Odkurzanie i pranie tylko w nocy? PSE apeluje o ograniczenie zużycia prądu

2022-12-02 13:51
Apel o rozsądne zużywanie prądu
Autor: GettyImages Brak prądu przez mrozy i słaby wiatr? Jest apel o racjonalne korzystanie z energii elektrycznej

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) apelują o rozsądne zużywanie prądu i oszczędzanie energii w newralgicznych godzinach. Energochłonne czynności, takie jak odkurzanie, pranie czy ogrzewanie domu urządzeniami elektrycznymi, PSE radzi wykonywać poza szczytem zapotrzebowania. Jak się okazuje to nie tylko korzyść dla sieci energetycznej. Wielu z nas poza tymi godzinami ma tańsze stawki za prąd. Dlaczego PSE wystosowało taki apel? Czy to oznacza, że tej zimy problematyczne może okazać się stabilne dostarczanie prądu?

Zapewnienie stabilnych dostaw prądu dla wszystkich odbiorców może okazać się tej zimy problematyczne. Takie informacje podaje Business Insider, powołując się na dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) oraz państwowej spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Problemy z dostawami prądu przez mrozy i słaby wiatr

 Mroźne dni to czas obciążenia sieci energetycznej. Znaczące ochłodzenie oznacza, że krajowe elektrownie będą musiały dostarczyć do sieci więcej prądu.

- Sytuacja w sezonie jesienno-zimowym 2022/2023 będzie przede wszystkim uzależniona od warunków atmosferycznych. W przypadku niskich temperatur oraz niskiej generacji wiatrowej należy spodziewać się trudnej sytuacji bilansowej, zwłaszcza w dni robocze. Zebranie wymaganych 9 proc. rezerwy mocy może być wtedy wyzwaniem - tłumaczy w Bussines Insiderze Maciej Wapiński z biura prasowego PSE.

- Okresowo nie jest to oczywiście łatwe, zwłaszcza jeśli pogoda nie sprzyja, a jednostki wytwórcze są w postojach nieplanowych wynikających z potrzeb przeprowadzenia remontów bieżących lub w wyniku awarii - powiedział Wapiński. 

Już teraz, ze względu na częstą awarię bloków energetycznych oraz niską wietrzność, konieczne było kupienie prądu, w sumie aż 1,6 GWh energii z Czech i Słowacji.

Przeczytaj koniecznie: Jak się przygotować na blackout? Co zrobić, gdy zabraknie prądu?

Pranie i odkurzanie poza godzinami szczytu. Apel o racjonalne korzystanie z energii elektrycznej

PSE apeluje o rozsądne zużywanie prądu i oszczędzanie energii w newralgicznych godzinach, jednocześnie zachęca do wykonywania energochłonnych prac poza godzinami szczytu, tj. poza godzinami rannymi 7-9 i wieczornymi 18-20.

— Każdy odbiorca energii elektrycznej dzięki racjonalnemu korzystaniu z energii elektrycznej może wesprzeć pracę systemu, a pośrednio przyczynić się także do ograniczenia szkodliwych emisji. By zaspokoić zapotrzebowanie w szczycie, często trzeba uruchamiać najdroższe jednostki wytwórcze, w tym te najbardziej emisyjne. Energochłonne czynności, takie jak odkurzanie, pranie czy ogrzewanie domu urządzeniami elektrycznymi, warto wykonywać poza szczytem zapotrzebowania — powiedział Maciej Wapiński.

Kiedy energia elektryczna jest najtańsza? Przykładowe taryfy prądu

Mianem taryfy prądowej określa się plan cenowy, według którego rozliczane jest następnie zużycie energii elektrycznej z odbiorcą końcowym. W zależności od jego rodzaju ceny prądu mogą być jednakowe w ciągu całej doby, jak i tańsze w określonych godzinach, a nawet dniach tygodnia. Dla gospodarstw domowych dedykowane są taryfy z grupy G. Taryfy prądu różnią się u różnych sprzedawców prądu.

Przykładowo: w przypadku gospodarstw domowych Energa ma 4 taryfy za prąd:

  • G11 Taryfa podstawowa - jedna stawka za prąd przez całą dobę
  • G12 Taryfa Tanie Godziny - tańszy prąd w ciągu dnia w godzinach 13:00-15:00 oraz w nocy 22:00-6:00
  • G12w Taryfa Oszczędne Noce i Weekendy - niższe ceny prądu w godzinach 13.00 - 15.00 oraz w nocy 22.00 - 6.00 oraz wszystkie godziny sobót, niedziel oraz wszystkie godziny innych dni ustawowo wolnych od pracy
  • G12r Taryfa Ekonomiczna Dolina - tańszy prąd w ciągu dnia w godzinach 13.00-16.00 oraz w nocy 22.00-07.00

Przeczytaj też: Ceny energii mocno w górę. Jak oszczędzać prąd? Co zrobić, by rachunki za energię były niższe?

Czy można włączyć pralkę w nocy? Kiedy obowiązuje cisza nocna?

Co jeśli zdecydujemy się włączyć pralkę po godzinie 22:00, aby zaoszczędzić na energii elektrycznej? Gdy mieszkamy w bloku wielorodzinnym może pojawić się problem relacji sąsiedzkich.

Przyjmuje się, że cisza nocna w bloku obowiązuje pomiędzy godziną 22:00 a 6:00. I najczęściej tak jest. Ustalenie jej czasu stanowi jednak kwestię umowną. Nie tylko nie ma żadnego przepisu, który by ustalał porę jej obowiązywania, ale w ogóle nigdzie nie pojawia się jej definicja. To pewna norma społeczna, zazwyczaj jest ona dodatkowo uregulowana przepisami wewnętrznymi wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy zarządcy nieruchomości. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zakłócanie ciszy nocnej. Kiedy obowiązuje cisza nocna, co grozi za jej zakłócanie

Nie powinno się zakłócać ciszy nocnej. Przyjmuje się, że w tym czasie poziom hałasu nie powinien przekraczać 60 dB. W ocenie zakłócania ciszy nocnej należy jednak zachować rozsądek. W razie sporadycznego zakłócania ciszy nocnej można zwrócić uwagę takiej osobie. Jeśli jednak nie spowoduje to zmiany postępowania na lepsze, ktoś z sąsiedztwa może złożyć skargę na policji lub w straży miejskiej. W takiej sytuacji możliwe jest bowiem zastosowanie art. 51§ 1 Kodeksu wykroczeń, który kształtuje zasady odpowiedzialności za zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Zgodnie z powołanym artykułem, kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Wizyta funkcjonariuszy może skończyć się pouczeniem i sporządzeniem notatki służbowej albo skierowaniem sprawy do sądu. Funkcjonariusze mogą wystawić mandat nawet do 500 zł.