Terminy składania wniosków o rządowe dopłaty. Czas tylko do końca roku

2022-11-08 9:27
dopłata do kotła olejowego
Autor: Andrzej Szandomirski Jeśli w domu mamy zainstalowany kocioł olejowy możemy dostać dopłatę 2000 zł. Trzeba złożyć wniosek do urzędu gminy do 30 listopada

Aktualna lista jednorazowych dopłat i terminy składania podań o rządowe wsparcie finansowe. Te wnioski trzeba złożyć jeszcze w tym roku, żeby dostać pieniądze. Najwięcej dopłat dotyczy ogrzewania. Sprawdź, do kiedy trzeba złożyć wniosek do gminy, żeby dostać pieniądze do ogrzewania i zakupu opału.

Termin o dodatek osłonowy, wprowadzony w ramach Tarczy Antyinflacyjnej już minął. Na składanie wniosków na pozostałe dofinansowania i dopłaty rządowe dla gospodarstw domowych został tylko miesiąc. Wyjaśniamy, o jakie dofinansowania można się zgłosić do 30 listopada? Kto dostanie dodatek węglowy? A kto dodatek energetyczny? Na jakie pułapki powinniśmy zwrócić uwagę? Co zrobić, żeby otrzymać wsparcie jeszcze w tym roku?

Jakie są dofinansowania od państwa i dopłaty na rok 2022?

Dopłat jest sporo i warto nie przespać terminu składania wniosku. Większość dodatków do ogrzewania kończy się w listopadzie. Do 30 listopada trzeba głównie złożyć wnioski o dodatki energetyczne i dopłaty do zakupu opału. Wysokość dodatków do ogrzewania jest różna, wynikająca z cen danego źródła energii. Wszystkie dodatki grzewcze nie są uzależnione od dochodu rocznego. Trzeba tylko spełnić warunki dotyczącego ich przyznawania i złożyć w terminie wniosek o wypłatę świadczenia.

Przykładowo wszyscy, którzy mają dzieci chodzące do szkoły, mogą skorzystać z dopłaty do wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł. Dofinansowanie można dostać na dziecko nawet do 20 roku życia. Jeśli jeszcze nie złożyliśmy wniosku, to mamy na to czas do 30 listopada.

Najwięcej dodatków dotyczy ogrzewania. Do końca listopada jest czas na złożenie wniosku na opał. Przyznawanie  jednorazowych świadczeń jest uzależnione od głównego źródło energii w domu i od faktu, czy zgłosiliśmy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, że mamy taki piec. Dłuższy termin jest na składanie wniosków na dodatek energetyczny, czyli dopłatę do ogrzewania prądem. Warto sprawdzać na bieżąco w swoim urzędzie gminy informacje o dopłatach i wymaganych formalnościach, bo ustaw jest kilka i podjętych w różnym terminie.

Mało osób wie, że istnieje dopłata do zakupu telewizora lub dekodera. Symboliczna, ale jest. Bez względu na cenę odbiornika.

Kiedy będą wypłacane pieniądze?

Kryzys gospodarczy i wysoka inflacja powodują, że warto śledzić rządowe informacje dotyczącą wsparcia finansowego. Pojawiło się ich już sporo, więc warto być czujnym. Dodatki do ogrzewania – czyli na węgiel, drewno, pellet, olej opałowy, gaz LPG muszą być wypłacone do końca roku.

Poniżej przedstawiamy terminy składania wniosków i wysokość dopłat. Wszystkie formularze należy złożyć w gminie w wersji papierowej lub elektronicznej. W każdym urzędzie dostaniemy też prawidłowy wzór wniosku do wypłaty danego świadczenia.

Wniosek do 30 listopada 2022 roku

Wniosek od 1 grudnia do 1 lutego 2023 roku

Wniosek do 31 grudnia 2022 roku