Drewno opałowe wykupowane na potęgę. Gdzie kupić drewno na opał? Czy drewna wystarczy na zimę?

2022-08-30 5:46
Drewno opałowe
Autor: GettyImages W sytuacji, gdy na rynku brakuje węgla, coraz większym zainteresowaniem cieszy się drewno opałowe

Drewno opałowe stanowi bardziej dostępną alternatywę dla ogrzewania węglem, stąd w ostatnim czasie ogromne zainteresowanie zakupem drewna opałowego. Lasy Państwowe wyprzedały już 4/5 swoich zapasów drewna. Jak podaje portal Business Insider, LP uspokajają, że nie ma powodu do niepokoju. Zapasy drewna na opał będą uzupełniane, a drewna nie zabraknie. Gdzie można kupić drewno opałowe? Czy jest dostępne od ręki?

Drewno opałowe zamiast węgla

Węgiel jest drogi, a z jego dostępnością w składach są kłopoty. W poszukiwaniu alternatywy dla węgla, Polacy coraz przychylniej patrzą na drewno opałowe, które w ostatnim czasie budzi ogromne zainteresowanie. Choć podrożało, i tak jest tańszą opcją. Jak poinformowały Lasy Państwowe, Polacy właśnie wykupili 80 proc. rocznego zasobu drewna na opał.

Wzrost popytu na drewno. Czy drewna na opał zabraknie?

Wzrost zapotrzebowania na drewno jest ogromny. Tegoroczny plan zakładał sprzedaż drewna opałowego na poziomie 2,5 mln metrów sześciennych. A pod koniec lipca Lasy Państwowe sprzedały 2 mln metrów sześciennych. Pytanie, czy ta pula zostanie powiększona? Lasy Państwowe uspakajają, że drewna na opał nie zabraknie.

— Mając na uwadze duże zainteresowanie drewnem opałowym, planujemy powiększenie puli detalicznej poprzez przekierowanie na nią dodatkowego drewna z cięć sanitarnych oraz tego pozyskanego z terenów poklęskowych. Zwiększona pula nie wiąże się z wycinaniem większej liczby drzew. Pozyskanie niezmienne odbywa się na podstawie planów urządzenia lasu, zatwierdzanych przez ministra środowiska — przekazuje Business Insider Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych. 

Drewno opałowe gdzie kupić

Sprzedaż drewna w nadleśnictwach odbywa się zgodnie z zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Oferta może być skierowana zarówno do firm, jak i osób prywatnych. Wszystkie szczegóły i aktualne informacje znajdziemy na portalu Leśno-Drzewny, na którym nabywcy po zarejestrowaniu się składają swoje oferty zakupu. Nadleśnictwa dodatkowo organizują przetargi na drewno w serwisie www.e-drewno.pl, w których mogą brać udział zarówno firmy jak i osoby fizyczne.

Kolejnym sposobem na pozyskanie najtańszego drewna jest skorzystanie z pomocy lokalnego leśniczego. Każde nadleśnictwo oferuje sprzedaż drewna opałowego na potrzeby detaliczne. Sprzedaż detaliczna odbywa się tylko na podstawie gotówkowej zapłaty za drewno przed wydaniem go z lasu. Zajmują się nią leśniczowie w swoich kancelariach. Jest też możliwość zakupu drewna w biurze nadleśnictwa. 

Także w każdym leśnictwie jest możliwość samodzielnego wyrobienia i zakupienia drobnicy czy trzebionki opałowej w atrakcyjnych cenach (drewno PKN) według lokalnie ustalonych zasad. Szczegółowe informacje można uzyskać w każdej leśniczówce.

Chcąc zakupić kilka metrów drewna na opał, możemy również skorzystać z ofert wyspecjalizowanych firm, zajmujących się produkcją oraz sprzedażą drewna. Z kolei w dużych marketach budowlanych możemy kupić drewno gotowe do kominka. 

Przeczytaj więcej: Drewno kominkowe - czym palić w kominku? Wybieramy drewno opałowe

Rząd zachęca do zbierania chrustu na opał

W związku z rosnącymi cenami opału pojawiła się również propozycja ze strony rządu, by zbierać chrust na opał w lesie. Po tym oświadczeniu Polacy masowo ruszyli po gałęziówkę. Jednak leżące w lesie drewno nie może zostać zabrane bez zgody i wiedzy leśniczego.

Przeczytaj więcej: Czy można zbierać samodzielnie chrust?

Ogrzewanie drewnem. Jest coraz drożej

Ceny drewna również poszybowały w górę. Niewykluczone, że to nie koniec podwyżek. Cena drewna opałowego jest nawet o 100 proc. wyższa niż w 2021 r. 

Sprawdź przykładowe ceny drewna na opał : Drewno opałowe bardzo drogie! Czy ceny będą nadal rosły?

Cena drewna opałowego zależy od gatunku oraz wielkości i jakości elementów. Bardziej opłaca kupować się mniejsze elementy - papierówkę lub opałowe, bo są tańsze. Im większe elementy, tym droższe. Można też kupić drewno opałowe cięte.

Będą dopłaty do drewna 2022

Dopłaty do drewna w 2022 roku w wysokości 1000 zł dostaną wszyscy ci, którzy jako główne źródło ogrzewania w CEEB zgłosili np. kominek, kozę czy piec kaflowy na drewno kawałkowe.

Przeczytaj koniecznie: Jak dostać dodatek do ogrzewania drewnem? Tłumaczymy zasady

Przypomnijmy, że 23 sierpnia br. rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu dla odbiorców ciepła, który przewiduje m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających domy gazem LPG, drewnem, pelletem i olejem opałowym. Dowiedz się więcej o dopłatach do ogrzewania: Dopłata do ogrzewania gazem LPG, olejem opałowym, pelletem i drewnem. Jak dostać dopłatę? Zasady jak przy dodatku węglowym

Jakie drewno do palenia 

Na opał lepsze jest drewno liściaste, ponieważ jest bardziej kaloryczne niż iglaste, ponadto nie zawiera żywicy, więc czyściej się spala. Drewno, zależnie od gatunku, różni się kalorycznością. Wg literatury branżowej najwięcej ciepła daje buk.

Dowiedz się więcej: Co lepsze do palenia dąb czy buk? Ile drewna potrzeba do ogrzania 100 m2 powierzchni?

Ważną sprawą jest wilgotność drewna. Piękny, liściasty opał będzie spalał się kiepsko, gdy nie jest należycie wysuszony (sezonowany). W świeżo ściętym, zielonym drewnie woda może stanowić nawet połowę wagi. Źle wysuszone drewno wpływa też na osadzanie się smoły w kominie, na szybie kominka czy elementach pieca.