Dopłata do ogrzewania prądem. 1000 zł dla zużycia do 5000 kWh, a jaka powyżej? Kto sprawdzi zużycie prądu?

2022-09-26 11:50
dodatki do ogrzewania elektrycznego
Autor: Jan Wajszczuk Czy będą dodatki do ogrzewania elektrycznego? Takie ogrzewanie ma wiele zalet, m.in. bardzo prostą instalację i brak spalin

Dodatek do ogrzewania prądem ma wiele niewiadomych. Rząd przewidział dopłaty dla tych, którzy ogrzewają dom energią elektryczną. Pojawiają się dyskusje, czy będzie obowiązywał limit zużycia prądu, do którego będzie przysługiwała dopłata 1000 zł. A co z tymi, którzy go przekroczą? Na jakie dopłaty do ogrzewania mogą liczyć użytkownicy pomp ciepła i fotowoltaiki?

Czy będą dwa limity zużycia prądu i różne wysokości dodatków energetycznych? Rząd w ramach tarczy solidarnościowej przedstawił projekt wprowadzenia dodatkowych dopłat do ogrzewania elektrycznego, a także obiecał zamrożenie cen prądu dla zużycia do 2000 kWh i, w niektórych przypadkach, do 2600 kWh.

Mnożą się jednak wątpliwości, jak nowe regulacje sprawdzą się w praktyce. Nie znamy jeszcze szczegółów. Przeczytaj: Limit 2000 kWh a rachunek za prąd. Jak będzie obliczana cena prądu w 2023 r. przy wyższym zużyciu?

Nowa ustawa ma wprowadzić dodatek dla gospodarstw domowych, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest prąd. Podobnie jak w innych dodatkach energetycznych warunkiem jego uzyskania będzie wpis i zgłoszenie źródła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Ten dodatek energetyczny ma być wsparciem dla osób, które są w dość ciężkiej sytuacji, ze względu na czekające nas podwyżki cen energii elektrycznej. Dla nich wyznaczony limit zużycia prądu jest zdecydowanie za mały. Ponadto dodatkiem do ogrzewania nie zostali objęci właściciele domów, którzy zainwestowali w pompy ciepła. Jeśli dla nich nie będzie większego progu zużycia, ze względu na wysoki pobór prądu przez pompę ciepła, ten sposób ogrzewania może stać się najdroższym w przyszłym roku. Przeczytaj: Pompy ciepła - najdroższe ogrzewanie? Czy będzie wyższy limit zużycia prądu i dopłaty do ogrzewania pompą ciepła?

4000 kWh - wyższy próg zużycia prądu dla ogrzewania elektrycznego

Polski Alarm Smogowy (PAS) wystosował apel do premiera Morawieckiego o objęcie ochroną gospodarstw domowych ogrzewających mieszkania energią elektryczną. PAS proponuje zwiększenie limitu objętego osłoną dla tych, którzy wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania o dodatkowe 4000 kWh/rok. Pisaliśmy o tym w artykule: Czy będą wyższe limity dla ogrzewających energią elektryczną? Czy będzie dodatek do prądu?

Czy będzie wyższy dodatek do ogrzewania elektrycznego i podniesiony próg zużycia prądu?

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy zainwestowali w pompy ciepła, czy mają ogrzewanie elektryczne, np. piec akumulacyjny z niecierpliwością czekają na nową propozycję rządu. Dla nich zaproponowany limit zużycia prądu jest niewystarczający. Nie znamy jeszcze szczegółów, ale jest prawdopodobne, że rząd zaproponuje dwa progi zużycia prądu, które uprawniają do skorzystania z dopłaty do ogrzewania elektrycznego.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna - dopłatę do ogrzewania elektrycznego, do wykorzystywania do ogrzewania pomp ciepła w wysokości 1000 zł miałaby otrzymać te osoby, które nie przekraczają rocznie 5 tys. kWh.

Przeczytaj też: Pobór prądu - pompa ciepła. Ile prądu zużywa pompa. Obliczenia

Natomiast dla właścicieli domów, których zużycie prądu z związku z posiadanym ogrzewaniem elektrycznym jest wyższe, bo mają np. piece akumulacyjne, dodatek byłby o kilkaset złotych wyższy. I próg zużycia prądu również byłby podniesiony.

Pobór prądu - pompa ciepła

Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC”, przekonuje, że warto podnieść limit zużycia i objąć nim zamrożenie cen prądu do 3000-4000 kWh rocznie, jeśli w domu korzystamy z pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego. Pobór prądu przez pompę ciepła w nowym budynku o powierzchni 150 mkw. to ok. 3000-3500 kWh, a w przypadku budynku modernizowanego - ok. 5000 kWh. - Dodatkowa kwota 3000 kWh motywowałaby do oszczędnego zużycia energii przez właścicieli elektrycznych urządzeń grzewczych - wyjaśnia.

Czy zostanie wprowadzony dodatek do ogrzewania elektrycznego, którego wysokość będzie uzależniona od rodzaju ogrzewania i wykorzystywanych urządzeń? Decyzje w sprawie tych dopłat powinniśmy poznać najpóźniej na początku października.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Sejm powinien się zająć tarczą solidarnościową najpóźniej na posiedzeniu 6 października. W projekcie będzie już regulacja, że cena prądu w 2023 r. nie zmieni się dla osób, które zużywają poniżej 2 tys. kWh energii elektrycznej rocznie. Po przekroczeniu tego limitu cena prądu będzie naliczana zgodnie z taryfami zatwierdzonymi przez URE.

Ogrzewanie elektryczne

Ten rodzaj ogrzewania nie cieszył się popularnością z uwagi na wysoki koszt wytworzenia 1 kWh w porównaniu z innym rodzajami ogrzewania. Jednak coraz większa dostępność fotowoltaiki dla indywidualnych inwestorów, związana z możliwością uzyskania dofinansowania na jej zakup i montaż, zmieniła sytuację. Możliwość wytwarzania darmowej energii elektrycznej i zasilania nią elektrycznych urządzeń i systemów grzewczych, redukując w ten sposób koszty ich eksploatacji, sprawiły, że stało się one konkurencyjne w stosunku do innych sposobów ogrzewania domu. Coraz więcej osób zastanawia się nad takim wyborem, bo nie trzeba rozprowadzać po domu skomplikowanej instalacji, przeznaczać osobnego pomieszczenia na kotłownię, a same urządzenia nie kosztują dużo, działają szybko i niezawodnie, z wysoką sprawnością. Nie produkują spalin ani dymu, nie ma więc niebezpieczeństwa przedostania się ich do pomieszczeń mieszkalnych. Ogrzewanie elektryczne ma taką zaletę, że działa niezależnie w każdym pomieszczeniu. Doskonale nadaje się więc również jako dodatkowe źródło ciepła. Może być uzupełnieniem ogrzewania w łazience, gdzie za komfortową przyjmuje się wyższą temperaturę niż w pozostałej części domu, na przykład w postaci mat grzewczych lub dodatkowego grzejnika elektrycznego działającego niezależnie od systemu ogrzewania. Wiele urządzeń elektrycznych do ogrzewania domów jednorodzinnych jest zasilanych napięciem 230 V, choć te o większej mocy mogą wymagać zasilania trójfazowego (380 V).