Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. Wiemy, ile takich domów się buduje

2023-01-09 10:37
Ekonomiczne i komfortowe – projekty domów do 70 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Ekonomiczne i komfortowe projekty domów do 70 m2 znajdziesz na stronie muratorprojekty.pl

Od początku 2022 roku można budować domy do 70 m2 bez pozwolenia. "Dom bez formalności" to jedno z rozwiązań, jakie wprowadził „Polski ład". Jego celem miało być ułatwienie dostępu do własnego lokum. Jakie jest zainteresowanie programem? Ile takich domów się buduje? Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało dane.

Domy bez pozwolenia na budowę do 70 m2 to jeden z elementów wpisanych w rządowy program "Polski ład", który ma wspierać obywateli w budowie własnego domu. W ramach programu "Dom bez formalności" od początku 2022 roku można wznieść dom jednorodzinny (parterowy lub z poddaszem użytkowym) o powierzchni zabudowy do 70 m2 na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, bez pozwolenia na budowę, bez kierownika budowy i bez dziennika budowy.

W przypadku, gdy na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, potrzebne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

GALERIA: zobacz projekty domów do 70 m2 zabudowy z Kolekcji Muratora

Zdaniem eksperta
Agnieszka Kupść, Architekt, Doradca ds. Projektów Gotowych
Agnieszka Kupść, Architekt, Doradca ds. Projektów Gotowych

Uproszczona procedura przy budowie domu o powierzchni zabudowy do 70m2 przyspiesza proces przygotowawczy związany z pozyskiwaniem decyzji administracyjnych poprzedzających budowę i w związku z tym może być atrakcyjną propozycją. Ograniczenie powierzchni zabudowy do 70m2 pociąga jednak za sobą pewne konsekwencje. Głównie dotyczą one bryły budynku, która będzie prosta i zwarta. Będzie to przeważnie budynek piętrowy lub z poddaszem użytkowym, bo takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć powierzchnię użytkową. Warto rozważyć różne opcje. Zachęcam do zapoznania się z ofertą Muratora na stronie: https://projekty.muratordom.pl

Przy budowie małego domu istotne jest, aby funkcjonalnie wykorzystać każdy m2 powierzchni użytkowej. Należy więc odpowiednio wcześnie przemyśleć jego aranżację, a wszystkie niezbędne zmiany wprowadzić na etapie projektowania. Na etapie budowy możliwe jest wprowadzenie tylko zmian nieistotnych. Natomiast istotne odstąpienie od projektu zagospodarowania działki lub projektu architektoniczno-budowlanego złożonego wraz ze zgłoszeniem budowy, jest możliwe jedynie po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę dla całego zamierzenia budowlanego albo dokonaniu ponownego zgłoszenia.

Dom bez formalności: liczba zgłoszeń

Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii do grudnia 2022 roku w całym kraju zgłoszono budowę 1058 domów do 70 mkw., najwięcej w woj. mazowieckim - 209 i pomorskim - 123. W woj. wielkopolskim wpłynęło 96 zgłoszeń, a śląskim - 90. Najmniejsze zainteresowanie budową takich domów odnotowano w woj. opolskim - 18 i podlaskim - 14.

Dom bez formalności - liczba zgłoszeń:

  • woj. mazowieckie: 209,
  • woj. pomorskie: 123,
  • woj. wielkopolskie: 96,
  • woj. śląskie: 90,
  • woj. opolskie: 18,
  • woj. podlaskie: 14.

"Dom bez formalności" pozwala zmniejszyć koszty budowy dzięki temu, że nie trzeba zatrudniać kierownika budowy i można skorzystać z bezpłatnych projektów domów. "Przy rosnących kosztach materiałów budowlanych oraz robocizny program można uznać za sukces" - ocenił resort rozwoju.

Przeczytaj też: Dom do 70m2 na zgłoszenie - jak zbudować dom bez pozwolenia według nowych przepisów?

Projekty domów do 70 m2 do pobrania ze strony GUNB

Resort rozwoju poinformował również, że do 7 grudnia pobrano ok. 20 700 projektów domów do 70 m kw. Projekty są bezpłatnie udostępnione na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Przypomnijmy, że projekty domów do 70m2 można pobrać ze strony GUNB. Są dostępne za darmo. Rząd chciał stworzyć bazę projektów gotowych domów do 70 m2. Główny Nadzór Budowlany przeprowadził konkurs na projekty architektoniczne domów, które według nowych przepisów można wybudować na zgłoszenie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Projekty domów do 70m2 za darmo do pobrania w internecie. GUNB udostępnił 32 projekty

Prawo budowlane 2023: zmiany w przepisach

Projekt nowelizacji Prawa budowlanego zakłada, że na podstawie zgłoszenia, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, będzie można wznosić także domy jednorodzinne powyżej 70 m kw. Będzie musiał to być budynek o nie więcej niż dwóch kondygnacjach, wybudowany na własne potrzeby. W tym przypadku ma pozostać natomiast obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Przeczytaj koniecznie: Od stycznia 2023 r. pozwolenie na budowę domu nie będzie potrzebne? Rewolucja w prawie budowlanym

Resort przekazał, że projekt noweli, tzw. deregulacja + pełna cyfryzacja, jest obecnie na etapie rozpatrywania przez Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji. Więcej na temat cyfryzacji procesu budowlanego przeczytasz w artykule: Elektroniczny Dziennik Budowy i nowelizacja Prawa Budowlanego 2023 uprości procedury budowlane!