Pompa ciepła - jak działa? Czy pompy ciepła się psują i jak uniknąć awarii?

2022-08-23 12:54
Pompa ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Żeby pompa ciepła pracowała bezawaryjnie przez wiele lat, trzeba ją zamontować zgodnie ze sztuką i regularnie serwisować

Pompa ciepła to ekonomiczny i dość niezawodny sposób na ogrzewanie domu. Jak zamontować pompę ciepła, by działała jak najdłużej? Jakie błędy w instalacji powodują, że pompa ciepła może się zepsuć? Co może spowodować awarię pompy ciepła?

Podwyżki cen paliw oraz programy dopłat spowodowały, że w ostatnim czasie gwałtownie wzrosło zainteresowanie zakupem pompy ciepła. Czy takie rozwiązanie do ogrzewania domu jest niezawodne? Co może spowodować awarię pompy ciepła? Jakie błędy w instalacji powodują, że pompa ciepła może się zepsuć? 

Pompa ciepła wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych, więc Unia Europejska zachęca do inwestowania w taki system ogrzewania, czego efektem jest możliwość zdobycia dotacji na zakup i montaż systemu grzewczego z pompą ciepła. Dowiedz się, jak działa pompa ciepła - jak jest przekazywane ciepło?

Jeśli planujesz jej zakup, dowiedz się, jak dostać Dofinansowanie do pompy ciepła - jakie są możliwości i wysokość dopłat? Mimo wszystko z własnej kieszeni i tak trzeba wyłożyć niemałą kwotę. Sprawdź:  Ile kosztuje pompa ciepła. Rodzą się więc obawy, czy do takiej kosztownej inwestycji nie trzeba będzie w niedalekiej przyszłości dokładać, gdyby się okazało, że pompa ciepła się psuje. Nie mówiąc już o kłopotach wynikających z braku ogrzewania w środku zimy z powodu awarii pompy ciepła.

Błędy przy montażu, które mogę powodować awarie pompy ciepła

Na początek uspokajamy - pompy ciepła nie należą do urządzeń szczególnie awaryjnych. Lecz, jak każde urządzenie mechaniczne i wyposażone w elektronikę - mogą się psuć. Można uznać, że usterka pompy ciepła to po prostu pech i nic się na to nie poradzi. Są jednak znane typowe przyczyny awarii pomp ciepła i sposoby na to, żeby tych awarii uniknąć.

Pierwsza, dość oczywista sprawa, to poprawny montaż pompy ciepła. Niestety, na rynku wciąż pojawiają się „fachowcy” bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Przeczytaj też: 9 pytań, które powinieneś zadać instalatorowi przed montażem pompy ciepła

Największe zaufanie można mieć do autoryzowanych instalatorów, bo ci są szkoleni przez producentów pomp ciepła i otrzymują od nich wsparcie. Producentom zależy na dobrej opinii o ich urządzeniach, więc starają się, żeby nie popsuli jej ich monterzy. Czas poświęcony na zdobywanie wiedzy kosztuje, zatem trudno się dziwić, że usługi dobrze wyszkolonych fachowców montujących pompy ciepła nie są najtańsze. Często się okazuje, że taki wydatek to jednak dobra inwestycja.

Pompa ciepła Galmet: nagroda w konkursie Czyste Powietrze z Muratorem 2021

Przyczyny awarii sprężarki pompy ciepła

Jak stwierdzić, że pompa ciepła nie działa poprawnie, jeśli samemu nie jest się fachowcem? Tym, co zaniepokoi każdego, jest zbyt niska temperatura w pomieszczeniach, ale niestety, jest też wiele innych parametrów, które decydują o tym, czy pompa ciepła pracuje dobrze. Ich niewłaściwe ustawienie nie musi skutkować niedogrzewaniem pomieszczeń, za to może być powodem przedwczesnego zużycia podzespołów pompy ciepła i w konsekwencji jej kosztownej awarii.

Warto zwracać uwagę na to, jak często pompa ciepła się włącza i wyłącza. Maksymalna zalecana częstotliwość cykli pracy sprężarki pompy ciepła to 6 cykli w ciągu godziny: 5 minut pracy i 5 minut postoju. Najlepiej, kiedy sprężarka pracuje przez kilka godzin bez przerwy. Żeby tak było, jej moc nie może być zbyt duża w stosunku do zapotrzebowania na ciepło w ogrzewanych pomieszczeniach oraz do pojemności instalacji grzewczej. Zbyt częste włączanie i wyłączanie sprężarki to najczęstsza przyczyna jej przedwczesnego zużycia.

Przeczytaj też: Ile prądu zużywa pompa ciepła

Oprócz tego sprężarka pompy ciepła może ulec uszkodzeniu z powodu zatarcia, gdy jest niedostatecznie smarowana (olej znajduje się w czynniku chłodniczym), bądź gdy na skutek niestarannie przeprowadzonych prac serwisowych dostaną się do niej opiłki metalu. Ponadnormatywne skoki napięcia mogą natomiast doprowadzić do uszkodzenia uzwojenia sprężarki w wyniku przegrzania.

Przegląd pompy ciepła wydłuży żywotność urządzenia

Nawet jeśli nam się wydaje, że pompa ciepła działa poprawnie, to miejmy świadomość, że jeśli nie jesteśmy fachowcami i nie mamy odpowiednich narzędzi, sami nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić. Co zrobić, żeby wydłużyć żywotność pompy ciepła? Najlepszym sposobem na uniknięcie awarii pompy ciepła jest przegląd urządzenia. Dlatego powinniśmy regularnie udostępniać pompę ciepła do sprawdzenia fachowcom. Oprócz ogólnej oceny wizualnej pod kątem nieszczelności czy zużycia elementów instalacji, serwisant przeprowadzi też przewidziane przez producenta urządzenia testy. Oceni, czy pompa ciepła nie pobiera zbyt dużo energii elektrycznej i ewentualnie zoptymalizuje ustawienia parametrów na regulatorze, żeby praca pompy była bardziej ekonomiczna.

Dowiedz się więcej: Serwis pompy ciepła - na czym polega i jak często trzeba go wykonać. Ile kosztuje konserwacja pompy ciepła?

Choć koszt przeglądu serwisowego pompy ciepła może się wydawać wysoki – wynosi 500-800 zł – warto go zlecić, bo jest spora szansa, że dzięki niemu uda się uniknąć większej awarii urządzenia. Niestety, koszt wymiany sprężarki pompy ciepła to wydatek nawet 10 tysięcy zł.