| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Zdrowe materiały wykończeniowe. Najbardziej ekologiczne wśród tapet

Zdrowe materiały wykończeniowe. Najbardziej ekologiczne wśród tapet

Tapety papierowe to najstarszy, ale i najzdrowszy rodzaj tapet. Zaletą tego materiału wykończeniowego jest to, że nie przyciąga kurzu i jest wolny od alergenów. Minusem tego typu tapet jest mała odporność na wilgoć, dlatego też trudno je utrzymać w czystości. Znacznie trwalsze są tapety papierowe wytłaczane.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Tapeta papierowa to dobry sposób na ściany w pokoju alergika

Za ekologiczne uznajemy tapety zawierające włókna papierowe i tekstylne, celulozę i mączkę drzewną oraz substancje pomocnicze.

Tapety na bazie produktów naturalnych oddychają i regulują wilgotność w pomieszczeniu, są wolne od alergenów. Korzystne dla zdrowia i środowiska są tapety niezawierające pianki PCW, niebezpiecznych zmiękczaczy ani włókna szklanego. Coraz częściej pojawiają się też tapety, które wyprodukowano z surowców z recyklingu – makulatury, pulpy i wiórów drzewnych. Gwarancją ekologicznego podejścia do produkcji tapet jest przynależność producenta do Stowarzyszenia Zrównoważonego Budownictwa.

Tapety papierowe najzdrowsze

Najstarszy rodzaj tapet to tapety papierowe. Mogą być wyprodukowane z jednej, dwóch, a nawet trzech warstw papieru. Nie przyciągają kurzu, ale niełatwo utrzymać je w czystości (zwłaszcza jednowarstwowe).

Ponieważ tapety papierowe są mało odporne na wilgoć, nie powinno się myć ich wodą ani szorować szczotką, a jedynie delikatnie przecierać szmatką.

Zobacz także:

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tapety papierowe wytłaczane

Znacznie trwalsze, a zarazem zdrowe są tapety papierowe wytłaczane – doskonała alternatywa dla tapet zawierających piankę PCW. Są one produkowane wyłącznie ze szlachetnego papieru bez dodatku zmiękczaczy, pianki PCW, winylu czy podobnie spienianych tworzyw sztucznych.

Składają się z dwóch, względnie trzech sklejonych ze sobą warstw papieru. Papierowe tapety tłoczone wyprodukowane zgodnie z wymogami ekologii nadają się do kompostowania, dzięki czemu naturalne surowce ponownie wracają do pierwotnego ekosystemu.

Tapety podklejone warstwą fizeliny

Za produkt ekologiczny można uznać również tapety papierowe podklejone warstwą flizeliny. To tapety służące komfortowi człowieka – są ciepłe w dotyku, dobrze tłumią hałas.

Składają się z wysokojakościowej, oddychającej mieszanki celulozy i włókien tekstylnych, która sprawia, że stają się niezwykle odporną okładziną ścienną. Ich struktura jest efektem zastosowania specjalnej metody tłoczenia. Wykonane w ten sposób tapety z flizeliny ulegają biodegradacji.

Przeczytaj dodatkowo:
Beton architektoniczny. Pomysły na wnętrza z...

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny. Nie każdy wie, że istnieje też beton architektoniczny....

Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...

Malowanie ścian: wybieramy pędzle i wałki do...

Wybrałeś kolor, masz już farby, ale nie wiesz, czym malować ściany? Różnego typu pędzle i wałki do...

Cegła dekoracyjna - jak wykorzystać ją przy...

Przy wykańczaniu wnętrza z wykorzystaniem cegły warto zastanowić się co będzie do niej pasowało. Dowiedz się,...

Fuga do płytek. Jak wybrać dobrą zaprawę do...

Fuga: wybieramy spoinę. Rodzaj, kolor i dopuszczalna szerokość fugi to trzy główne kryteria,...