| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Zanim zaczniesz wykańczać... Wybór materiałów wykończeniowych krok po kroku

Zanim zaczniesz wykańczać... Wybór materiałów wykończeniowych krok po kroku

Wybór koncepcji, materiałów wykończeniowych i wzorów wykańczania domu jest tak duży, że trudno podjąć jednoznaczną decyzję. Można oczywiście pomalować tylko ściany, bo to rozwiązanie szybkie i tanie. Ale są też inne sposoby. Przeczytaj poradnik, który krok po kroku pokaże Ci, jak wybrać pasujące do Twojego wnętrza materiały wykończeniowe.

Zanim wybierzesz kolory i wzory kafelków, nim rozpoczniesz malowanie lub tapetowanie ścian, zadaj sobie kilka pytań. Mogą nam pomóc w dokonaniu właściwych wyborów, dzięki którym nie będziesz niezadowolony z dopiero co położonych płytek, unikniesz przemalowywania ścian i w nowych czterech kątach poczujesz się od razu jak w domu.

Przypomnijmy sobie zasady tego kwestionariusza. Każdy z członków rodziny powinien odpowiedzieć na poniższe pytania osobiście i... w samotności, by nie sugerować się odpowiedziami innych. Tylko w ten sposób masz szansę sprawdzić, na które pytania odpowiedzieliście podobnie, a na które kwestie macie zupełnie odmienne poglądy. Dzięki różnicom zdań ustalisz, jakie decyzje wymagają kompromisu – koniecznego, by w domu wszyscy czuli się dobrze.

Tam, gdzie odpowiedzi są podobne – podjęcie decyzji będzie łatwe. Możliwa jest też sytuacja, gdy różnicie się we wszystkim. Wtedy starannie zapisz odpowiedzi i skorzystaj z pomocy projektanta wnętrz. Jego fachowe rady z pewnością ułatwią Ci osiągnięcie satysfakcjonującego kompromisu.

1. Sięgnij do przeszłości
Przypomnij sobie, jak wyglądały ściany w Twoich poprzednich mieszkaniach, jakie miały kształty, kolory, faktury. Zastanów się, czy dobrze czułeś się w ich otoczeniu, czy może pragnąłeś już odmiany? Czy w nowym domu chcesz skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, czy też uważasz, że przyszedł czas na wprowadzenie w życie nowych pomysłów?

2. Uważaj na kolory
Zastanów się dobrze, czy purpurowo-fioletowe pasy na ścianie, które widziałeś na zdjęciu w ulubionym piśmie wnętrzarskim, są na pewno tym, o czym marzysz na dłuższą metę? I choć wydały się niezwykle pociągające i niesamowite, czy na pewno nie znudzą Ci się po miesiącu? Czy wręcz nie będą Cię drażniły? A także czy pasują do stylu i kolorystyki mebli oraz Twojego charakteru?

Autor: Marcin Czechowicz

Sięgnijmy do przeszłości

Autor: Radosław Wojnar

Uważajmy na kolory

3. Wybierz swój styl
Przeanalizuj, jakie wnętrza podobają Ci się bardziej? Czy dobrze czujesz się w pomieszczeniach przytulnych i urządzonych bez ekstrawagancji, ale nowocześnie? Czy może pociągają Cię wnętrza rustykalne? A może jesteś zwolennikiem klasyki i miłośnikiem antyków? Czy też odwrotnie – podobają Ci się minimalistycznie zaaranżowane mieszkania? Każdy z tych stylów potrzebuje innej oprawy i wpływa na dobór materiałów wykończeniowych.

4. Myśl perspektywicznie
Zastanów się, jak chcesz eksponować lub przechowywać różne przedmioty, np. książki, bibeloty, kolekcje szkła i ceramiki, obrazy etc. Czy będziesz wykorzystywać w tym celu stojące przy ścianach witryny i regały, czy też zamierzasz zabudować ściany, tworząc wnęki? I czy ściany mają stanowić tło dla aranżacji mieszkania, czy wprost przeciwnie – stać się jednym z kluczowych jej elementów?

Autor: Aleksander Rutkowski

Wybierzmy swój styl

Autor: Zasuwik Krzysztof

Myślmy perspektywicznie

5. Uwzględnij oświetlenie
Sprawdź, w których pomieszczeniach jest dużo słońca w ciągu dnia – tylko tam możesz sobie pozwolić na mocniejszą kolorystykę. Zastanów się, jak chcesz oświetlić pomieszczenia – czy planujesz więcej świateł bocznych (kinkietów, lamp stojących), czy też wolisz mocne, górne oświetlenie centralne? Jak zamierzasz oświetlić obrazy lub fotografie umieszczone na ścianach (dobrze jest przewidzieć wtedy wyprowadzenie źródeł zasilania dla przyszłych lamp). Ile okien jest w pomieszczeniu, jakiej są wielkości, na które ściany pada przez nie światło (farby czy tapety na tych ścianach będą szybciej traciły barwę)?

6. Ostrożnie z eksperymentami
Głęboko zastanów się nad każdym elementem radykalnie zmieniającym strukturę ściany. Czy na pewno jest on potrzebny? Gdy znudzi Ci się kolor – w miarę łatwo przemalujesz ściany. O wiele trudniej odkuć płytki, np. imitujące cegły, zdjąć boazerię, wyprostować wnęki i ściany wybudowane po łuku, zdemontować sztukaterie... Takie elementy dekoracyjne wprowadzaj więc ostrożnie, pojedynczo. Wtedy łatwiej będzie wycofać się z nietrafionego pomysłu.

Autor: Zasuwik Krzysztof

Uwzględnijmy oświetlenie

Autor: Mariusz Bykowski

Ostrożnie z eksperymentami

7. Nie zapomnij o dzieciach
W jakim wieku są Twoje pociechy? Jak bardzo są pomysłowe? Czy warto używać do wykończenia ścian w ich pokojach drogich materiałów? Gdy dzieci są bardzo małe, najprawdopodobniej porysują i podziurawią sporo elementów wnętrza. Gdy zaś wchodzą w okres dorastania, będą próbowały wprowadzić w życie swoje mniej lub bardziej ekstrawaganckie pomysły dotyczące wnętrz (np. pomalować ściany na ciemnozielono lub czarno, zamiast tapety okleić je jutowymi workami lub starymi gazetami etc.

8. Nie bój się odrobiny szaleństwa
Czy zawsze, ze względu na to, że tak bezpieczniej, będziesz mieć ściany pomalowane na biało lub kremowo? Czy nie jest to pójście na łatwiznę? Może warto choć jednej z nich nadać inny kolor, wzór lub fakturę – takie zmiany zawsze łatwo odwrócić. Pomysły znajdziesz w czasopismach poświęconych aranżacji wnętrz. Jeśli odczuwasz potrzebę radykalnej odmiany, a nie wiesz, jak się do tego zabrać – skorzystaj z usług projektanta wnętrz. Wbrew pozorom nie muszą być one bardzo drogie, a pod okiem fachowca mieszkanie może bardzo zyskać.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i...

Wybierając farbę do malowania ścian, często jedynym kryterium, którym się kierujemy, jest jej kolor....

Malowanie pokoju dziecięcego - zdrowe farby do...

Podpowiadamy czego musisz się dowiedzieć o farbach do ścian planując remont pokoju dziecięcego. Dowiedz...

Struktura ściany jako oryginalna dekoracja i...

Struktura ściany wraca do wnętrzarskich łask! Czas nasycić nasze ściany nie tylko kolorem, ale i fakturą. To...

Naklejki na ścianę. Ciekawe pomysły na dekorację...

Naklejki ścienne to doskonały pomysł na wzbogacenie aranżacji wnętrza. Można je z powodzeniem wykorzystać...

Wszystko o wykończeniu ścian: tynki, farby,...

Jesteś na etapie wykończenia wnętrza? Nasz ekspert pomoże dobrać Ci odpowiednią farbę, tynk lub lakier oraz...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.