| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Tapety na kilka sposobów. Gdzie w domu warto wykorzystać tapetę?

Tapety na kilka sposobów. Gdzie w domu warto wykorzystać tapetę?

Tapety nie tylko dekorują ściany, ale również tworzą całe wnętrze, nadając mu określony styl. Możliwości ich wykorzystania jest wiele. Wybierając ten rodzaj wykończenia ścian, możemy sobie pozwolić na dużą swobodę: pokryć tapetą całą ścianę lub tylko jej fragment, dopasowując ją do pozostałych elementów wykończeniowych lub z nimi kontrastując.

Autor: Łukasz Zandecki

Tapety od góry do dołu...

Najprostszy sposób wykorzystania tapety to wyłożenie nią wszystkich ścian w pomieszczeniu. Można użyć jednego rodzaju tapety w charakterze tła i wykończyć ją dekoracyjnym pasem, czyli bordiurą. Popularne są też rozwiązania polegające na podzieleniu ściany na górę oraz dół i ułożeniu tapet w dwóch różnych wzorach i kolorach. Bordiura maskuje miejsce połączenia, oddziela górną część ściany od dolnej i jest elementem dekoracyjnym. Najłatwiej skorzystać z gotowych kolekcji pasujących do siebie tapet i bordiur. Producenci oferują też komplety tapet i tkanin w tym samym wzorze.

...i na kawałkach ścian

Do tapetowania można też podejść bardziej twórczo. Tapetę można położyć tylko na części ściany, a pozostałą część pokryć innymi materiałami. Połączenia takie rozbijają monotonię ścian, wywołują efekt zaskoczenia, umożliwiają także wyeksponowanie fragmentu ściany. Tapetą możemy wykończyć kawałek ściany, który chcemy wyróżnić - wnękę lub uskok w ścianie.

Czasami ze względów estetycznych lub użytkowych wykłada się tapetą tylko jedną ścianę w pomieszczeniu. W ten sposób stworzymy tło dla jednego mebla albo wyeksponujemy ścianę - wyłożona piękną, przykuwającą uwagę tapetą może być najważniejszym elementem zdobiącym wnętrze. Położenie tapety tylko na jednej ścianie lub na jej fragmencie może być podyktowane względami funkcjonalnymi. Tapety ocieplają ścianę - w sypialni np. można nią pokryć tylko ścianę, przy której stoi łóżko. Zmywalną - ułatwiającą utrzymanie czystości w pomieszczeniu - można wyłożyć fragment ściany narażony na zabrudzenie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mariusz Bykowski

Tapetę można położyć tylko na jednej ścianie, w sypialni najlepiej wygląda na wezgłowiu łóżka

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Bordiury ozdabiają i ożywiają tapety gładkie lub w drobny wzorek; używa się ich jako szlaków wykańczających albo łączących dwa rodzaje tapet

Tylko bordiura lub obrazek

Bordiury, czyli dekoracyjne paski tapety ozdobione ornamentem roślinnym, figuratywnym, geometrycznym, ozdabiają i ożywiają tapety gładkie lub w drobny wzorek. Używa się ich jako szlaków wykańczających albo łączących dwa rodzaje tapet. Mogą one jednak żyć własnym życiem, niezależnie od tapet.

Na ścianie pokrytej farbą podkreślą element wnętrza - okno, drzwi, lustro. Można ich użyć również we wnętrzach, w których ściany wykończono płytkami, kamieniem, drewnianą boazerią. Producenci oferują też tapetowe nalepki tematycznie nawiązujące do charakteru wnętrza. Do łazienki można wybrać scenki morskie, do kuchni obrazki z owocami czy warzywami albo scenki związane z przygotowywaniem potraw.

 

Tapeta we wnętrzu

Wnętrze stanowi całość. Tapety powinny pasować do innych stałych elementów wykończenia wnętrza: drzwi i podłogi. Większość wzorów tapet najłatwiej zgrać z popularnymi drzwiami frezowanymi. Ale już z drzwiami w stylu nowoczesnym tapeta w kwiatki czy we wzór klasyczny będzie się „gryzła”. Również większość podłóg o charaktrze neutralnym dobrze komponuje się ze ścianą „ubraną” w tapetę. Drobny angielski wzorek czy wytłaczane kwiaty to jednak niezbyt dobre sąsiedztwo dla polerowanego gresu.

Pamiętajmy też, że wytapetowane pomieszczenia nie będą puste. Wyraźne i jaskrawe wzory mogą je nie tylko zmienić, ale nawet zdominować. Jeśli do tego nagromadzimy w nim wiele ozdobnych przedmiotów - zmęczenie oczu i chaos gwarantowane. Wzorzysta tapeta pasuje do mebli prostych, bez ozdób, oszczędnych w formie. Jeśli nasze mieszkanie urządzone jest starymi meblami, to dobrze jest wykorzystać do aranżacji tapety nawiązujące do danej epoki albo tapety tłowe. Nie należy jednak sztywno się tego trzymać. Można odwołać się tylko do barw lub kompozycji wzoru.

Dlaczego wybieramy tapety?

Tapety mają swoich zwolenników i przeciwników. Dla niektórych to zbyt kłopotliwy sposób na wykończenie ścian, dla innych jedyny. Szczególnie warto zastosować tapety, gdy:

  • chcemy ukryć nierówności ścian. Tapeta znacznie lepiej niż farba radzi sobie z wszelkimi niedoskonałościami ściany. Taki efekt pozwolą nam osiągnąć tapety w duże wzory i o głęboko tłoczonych powierzchniach. (Warto wiedzieć, że większość rodzajów tapet nie wymaga specjalnego przygotowania ściany, a niektóre można położyć na ściany nieotynkowane);
  • zależy nam na zabezpieczeniu ściany przed zabrudzeniem. W miejscach narażonych na szczególne zabrudzenia położenie tapety zmywalnej ułatwi utrzymanie ściany w czystości;
  • chcemy ocieplić ścianę, z którą się często bezpośrednio stykamy. Dobrym pomysłem jest wyłożenie ściany, przy której stoi łóżko. Najlepiej do tego celu nadają się tapety tekstylne lub o fakturze tkanin;
  • zależy nam na wyciszeniu wnętrza. W tym celu powinniśmy wybierać tapety o właściwościach akustycznych: korkowe, tekstylne lub grube tłoczone;
  • nadać wnętrzu jakiś styl. Żaden inny materiał nie da tak dużych możliwości uzyskania wzorzystej ściany.
WARTO WIEDZIEĆ

Jeśli tapetuje się samemu, warto wiedzieć, że...

  • jeśli nie ma się wprawy, lepiej wybierać tapety, które dają się układać łatwo i szybko,
  • grubsze tapety układa się łatwiej niż cienkie,
  • przed rozpoczęciem tapetowania koniecznie należy zapoznać się ze wskazówkami producenta tapety,
  • niekiedy producenci zalecają stosowanie kleju specjalnie dostosowanego do typu tapety,
  • tapetę trzeba zmieniać co 3-4 lata.

Przeczytaj dodatkowo:
Tapety do pokoju. Jak dopasować tapety ścienne do...

Tapeta do pokoju - jaką ją dopasować? Tapetowanie to jedna z nielicznych prac wykończeniowych, które...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Biała cegła w aranżacji wnętrz. Pomysły na...

Biała cegła na ścianie to ciekawa ozdoba wnętrza. Cegła doskonale pasuje do salonu, sypialni, kuchni czy...

Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...