| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Pomysł na aranżację werandy z użyciem fototapety

Pomysł na aranżację werandy z użyciem fototapety

Weranda jest miejsce w domu, które niektórzy uznają za element ogrodu, inni aranżują ją w stylu wnętrza domu. Czasem można spróbować połączyć te dwie funkcję i stworzyć przestrzeń wypoczynku z widokiem na ogród, a ściany ozdobić na przykład fototapetą lub plakatem.

Kiedy stoimy na werandzie, jeszcze nie do końca jesteśmy w domu, ale i nie znajdujemy się całkiem na zewnątrz. Z tego powodu koncepcje aranżacji werand bywają rozmaite: niektórzy traktują je jak część ogrodu, wstawiając ogrodowe meble i wyposażenie, a inni zakładają raczej, że to dodatkowy pokój, tyle że bez większości ścian, i tak też swoją werandę urządzają, wstawiając zwykłe meble i dekoracje typowe dla pokojów.

Aranżacja werandy – pomysł na fototapetę na werandzie

Teraz, gdy pełną parą rusza sezon na odpoczynek na działkach i w domkach letniskowych, a wraz z nim okres remontów i redekoracji, warto rozważyć ozdobienie własnej werandy czymś, co dotąd kojarzyło się wyłącznie z urządzaniem wnętrz mieszkań: fototapetą, naklejką lub plakatem. Obecnie fototapety znowu stały się modne. Dekorujemy nimi salony, ale także kuchnie, czy sypialnie, inne miejsca, które mają wyglądać modnie i stylowo. Werandy nie są tu wyjątkiem. Odpowiednio dobrany wzór, na dobrej jakości fototapecie pozwoli nam nadać zupełnie nowy charakter tej wizytówce domu.

O czym musisz pamiętać kupując fototapetę na werandę...

Jak wiele innych, także moda na ozdabianie obrazami zewnętrza domu przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Tam najpopularniejsze są iluzjonistyczne malowidła przedstawiające egzotyczne widoki: góry, złote plaże czy krajobrazy włoskie.

Decydując się na fototapetę na werandę, wybierać możemy jednak z milionów wzorów i wcale nie musimy ograniczać się przy tym do malowniczych panoram. Dobierając wzór, pamiętać musimy tylko o jednym: powinien pasować do reszty wystroju wnętrza i tego, jak wygląda elewacja naszego domu ponieważ znaczna część werandy jest przeszklona lub po prostu otwarta na ogród. Dzięki temu fasada, oglądana z pewnego oddalenia, stanowić będzie spójną i harmonijną całość. Poza tym nie jesteśmy ograniczeni żadnymi nakazami: naszą werandę może zdobić zarówno wzór w kwiaty, który pasować będzie do szalenie modnego stylu shabby chic, jak i taki w abstrakcyjne geometryczne desenie, doskonale komponujące się z nowoczesną architekturą. Fototapeta może także imitować szlachetne materiały: drewno, cegłę, terakotę lub kamień.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pamiętaj o wyborze odpowiedniego materiału fototapety na werandę

Kiedy już zdecydujemy się na wymarzony wzór, pamiętajmy o doborze odpowiedniego materiału. Na werandzie, która stale narażona jest na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych, nie sprawdzi się standardowa fototapeta lateksowa. Wybierzmy wytrzymałą fototapetę winylową – najlepiej na podkładzie flizelinowym, który pozwoli na zamontowanie jej na nieszczególnie gładkiej zazwyczaj fasadzie domu i zamaskuje nierówności podłoża. Dla pewności dobrze jest też zlecić pokrycie fototapety laminatem, stanowiącym dodatkową ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dobrze zabezpieczona fototapeta będzie cieszyć oko przez lata, nie blaknąc, nie rozchodząc się i nie wydzielając toksycznych substancji.

Jeśli komuś pokrycie całej ściany werandy obrazem wydaje się zanadto odważnym i zbyt permanentnym krokiem, może zdecydować się na ozdobienie jej oprawionym plakatem albo naklejką: jest to rozwiązanie szybsze i tańsze, choć nie tak spektakularne. Niewątpliwie jednak stylowy plakat będzie wspaniałą dekoracją werandy – podobnie jak ładna, niebanalna naklejka.

Więcej informacji o fototapetach znajdziesz na stronie firmy Redro.pl

Przeczytaj dodatkowo:
Cegła dekoracyjna - jak wykorzystać ją przy...

Przy wykańczaniu wnętrza z wykorzystaniem cegły warto zastanowić się co będzie do niej pasowało. Dowiedz się,...

Tapety na ścianę: papierowe, winylowe, zmywalne...

Tapety na ścianę są znowu modne! Nic w tym zresztą dziwnego - tapety mają przecież mnóstwo zalet....

Beton architektoniczny. Pomysły na wnętrza z...

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny. Nie każdy wie, że istnieje też beton architektoniczny....

Fuga do płytek. Jak wybrać dobrą zaprawę do...

Fuga: wybieramy spoinę. Rodzaj, kolor i dopuszczalna szerokość fugi to trzy główne kryteria,...

Białe ściany: jak stosować biały kolor na ścianach

Białe ściany budzą skojarzenia z porządkiem i równowagą. Niekiedy jednak zastosowanie czystej bieli w...