| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Nietypowe wykończenie ścian: kamień, szkło, blacha

Nietypowe wykończenie ścian: kamień, szkło, blacha

Jeśli opatrzyły ci się tradycyjne sposoby wykończenia ścian i marzysz o oryginalnym wnętrzu, pomyśl o kamieniu, szkle lub elementach wykonanych z blachy. Takie nietypowe materiały wykończeniowe sprawią, że wnętrze nabierze indywidualnego charakteru.

Autor: Andrzej Szandomirski

Kamień na ścianie

Kamień to wykończenie na lata. Wypróbowany przez pokolenia kamień jest ceniony przede wszystkim za swoją trwałość. Dzięki dużej twardości i małej sprężystości jest odporny na zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia. Odpowiednio wykonane i prawidłowo konserwowane elementy wykończeniowe z kamienia są praktycznie niezniszczalne. Kamień pięknie się starzeje - spatynowany nabiera nowych walorów estetycznych. We wnętrzu stosuje się płytki kamienne grubości 3 mm.

Co warto wiedziec o kamieniu:

  • W łazience i kuchni płytki kamienne zastąpią płytki ceramiczne. Mają podobny kształt, różni je wymiar elementów - kamienne mogą mieć większe formaty. Atut kamiennych okładzin - naturalność przejawiająca się m.in. w niepowtarzalności wzorów i bogactwie kolorów - skłania do użycia marmuru, trawertynu, piaskowca i granitu w roli okładziny ściennej reprezentacyjnych holi i salonów. Ułożone na bardzo cienką spoinę tworzą jednolitą płaszczyznę, której wzór wyznaczają jedynie splątane, naturalne żyłki kamienia. Okłada się nimi fragmenty ścian, w odważniejszych aranżacjach - większe płaszczyzny. Błyszcząca powierzchnia kamienia polerowanego odbija światło, zaś okładzina z kamienia łamanego lub łupanego - pochłania je. Szorstka w dotyku lepiej wygląda w połączeniu z gładkimi ścianami.
  • Płytki kamienne przyklejamy do nieotynkowanej lub pokrytej tynkiem ściany. Zaprawę dobieramy do rodzaju kamienia. Podłoże musi być suche, równe, oczyszczone, odtłuszczone. Płytki o małym formacie powinny być przyklejane do podłoża po pokryciu 65-80% powierzchni każdej z nich, te o większych formatach muszą być pokryte klejem w 100%.
  • Porowate piaskowce i wapienie lekkie powinno się zaimpregnować preparatami do kamienia, co uchroni je przed wchłanianiem brudu. Tak zabezpieczone okładziny można myć wodą lub środkami do czyszczenia kamienia. Uszkodzone płytki można wymienić.

Szkło, pleksi, blacha na ścianie

Wszystkie te materiały znamy z budynków użyteczności publicznej czy wnętrz o technicznym charakterze. Ich gładka powierzchnia, kolorystyka niewystępująca w naturze oraz jako wytwór człowieka, a nie przyrody, wywołują uczucie chłodu. By zminimalizować to nieprzyjemne wrażenie, najczęściej stosuje się je na fragmentach powierzchni, w wymienionych miejscach newralgicznych, ocieplając resztę wnętrza innymi materiałami i dodatkami.

Co warto wiedzieć o tych materiałach wykończeniowych

  • Tafle szkła lub pleksi, arkusze blachy znajdą zastosowanie w warunkach o podwyższonej wilgotności - łazienkach, pralniach, wc. Doskonale sprawdzają się jako zabezpieczenie innych ściennych materiałów wykończeniowych (farba, tapeta) czy też otynkowanej ściany przed zabrudzeniem, zawilgoceniem lub zalaniem, więc można nimi wyłożyć ścianę nad kuchennym blatem czy strefę wokół umywalki. Tak wykorzystane tafle szkła lub pleksi nie wpływają na styl wnętrza, ograniczając się do funkcji użytkowych.
  • Zupełnie inny charakter ma arkusz blachy, który nawet na niedużej powierzchni nie pozostaje niezauważony. Wywołuje skojarzenia z nieskazitelną higieną, dlatego najczęściej stosowany jest jako okładzina fragmentów ścian w kuchniach. Zyska tu uznanie jako materiał żaroodporny, niewchłaniający wody i wilgoci, a przy tym higieniczny (blachą można pokryć ścianę bez wizualnych podziałów). Jeżeli planujemy kuchnię rustykalną, możemy na fragmencie ściany zastosować blachę miedzianą, która pasuje do tego stylu i jest cieplejsza w odbiorze niż ta ze stali szlachetnej (kwasowa) lub aluminiowa. Blachy o srebrzystym odcieniu, pleksi i szkło na fragmentach ścian również pojawiają się w łazienkach. Nadają im supernowoczesny charakter, poprzez załamywanie światła powiększają je optycznie oraz dzięki swym właściwościom dobrze chronią ściany w strefie mokrej przed wnikaniem wody i wilgoci.
  • Nad utrzymaniem nieskazitelnego wyglądu blachy będziemy musieli się napracować – widać na niej wszelkie zabrudzenia, ślady palców i każdą kroplę wody. Niełatwo ją więc utrzymać w czystości, a w przypadku blachy ryflowanej będzie to jeszcze trudniejsze. Łatwiej czyści się szkło i pleksi. Mniej zabrudzeń (na przykład śladów palców) widać za to na powierzchniach blach matowych.

Przeczytaj dodatkowo:
Cegła dekoracyjna - jak wykorzystać ją przy...

Przy wykańczaniu wnętrza z wykorzystaniem cegły warto zastanowić się co będzie do niej pasowało. Dowiedz się,...

Struktura ściany jako oryginalna dekoracja i...

Struktura ściany wraca do wnętrzarskich łask! Czas nasycić nasze ściany nie tylko kolorem, ale i fakturą. To...

Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu –...

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...

Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

Jaki kolor ścian wybrać, aby aranżacja salonu...

Każdy z nas marzy o tym, by jego salon był spokojny, cichy i harmonijny. W tym celu ważny jest dobór i...

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.