Malowanie ścian: wybieramy pędzle i wałki do malowania

2017-06-06 18:29

Wybrałeś kolor, masz już farby, ale nie wiesz, czym malować ściany? Różnego typu pędzle i wałki do malowania ścian mogą wprawić w zakłopotanie, ich wybór jest ogromny. Jak je dopasować do farby i wykańczanej powierzchni? Zobacz nasze porady. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na pytanie: czym malować ściany sprawnie i ładnie.

Aby ściany były pomalowane tak, jak sobie tego życzysz, a nie tak jak ci wyjdzie, kup odpowiednie wałki, pędzle do malowania czy taśmy maskujące. Aby wybór był trafiony, musisz przede wszystkim dopasować narzędzia malarskie do rodzaju ściany, tzn. do jej faktury, powierzchni, a nawet naświetlenia. Zobacz, co kupić, aby malowanie ścian było udane. Podpowiadamy, jakie narzędzia malarskie będą najlepsze.  

Narzędzia malarskie powinny pasować do rodzaju malowanych ścian. Różnica w strukturze powierzchni może decydować o rodzaju pędzla czy wałka malarskiego, którymi będziesz nakładać poszczególne warstwy farby na ścianę i sufit. Każda ściana ma swoją specyfikę. Zależy ona m.in. od gładkości, rodzaju materiału budowlanego, stosowanej dotąd farby czy nawet kąta padania promieni słonecznych. Dobrze dobrane narzędzia malarskie to takie, które zapewnią maksymalną wygodę w trakcie malowania ścian. Powinny więc być dostosowane do rozmiaru, kształtu oraz umiejscowienia dekorowanych przestrzeni. 

Czym malować ściany - kiedy wałki do malowania?

Wałki to wygodne narzędzie, kiedy malowanie ścian musi być szybkie. Stworzone wręcz dla amatorów. Niestety niezbyt nadaje się do precyzyjnych prac. Szybko nanosi się nim farbę na duże płaskie powierzchnie.

Szerokość wałka do malowania wybieramy pod kątem powierzchni, jaką mamy do pomalowania. Im większa powierzchnia, tym szerszy wałek (12, 15, 18, 25 cm). Wąskie wałki (5, 8 cm) pomogą nam dotrzeć do narożników i innych zakamarków. Tymi z długim uchwytem sięgniemy nawet za grzejniki.

W sklepach znajdziemy gotowe zestawy: wałek, uchwyt i kuweta. Możemy też kupić jeden uchwyt oraz kilka rodzajów wałków i stosować je wymiennie.

Wałki do malowania mają różne runa i w tym cała tajemnica. Te z pluszu nylonowego lub futra baraniego przeznaczone są raczej do farb wodorozcieńczalnych. Wałki moherowe, welurowe bądź gąbkowe – do lakierów i farb rozpuszczalnikowych. O prócz typowych wałków przydatne są też specjalne, np. do narożników czy z okapnikiem. Krótkie runo wałka nadaje się do powierzchni gładkich, dłuższe do chropowatych.

Elektryczny wałek do malowania ścian

Czy jest potrzeba zastępowania ręcznego wałka malarskiego urządzeniem elektrycznym? Przemawia za tym kilka argumentów. Pierwszy dotyczy prędkości pracy. Malując ścianę lub sufit zwyczajnym wałkiem, co chwilę musimy zanurzać go w pojemniku z farbą. To wydłuża czas malowania, a nas naraża na częste pochylanie się. Jeśli chcemy uniknąć bólu kręgosłupa, kupmy do malowania wałek elektryczny. Ma on urządzenie zasysające farbę z wiaderka i tłoczące ją wężem wprost do wałka. Mechanizm, który za to odpowiada, jest obsługiwany pilotem zaczepianym przy rękojeści wałka. Można więc zdalnie sterować nim bez konieczności odkładania go na bok. Sami też kontrolujemy, ile farby ma zassać. Taki wałek elektryczny do malowania standardowo ma wysięgnik teleskopowy – i to kolejny argument na jego korzyść. Trzeci plus musimy przyznać za czystość pracy. Nie nabieramy farby – nie chlapiemy. Co ważne, używając wałka elektrycznego, nie potrzebujemy kuwety na farbę będącej nieodłącznym rekwizytem podczas malowania klasycznym wałkiem.

Poduszką po ścianach

Malować można nie tylko wałkami, ale również specjalnymi poduszkami z plastikowym uchwytem. Nadają się one do gładkich powierzchni i różnych rodzajów farb o niedużej gęstości. Pozwalają na precyzyjne malowanie. Można nimi wykonać pas o prostych, równych krawędziach, dlatego warto ich używać na przykład do wykańczania styku sufitu i ściany, gdy obie powierzchnie mają być w różnych kolorach.

Zdaniem eksperta

Do wlewania i mieszania farby

Zanim zaczniemy malować, trzeba wymieszać farbę. Przyda się do tego mieszadło. Potrzebne będzie tez podczas koloryzowania białej farby barwnym pigmentem. Można użyć do tego zwykłego patyka, ale lepsza będzie specjalna końcówka, która montuje się do wiertarki elektrycznej. Farbę mieszamy w wiaderku lub puszce.

Narzędzia malarskie: kuwety i kratki

Do samego malowania najwygodniej jest przelać farbę do kuwety. Do tego niezbyt głębokiego naczynia nalewamy jedną porcję farby. Ma ono wytłoczenia umożliwiające odciśniecie nadmiaru farby z wałka lub pędzla.
Kratki służą do tego samego, co wytłoczenia w kuwetach. Mocuje się je do pustego wiaderka. Do niego spływać będzie nadmiar farby, dzięki czemu będzie ją można później wykorzystać.

WIDEO: Wałek do malowania

Wałek do malowania

Czym malować - pędzle do malowania ścian

Podobnie jak w przypadku wałka, rozmiar pędzla również powinien zależeć od powierzchni sufitu czy ściany. Kiedy malować pędzlami? Pędzle lepiej wcierają farbę i pozwalają dokładniej malować małe elementy, zwłaszcza o skomplikowanych kształtach. Umiejętne korzystanie z pędzla malarskiego to kolejny sprawdzony sposób efektywnego dekorowania ścian.

Sprawdź też: naprawa tynku - szpachlowanie rys i pęknięć >>>

Szerokość pędzla do malowania dobieramy do powierzchni, którą zamierzamy pomalować. Szeroki pędzel ławkowiec przyda się do ścian i sufitów, ale nie nadaje się do malowania wąskich listewek lub ram okiennych. Tu lepszy będzie mały pędzel z płaskim włosiem.

Im bardziej wymagana precyzja, tym mniejszy powinien być pędzel. Ma to znaczenie szczególnie w narożnikach oraz w okolicach instalacji oświetleniowych i innych sprzętów. W miejscach, gdzie potrzebne jest sprawne „odcięcie” od siebie poszczególnych płaszczyzn, warto zmienić pędzel prosty na skośny. Również tutaj włosie powinno być odpowiedniej jakości. Naroża, miejsca wokół ościeżnic i gniazdek elektrycznych maluje się za pomocą niewielkich pędzelków zapewniających wąskie i precyzyjne pociągnięcia. Płaskie pędzle na długim trzonku (krzywakowe) przeznaczone są zaś do malowania ścian w miejscach trudno dostępnych, na przykład za grzejnikami.

Niestety, malując pędzlami, trudno jest uniknąć smug, zwłaszcza gdy nanosi się farby gęste, niekapiące. Malowanie pędzlem jest też bardziej pracochłonne niż wałkiem. Czasami też z kiepsko wykonanych pędzli w trakcie malowania wychodzą pojedyncze włosy.

Pędzle do malowania mogą być zrobione z włosia naturalnego lub sztucznego:

  • Włosie naturalne – zazwyczaj świńskie lub końskie. Odporne na zagięcia i zagniecenia. Dobrze, równomiernie rozprowadza farbę. Polecane do farb rozpuszczalnikowych. Mniej nadaje się do farb wodorozcieńczalnych, gdyż chłonie wodę. Pędzle naturalne mogą gubić włosie podczas malowania.
  • Włosie sztuczne – to mieszanka poliestru i polipropylenu. Jest bardziej elastyczne i nie wchłania rozpuszczalników. Bardziej podatne na zagniecenia. Polecane do farb wodorozcieńczalnych.

Do nakładania farb o płynnej konsystencji znakomicie nadają się pistolety natryskowe. Praca nimi jest szybka i wygodna.

Taśmy malarskie, narzędzia do sprzątania

Oprócz narzędzi do nakładania farby trzeba kupić: przed malowaniem szpachelki do usuwania starych farb, kuwety malarskie do nabierania farby na wałek, wiaderka, w które wlewa się farbę na czas malowania, folię do zabezpieczenia podłóg i mebli przed zachlapaniem oraz taśmę malarską, którą okleja się ościeżnice i ramy okienne, by nie uległy zabrudzeniu. Jeżeli zabierasz się za malowanie ścian, pamiętaj o przygotowaniu i zabezpieczeniu pomieszczenia. Do podstawowych czynności należy wyniesienie lub zasłonięcie mebli czy zastosowanie samoprzylepnej taśmy malarskiej do ochrony niektórych miejsc. W zależności od stanu ściany mogą przydać się także narzędzia do mycia, szpachlowania czy gruntowania.

Aby pędzle nadawały się do ponownego użycia, pamiętaj, aby zawsze je wyczyścić po użyciu.

Drabiny, rusztowania, składane schodki i wysięgniki do malowania

Niejednokrotnie podczas malowania konieczne jest sięgnięcie pędzlem lub wałkiem w wysoko położone miejsca. Trzeba to zrobić bezpiecznie i jednocześnie zapewnić sobie w miarę wygodną pracę.

Drabiny powinny być wystarczająco wysokie, by dało się z nich dosięgnąć do najwyżej położonych miejsc w domu lub mieszkaniu. Muszą też być stabilne i wygodne, bo od tego zależy nasze bezpieczeństwo. W sprzedaży są drabiny drewniane i lżejsze drabiny aluminiowe. Do malowania we wnętrzu najwygodniejsze są składane, z platformą zamiast ostatniego stopnia, na której można postawić wiaderko i która blokuje rozstaw drabiny. Mają one od dwóch do ośmiu stopni. Stopnie najczęściej są tylko z jednej strony, druga część służy jedynie do stabilizacji. Wygodne są też składane drabiny uniwersalne. Składają się z trzech lub czterech części połączonych zawiasami. Można je ustawiać w kilku różnych konfiguracjach. Sprawdzają się szczególnie podczas malowania klatek schodowych, łatwo je bowiem ustawić stabilnie na schodach. Do malowania elewacji przyda się małe, składane rusztowanie na kółkach.

Składane schodki, to mniejsi krewniacy drabin. Najlepiej sprawdzają się podczas wykańczania wnętrz o niedużej wysokości. Polecane są szczególnie do mieszkań, gdzie duże drabiny będą niewygodne w użyciu.

Wysięgniki, to poręczne, teleskopowe drążki, na końcu których umieszczamy wałek lub pędzel i możemy dosięgnąć bardzo wysoko. Drążki mają długość od 1 do 3 m. Jednak warto pamiętać, że im dłuższy wysięgnik, tym trudniej dokładnie malować.

Pędzle o grubszym włosiu najlepiej stosować do powierzchni szorstkich i chropowatych, a te z miękkim – do gładkich.

Jak przechowywać pędzle i wałki do malowania

Po zakończeniu malowania ścian pędzle i wałki trzeba jak najszybciej umyć – w wodzie lub odpowiednim rozpuszczalniku. Gdy nie mamy na to od razu czasu, zawińmy narzędzie szczelnie w folię lub umieśćmy w naczyniu z wodą. Pędzle po umyciu i wysuszeniu wiesza się włosiem do dołu.

Sonda
Gdy malujesz mieszkanie, najgorsza praca to: