| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Czym malować ściany: wybieramy pędzle i wałki do malowania

Czym malować ściany: wybieramy pędzle i wałki do malowania

Wybrałeś kolor ścian, masz już farby, ale ciągle nie wiesz, czym malować? Nic dziwnego - wybór narzędzi jest ogromny. Różnego typu pędzle i wałki do malowania mogą wprawić w zakłopotanie. Jak je dopasować do farby i wykańczanej powierzchni? Zobacz nasze porady. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na pytanie: czym malować ściany sprawnie i ładnie.

Czym malować - kiedy wałki?

Wałki to wygodne narzędzie, kiedy malowanie ścian musi być szybkie. Stworzone wręcz dla amatorów. Niestety niezbyt nadaje się do precyzyjnych prac.

Szerokość wałka do malowania wybieramy pod kątem powierzchni, jaką mamy do pomalowania. Im większa powierzchnia, tym szerszy wałek (12, 15, 18, 25 cm). Wąskie wałki (5, 8 cm) pomogą nam dotrzeć do narożników i innych zakamarków. Tymi z długim uchwytem sięgniemy nawet za grzejniki.

W sklepach znajdziemy gotowe zestawy: wałek, uchwyt i kuweta. Możemy też kupić jeden uchwyt oraz kilka rodzajów wałków i stosować je wymiennie.

Wałki do malowania mają jednak różne runa. Te z pluszu nylonowego lub futra baraniego przeznaczone są raczej do farb wodorozcieńczalnych. Wałki moherowe, welurowe bądź gąbkowe – do lakierów i farb rozpuszczalnikowych. O prócz typowych wałków przydatne są też specjalne, np. do narożników czy z okapnikiem.

Autor: Piotr Mastalerz

Im większa powierzchnia do malowania, tym szerszy powinien być wałek

Autor: Piotr Mastalerz

Szerokość pędzla zależy od wielkości malowanej powierzchni. Szeroki pędzel ławkowiec przyda się do ścian i sufitów

Czym malować - kiedy pędzlem?

Kiedy malować pędzlami? Pędzle lepiej wcierają farbę i pozwalają dokładniej malować małe elementy, zwłaszcza o skomplikowanych kształtach.

Szerokość pędzla do malowania dobieramy do powierzchni, którą zamierzamy pomalować. Szeroki pędzel ławkowiec przyda się do ścian i sufitów, ale nie nadaje się do malowania wąskich listewek lub ram okiennych. Tu lepszy będzie mały pędzel z płaskim włosiem.

Niestety, malując pędzlami, trudno jest uniknąć smug, zwłaszcza gdy nanosi się farby gęste, niekapiące. Malowanie pędzlem jest też bardziej pracochłonne niż wałkiem. Czasami też z kiepsko wykonanych pędzli w trakcie malowania wychodzą pojedyncze włosy.

Pędzle do malowania mogą być zrobione z włosia naturalnego lub sztucznego:

  • Włosie naturalne – zazwyczaj świńskie lub końskie. Odporne na zagięcia i zagniecenia. Dobrze, równomiernie rozprowadza farbę. Polecane do farb rozpuszczalnikowych. Mniej nadaje się do farb wodorozcieńczalnych, gdyż chłonie wodę. Pędzle naturalne mogą gubić włosie podczas malowania.
  • Włosie sztuczne – to mieszanka poliestru i polipropylenu. Jest bardziej elastyczne i nie wchłania rozpuszczalników. Bardziej podatne na zagniecenia. Polecane do farb wodorozcieńczalnych.

Pędzle o grubszym włosiu najlepiej stosować do powierzchni szorstkich i chropowatych, a te z miękkim – do gładkich.

Jak przechowywać pędzle i wałki do malowania

Po zakończeniu malowania ścian pędzle i wałki trzeba jak najszybciej umyć – w wodzie lub odpowiednim rozpuszczalniku. Gdy nie mamy na to od razu czasu, zawińmy narzędzie szczelnie w folię lub umieśćmy w naczyniu z wodą. Pędzle po umyciu i wysuszeniu wiesza się włosiem do dołu.

Kolor ścian jako kreator wnętrza

Jedną z podstaw efektownej aranżacji wnętrza jest wykończenie ścian. Mogą być one tłem dla innych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu –...

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...

Drewniane panele ścienne [INSPIRACJE]

Ściany wewnętrzne można pomalować, położyć na nich tapetę lub wykończyć drewnianymi panelami ściennymi. Taka...

Wykończenie ścian płytkami gipsowymi

Płytki gipsowe to sposób na szybką metamorfozę wnętrza. Układanie ich jest łatwe i nie wymaga...

Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

Struktura ściany jako oryginalna dekoracja i...

Struktura ściany wraca do wnętrzarskich łask! Czas nasycić nasze ściany nie tylko kolorem, ale i fakturą. To...

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.