| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Wybieramy grzejniki c.o. Jak grzejnik ogrzewa pomieszczenie?
Ogrzewanie podłogowe, grzejnik płytowy czy konwektor? Sprawdź co wybrać

Wybieramy grzejniki c.o. Jak grzejnik ogrzewa pomieszczenie?

Ogrzewanie powinno być odpowiednio zaprojektowane, a grzejniki c.o. dobrze dobrane. Do wyboru mamy kaloryfery podłogowe, ścienne, płytowe czy konwektorowe. Grzejniki te w różny sposób oddają ciepło do pomieszczenia i kierują je w różne strony. A to od właściwego rozkładu temperatury we wnętrzu zależy komfort cieplny domowników.

Grzejnik podłogowy, czyli ogrzewanie podłogowe

W pomieszczeniu, w którym zamontowny jest grzejnik podłogowy, popularnie zwany ogrzewaniem podłogowym, najcieplej jest oczywiście przy podłodze, a chłodniej przy suficie. Ciepło, a wraz z nim również drobinki kurzu, nie krąży wzdłuż ścian, lecz rozchodzi się równomiernie w całym pomieszczeniu – od podłogi ku sufitowi.

W tak ogrzewanych pomieszczeniach dobrze czują się osoby cierpiące na alergie. Nasze nogi są ciepłe, a głowa chłodna.

Grzejnik ścienny - gwarancja równomiernego rozłożenia temperatury

Ogrzewanie domu za pomocą ogrzewania ściennego, pozwala na równomierny rozkład ciepła na całej wysokości pomieszczenia. Zapewnia to domownikom komfort cieplny, zbliżony do nasłonecznionego, ale ośnieżonego stoku: nie odczuwa się chłodu, bo ciało ogrzewane jest przez promienie słoneczne (promieniowanie ze ściany), a biała płaszczyzna śniegu (ściany) dodatkowo odbija w naszą stronę ciepło promieniowania.

Autor: Andrzej Szandomirski

Grzejnik podłogowy, popularnie zwany ogrzewaniem podłogowym

Autor: Piotr Mastalerz

Grzejnik płytowy powinno się umieszczać pod oknem

WARTO WIEDZIEĆ

W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym mamy uczucie komfortu, nawet gdy powietrze jest trochę chłodniejsze (o około 2°C) niż w pomieszczeniu z grzejnikami na ścianach. Pamiętajmy, że obniżenie temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach o 1°C to oszczędność około 6% energii cieplnej, a więc także zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.

Grzejniki c.o. - płytowe i członowe

Grzejniki c.o. płytowe lub członowe powinno się umieszczać na ścianach zewnętrznych, a jeśli to tylko możliwe – pod oknami. Zimne powietrze, napływające do pomieszczenia (przez nieszczelności w oknach lub nawiewniki), jest bowiem bezpośrednio ogrzewane przez kaloryfer. Po pomieszczeniu krąży już ciepłe powietrze.

Gdy umieścimy grzejnik na ścianie wewnętrznej, w pobliżu ściany zewnętrznej będzie chłodno, a w pomieszczeniu nastąpi mniej korzystny rozkład temperatury powietrza.

Powietrze ogrzane przez kaloryfer płynie do góry, a następnie wzdłuż sufitu i ścian – ku dołowi. Następuje lekkie przegrzanie górnej części pomieszczenia, a równocześnie dolna pozostaje niedogrzana. W takim pomieszczeniu głowę mamy w cieple, a nogi są w chłodzie.

Grzejnik konwektorowy (konwektor)

Konwektory przekazują ciepło głównie przez konwekcję. Nie ogrzewa się więc niepotrzebnie powierzchnia ściany zewnętrznej, na której jest zawieszony grzejnik. Dlatego konwektory są polecane zwłaszcza do pomieszczeń z oknami o dużej powierzchni.

W pomieszczeniach ogrzewanych głównie przez konwekcję, może wystąpić niekorzystny rozkład temperatury. Pod sufitem gromadzi się bowiem ciepłe powietrze i przez to nie może być wykorzystane do ogrzewania. Przy podłodze natomiast jest dużo chłodniej, niż w podobnych pomieszczeniach z grzejnikami płytowymi. Należy więc pamiętać, by grzejnik konwektorowy nie był zbyt wysoki, gdyż powoduje, że temperatura powietrza w górnej części pomieszczenia bardzo różni się od temperatury u dołu.

Za to w pomieszczeniu z ogrzewaniem konwekcyjnym powietrze w pobliżu grzejnika nie przegrzewa się, co może się zdarzyć w pobliżu grzejników promieniujących (na przykład płytowych).

Nazw „konwektor” lub „grzejnik konwektorowy”, często niesłusznie używa się zamiennie z pojęciem „grzejnik konwekcyjny”. Grzejnik konwekcyjny to urządzenie, które ponad połowę ciepła przekazuje przez konwekcję. Grzejnikami konwekcyjnymi są więc nie tylko konwektory, ale również grzejniki płytowe z ożebrowaniem konwekcyjnym oraz członowe. Konwektor zaś oddaje ciepło prawie całkowicie na drodze konwekcji.

Przeczytaj dodatkowo:
Jaki grzejnik płytowy wybrać do domu? Sprawdź, na...

Od doboru odpowiedniego grzejnika zależy późniejsze ogrzewanie domu. Dlatego warto wiedzieć, na co...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...