Wybieramy grzejniki c.o. Jak grzejnik ogrzewa pomieszczenie?
Ogrzewanie powinno być odpowiednio zaprojektowane, a grzejniki c.o. dobrze dobrane. Do wyboru mamy kaloryfery podłogowe, ścienne, płytowe czy konwektorowe. Grzejniki te w różny sposób oddają ciepło do pomieszczenia i kierują je w różne strony. A to od właściwego rozkładu temperatury we wnętrzu zależy komfort cieplny domowników.
Grzejnik podłogowy, czyli ogrzewanie podłogowe
W pomieszczeniu, w którym zamontowny jest grzejnik podłogowy, popularnie zwany ogrzewaniem podłogowym, najcieplej jest oczywiście przy podłodze, a chłodniej przy suficie. Ciepło, a wraz z nim również drobinki kurzu, nie krąży wzdłuż ścian, lecz rozchodzi się równomiernie w całym pomieszczeniu – od podłogi ku sufitowi.
W tak ogrzewanych pomieszczeniach dobrze czują się osoby cierpiące na alergie. Nasze nogi są ciepłe, a głowa chłodna.
Grzejnik ścienny - gwarancja równomiernego rozłożenia temperatury
Ogrzewanie domu za pomocą ogrzewania ściennego, pozwala na równomierny rozkład ciepła na całej wysokości pomieszczenia. Zapewnia to domownikom komfort cieplny, zbliżony do nasłonecznionego, ale ośnieżonego stoku: nie odczuwa się chłodu, bo ciało ogrzewane jest przez promienie słoneczne (promieniowanie ze ściany), a biała płaszczyzna śniegu (ściany) dodatkowo odbija w naszą stronę ciepło promieniowania.
W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym mamy uczucie komfortu, nawet gdy powietrze jest trochę chłodniejsze (o około 2°C) niż w pomieszczeniu z grzejnikami na ścianach. Pamiętajmy, że obniżenie temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach o 1°C to oszczędność około 6% energii cieplnej, a więc także zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.
Grzejniki c.o. - płytowe i członowe
Grzejniki c.o. płytowe lub członowe powinno się umieszczać na ścianach zewnętrznych, a jeśli to tylko możliwe – pod oknami. Zimne powietrze, napływające do pomieszczenia (przez nieszczelności w oknach lub nawiewniki), jest bowiem bezpośrednio ogrzewane przez kaloryfer. Po pomieszczeniu krąży już ciepłe powietrze.
Gdy umieścimy grzejnik na ścianie wewnętrznej, w pobliżu ściany zewnętrznej będzie chłodno, a w pomieszczeniu nastąpi mniej korzystny rozkład temperatury powietrza.
Powietrze ogrzane przez kaloryfer płynie do góry, a następnie wzdłuż sufitu i ścian – ku dołowi. Następuje lekkie przegrzanie górnej części pomieszczenia, a równocześnie dolna pozostaje niedogrzana. W takim pomieszczeniu głowę mamy w cieple, a nogi są w chłodzie.
Grzejnik konwektorowy (konwektor)
Konwektory przekazują ciepło głównie przez konwekcję. Nie ogrzewa się więc niepotrzebnie powierzchnia ściany zewnętrznej, na której jest zawieszony grzejnik. Dlatego konwektory są polecane zwłaszcza do pomieszczeń z oknami o dużej powierzchni.
W pomieszczeniach ogrzewanych głównie przez konwekcję, może wystąpić niekorzystny rozkład temperatury. Pod sufitem gromadzi się bowiem ciepłe powietrze i przez to nie może być wykorzystane do ogrzewania. Przy podłodze natomiast jest dużo chłodniej, niż w podobnych pomieszczeniach z grzejnikami płytowymi. Należy więc pamiętać, by grzejnik konwektorowy nie był zbyt wysoki, gdyż powoduje, że temperatura powietrza w górnej części pomieszczenia bardzo różni się od temperatury u dołu.
Za to w pomieszczeniu z ogrzewaniem konwekcyjnym powietrze w pobliżu grzejnika nie przegrzewa się, co może się zdarzyć w pobliżu grzejników promieniujących (na przykład płytowych).
Nazw „konwektor” lub „grzejnik konwektorowy”, często niesłusznie używa się zamiennie z pojęciem „grzejnik konwekcyjny”. Grzejnik konwekcyjny to urządzenie, które ponad połowę ciepła przekazuje przez konwekcję. Grzejnikami konwekcyjnymi są więc nie tylko konwektory, ale również grzejniki płytowe z ożebrowaniem konwekcyjnym oraz członowe. Konwektor zaś oddaje ciepło prawie całkowicie na drodze konwekcji.