Przed malowaniem ścian: gruntowanie ścian i przygotowanie podłoża

2023-04-05 12:57
Przed malowaniem ścian: przygotowanie podłoża, gruntowanie ścian
Autor: Piotr Mastalerz

Wybrałeś już farby do ścian i chciałbyś się wreszcie zabrać do malowania? Nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu podłoża przed malowaniem. Jest to konieczne, ponieważ bez właściwego przygotowania efekt malowania może znacząco odbiegać od oczekiwań. Sprawdź, kiedy konieczne jest gruntowanie ścian.

Przygotowanie do malowania ścian inaczej wygląda w przypadku podłoża nowego, a inaczej w przypadku podłoża starego. Farby mają z reguły bardzo dobrą przyczepność do różnych podłoży. Jednak te pylące, jak np. gładź po szlifowaniu, lub chłonne, jak choćby tynk gipsowy albo okładzina z płyt g-k, wymagają zagruntowania. Przeważnie wystarcza tu preparat ograniczający chłonność i wiążący luźne cząsteczki. Jeśli na ścianach lub suficie widnieją plamy niemożliwe do usunięcia, trzeba użyć gruntu izolującego (blokującego) lub specjalnej farby podkładowej. Farba jest wskazana szczególnie w przypadku uporczywych zaplamień, np. czerwonym winem bądź barszczem. Malowanie dekoracyjne można wyko­nać po 16-­24 godzinach od gruntowa­nia ścian.

Zasady gruntowania

Gruntowanie ścian ma za zadanie wzmocnienie podłoża przez wyrównanie jego chłonności, zmniejszenie porowatości oraz wyeliminowanie pylistości. Zapewnia dobrą przyczepność i łatwiejsze rozprowadzanie farby podkładowej lub nawierzchniowej oraz zwiększa ich wydajność. Umożliwia też uzyskanie jednolitego efektu deko­racyjnego w przypadku stosowania po­włok półmatowych, półpołyskliwych lub błyszczących. Grunt zazwyczaj nakłada się w jednej warstwie. Najlepsze do tego są wałki z runem o długości do 8 mm. Nie należy zbyt mocno naci­skać na podłoże podczas rozprowadza­nia gruntu, aby nie pozostawić zacie­ków i smug, które mogą być widoczne po nałożeniu farb nawierzchniowych.

Jak gruntować:

1. Nie nanoś gruntu na podłoże tłuste, mocno zapylone, o małej nośności.

2. Do nanoszenia gruntu używaj szerokiego pędzla, tak zwanego ławkowca, lub wałka.

3. Choć wielu producentów dopuszcza gruntowanie metodą natryskową, sposób ten jest mniej skuteczny niż mocne wcieranie preparatu w podłoże.

4. Grunty z wypełniaczem starannie wymieszaj. Czynność tę trzeba powtarzać sukcesywnie w trakcie gruntowania, bo kruszywo opada na dno, a to ono jest najważniejszym składnikiem.

5. Nie jest prawdą, że rozwadnianie preparatu gruntującego obniża jego skuteczność. Wręcz przeciwnie. Producenci często zalecają, żeby był on przed użyciem wymieszany z wodą, przeważnie w proporcji 1 część gruntu na 2 lub 3 części wody.

6. W pewnych przypadkach, także jasno określonych w karcie technicznej preparatu gruntującego, trzeba nanieść nie jedną, ale dwie jego warstwy, zachowując przy tym wymaganą przerwę między pierwszym a kolejnym malowaniem.

7. Są też grunty, których kolejne warstwy nanosi się bez pauz, zgodnie z zasadą „mokre na mokre”.

Przed malowaniem ścian - gdy podłoże jest nowe

Tradycyjne tynki można malować (i gruntować) po co najmniej 3 tygodniach od ułożenia.

Suche tynki (płyty gipsowo-kartonowe) maluje się po wyschnięciu masy szpachlowej wypełniającej spoiny pomiędzy nimi, czyli po upływie jednego dnia lub kilku dni (w zależności od temperatury i wilgotności panujących w pomieszczeniu). Jeżeli podłoże jest zbyt chłonne, konieczne jest gruntowanie.

Przed malowaniem ścian - gdy podłoże jest stare:

Podłoże pyli, kruszy się albo ma dużą chłonność – konieczne jest gruntowanie ścian preparatem, który poprawi jego parametry, na przykład Uni-Gruntem.

Gdy podłoże jest poplamione – można je zeszlifować papierem ściernym, wywabić plamy preparatem emulgującym albo zamalować farbą gruntująco-izolującą;

Jeśli tynk odspaja się od muru – należy skuć te fragmenty, które po uderzeniu młotkiem wydają głuchy odgłos, a następnie w miejscach ubytków położyć nowy tynk.

Gdy podłoże jest pocięte przez rysy – pęknięcia wypełnia się elastyczną zaprawą albo masą uszczelniającą. Na rysę nakleja się siatkę lub taśmę wzmacniającą.

Jeśli stara farba się złuszcza – musi zostać usunięta. Najpierw trzeba ją namoczyć, a dopiero potem zdzierać. Gdy farba odspoiła się tylko miejscowo, ubytek wystarczy uzupełnić masą szpachlową i przeszlifować papierem ściernym.

Gdy podłoże pomalowane jest farbą klejową – przed nanoszeniem nowych farb dyspersyjnych musi być dokładnie zmyta, np. wodą z szarym mydłem. Gdy ściana jest pomalowana tylko jedną lub dwiema warstwami takiej farby, wystarczy ją pokryć gruntem do porowatych podłoży.

Gdy podłoże jest wytapetowane – niektóre rodzaje tapet można malować. Jest to dobre rozwiązanie, gdy są one równo ułożone i nie odspajają się od ściany. Jeżeli jest inaczej, tapetę należy zerwać. Można to zrobić, używając specjalnego preparatu rozpuszczającego klej mocujący ją do ściany – najpierw nakłuwa się tapetę, a potem nakłada na jej powierzchnię preparat i pozostawia na czas zalecany przez jego producenta. By usunąć tapetę papierową, wystarczy namoczyć ją ciepłą wodą z dodatkiem detergentu albo zastosować urządzenie do odmaczania parą wodną.

Pamiętajmy, że należy nanosić tyle warstw preparatu gruntującego, ile zaleca jego producent.

WIDEO: przygotowanie podłoża i gruntowanie przed malowaniem

Malowanie ścian. Przygotowanie podłoża i gruntowanie
Ważne

Jaki cel ma gruntowanie ścian? Przede wszystkim celem gruntowania jest poprawienie parametrów podłoża. Dlatego o tym, jaki grunt zastosować, przesądzają cechy podłoża, na przykład za duża albo za mała chłonność lub niewystarczająca twardość.

Przygotowujemy farbę do malowania ścian

Mieszanie farby – w dużym opakowaniu najłatwiej to zrobić, używając wiertarki ze specjalną końcówką do mieszania; małą puszką wystarczy kilka razy wstrząsnąć. Niekiedy po otwarciu opakowania na powierzchni farby widzimy stwardniały kożuch. Nie oznacza to, że się popsuła. Wystarczy go usunąć.

Porcjowanie farby – na tackę malarską lub do wiadra wylewa się tylko taką część farby, która będzie wymalowana w ciągu jednej- -dwóch godzin (opakowanie z resztą farby powinno być zamknięte, aby nie wysychała).

Zielony QUIZ. Co wiesz o tym kolorze?

Pytanie 1 z 10
W jakiej religii kolor zielony jest szczególnie ważny?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany