| muratordom.pl » Wnętrza » Przedpokoje » Łączymy przedpokój z salonem - na przykładzie konkretnego mieszkania. ZDJĘCIA

Łączymy przedpokój z salonem - na przykładzie konkretnego mieszkania. ZDJĘCIA

Przedpokój i pokój dzienny to dwie odrębne strefy. Różne wnętrza łączą odpowiednie formy, kolorystyka i styl. Grę połyskliwych i matowych powierzchni oddają grafitowy odcień błyszczącej posadzki w holu i matowa barwa ściany w salonie.

Przedpokój to dla dobrych obserwatorów niemal zawsze zwiastun tego, czego można spodziewać się po reszcie mieszkania. Jednak dobrze zaprojektowany, nawet pomimo otwarcia na pokój, broni swojej niezależności. Postawienie czytelnej granicy, a zarazem nawiązanie do charakteru innych pomieszczeń to zazwyczaj najtrudniejsza kwestia przy jego urządzaniu. Najprostszym i na ogół skutecznym zabiegiem strefującym jest zróżnicowanie materiałów na podłodze.

Grafitowy polerowany gres – praktyczna, odporna na piasek i błoto posadzka – tworzy szlachetny kontrast z jasnymi listewkami przemysłowego parkietu z egzotycznego drewna tauari. Tym samym w jasny sposób daje do zrozumienia: dalej wstęp za zaproszeniami. Ten zasadniczy przekaz łagodzi jednak nieco gra kolorów na ścianach. Do jasnej barwy drewnianej posadzki nawiązuje delikatnie rozbielony, waniliowy odcień ścian w holu, ciemną szarość ściany w pokoju dziennym różni od gresowych płytek przy drzwiach tylko brak połysku. Kolorystyczny sojusz wzmacniają meble i detale: w salonie poduszki i fotel w kolorze marengo przy kremowej kanapie i nieco jaśniejszy dywan, przy wejściu do domu – otwarta, wbudowana szafa z lakierowanej płyty MDF, tak jasna, że aż niewidoczna na tle muru. Elegancką, stonowaną paletę według upodobań można przełamać kroplą subtelnego koloru, jak tu – bladego, jakby nieobecnego różu.

Autor: Marcin Czechowicz

Pełne zespolenie Jasna i świeża kolorystyka ścian w holu optycznie powiększa przestrzeń. Dzięki zastosowaniu tej samej barwy na większości ścian w salonie oba pomieszczenia, choć na ich posadzce znalazły się różne materiały, są zintegrowane.

Autor: Marcin Czechowicz

Światło dodaje przestrzeni Podświetlone drzwi szafy wnękowej wykonane z piaskowanego szkła są efektowną dekoracją holu. Sprawiają, że wydaje się on większy niż w rzeczywistości. Podobną rolę odgrywają punkty świetlne umieszczone symetrycznie w ściankach po obu stronach szafy.

Autor: Marcin Czechowicz

Oaza spokoju Duża, wygodna kanapa w sąsiedztwie okna balkonowego lub oranżerii to wymarzone miejsce relaksu. Zieleń roślin i egzotyczne drewno posadzki budują przyjazny, naturalny klimat.

Autor: Marcin Czechowicz

W miłej atmosferze Egzotyczne drewno, miękkie poduchy i zielone rośliny zachęcają do relaksu.

ZDANIEM PROJEKTANTA

Jak dobrać materiały na posadzkę

Płyty gresowe doskonale sprawdzą się na posadzce w intensywnie użytkowanej części mieszkania, jaką jest hol. Są odporne na ścieranie, wilgoć, nie ulegają zarysowaniom i łatwo je utrzymać w czystości. W strefie dziennej można zastosować wiele innych materiałów wykończeniowych. Ciekawy efekt daje zestawienie kontrastowych elementów – zarówno pod względem formatów, jak i kolorystyki. Dla dużych, gładkich i ciemnych płyt w holu przeciwwagą będą drobne deszczułki drewna egzotycznego w jasnym, szlachetnym odcieniu. Drewno jest ciepłe w dotyku i ma naturalny wygląd. A rysunek cienkich pasków nadaje mu nowoczesny rys.

Kinga Zalewska-Stochmal, projektantka

Aranżacja przedpokoju. Jak urządzić przedpokój na 3 sposoby?

Ten sam przedpokój, lecz trzy różne zestawienia barw powodują, że przestrzeń nabiera innego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wieszak do przedpokoju - detal, który nadaje...

Nie ma przedpokoju bez wieszaka. Wieszak do przedpokoju - choć zazwyczaj nieduży - odpowiada za utrzymanie w...

Efektowna ściana w przedpokoju. Stylowy szablon

Stare stylowe meble potrzebują odpowiedniej oprawy. Złoty wzór na bordowej ścianie w przedpokoju...

Przedpokój otwarty na pokój dzienny. Jak połączyć...

Przedpokój i pokój dzienny to dwie odrębne strefy. Różne wnętrza łączą odpowiednie...

Lustra do przedpokoju. Wybierz lustro stylowe,...

Chyba żadna z pań nie wyobraża sobie przedpokoju bez lustra. Tylko które lustro do przedpokoju wybrać?...

Jak dekoracyjnie oświetlić przedpokój bez...

Oświetlenie przedpokoju moze być nie tylko funkcjonalne, ale i niezwykle efektowne. Podpowiadamy, jak za...

Jak urządzić mały przedpokój w bloku? Inspiracje...

Przedpokój w bloku zazwyczaj bywa mały, wąski i ciemny. Funkcjonalne urządzenie tego wnętrza to nie...