| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Dom ze szklanymi ścianami. Zastosowanie szyb w zabudowie wnętrz

Dom ze szklanymi ścianami. Zastosowanie szyb w zabudowie wnętrz

Zabudowa wnętrz ze szkła to w tej chwili jeden z najmodniejszych trendów w wykończaniu domu. Pokazujemy, co możesz w domu wydzielić szklanymi panelami i jak to zrobić. Podpowiadamy również, jakie rodzaje szkła warto tu zastosować.

Szklane ściany pozwalają być osobno, ale w pewnym stopniu nadal razem. Co ważne, takie zabudowy można składać, przesuwać. Więc w razie potrzeby możesz za nimi schować tę część domu, której nie chcesz pokazywać na przykład niespodziewanym gościom. Szklane ściany zapewniają także światło nawet w pomieszczeniach w głębi domu. W porównaniu z luksferami dają więcej możliwości różnorodnego wykończenia wnętrza.

Ściany ze szkła

Szklana ściana między przedpokojem a holem czy salonem wprowadzi granice, a jednocześnie zapewni dostęp światła do tego wnętrza. Takimi ścianami możesz wydzielić ze wspólnej przestrzeni pokój do pracy lub sypialnię. Możesz także zbudować ścianę, która tylko w pewnym stopniu zasłoni wnętrze. Warto, by była wykonana ze szkła nieprzezroczystego, kolorowego, laminowanego, żeby zasłonić domowe przestrzenie. A jeśli będzie przezroczysta, symbolicznie wskaże granice pomieszczeń. Bardzo popularne jest wydzielenie łazienki, a właściwie salonu kąpielowego. Powstają kabiny prysznicowe, ścianki dekoracyjne oddzielające na przykład wannę od WC i umywalek. Bardzo popularne jest wydzielanie ozdobnym szkłem osobistej łazienki przy sypialni. Ale nie ma przeszkód, żeby zastosować tę technologię w przestrzeni ogólnodostępnej, ponieważ prywatność może zapewnić szkło nieprzezroczyste: matowe, lustrzane, laminowane, a nawet elektryczne. Podobnie możesz odgraniczyć salon fitness i/lub basen. Tu często stosowane są ściany składane, aby w razie potrzeby móc połączyć te pomieszczenia ze sobą albo z pozostałą przestrzenią domu. Oszklony fragment pokoju może stanowić ogród zimowy.

Autor: Andrzej Szandomirski

Listwa zaciskowa tworzy wzdłuż sufitu wyraźną ramę wykańczającą szklany element

Rodzaje szkła do zabudowy wnętrz

Do wznoszenia konstrukcji używa się szkła bezpiecznego o grubości 8, 10 lub 12 mm gwarantującego, że się nie potłucze, gdy niechcący ktoś w nie uderzy lub wpadnie na nie biegnące dziecko. Można wybrać szkło hartowane lub klejone foliami bądź żywicami nazywane także laminowanym (składa się ono z dwóch tafli o grubości 4-6 mm). W razie rozbicia hartowane rozpada się na bardzo dużo drobnych kawałków o tępych krawędziach, klejone – nie rozsypuje się, tylko na tafli powstaje siatka promieniście rozchodzących się pęknięć. Najczęściej buduje się ściany przezroczyste ze szkła hartowanego float (zielonkawe) lub opti white (białe lub niebieskawe). Szkło może być nieprzezroczyste – zmatowione przez piaskowanie lub trawienie, laminowane kolorową albo matową folią, pokryte warstwą lustra fenickiego, która sprawi, że będziemy widzieli tylko z jednej strony (zależnie od oświetlenia wnętrz). Szkło laminowane może łatwo przybrać formę dekoracyjną, jeśli między taflami i warstwami folii umieścisz folię z nadrukiem dowolnej grafiki (także własnych zdjęć), taflę szkła ornamentowego na przykład z siatką pęknięć lub odciśniętym wzorem, siatkę metalową, ozdobne trawy itp. Najnowszym wynalazkiem jest szkło elektryczne – pokryte warstwą tlenków metali przewodzącą prąd lub folią z ciekłymi kryształami. Na panelach umieszcza się elektrody podłączone do przewodów elektrycznych. Po wciśnięciu włącznika przebiegający prąd powoduje, że szkło staje się nieprzezierne.

Wymiary i ciężary

Możliwy wymiar pojedynczej tafli to 3,2 m wysokości i 2 m szerokości. W praktyce jednak stosuje się podział na panele o szerokości około 1 m ze względu na możliwość wniesienia ich do pomieszczenia i montażu. Warto pamiętać, że 1 m3 szkła waży mniej więcej 2,5 t, czyli 1 m2 szkła o grubości 10 mm waży 25 kg. Wielkość i ciężar tafli szkła wiążą się także z wymiarami i nośnością okuć, które możemy zastosować. Tafle szkła łączy się na styk lub zacięcia pod kątem 45° albo skleja. Krawędzie szlifuje się i poleruje. W zależności od systemu mocowania może być konieczne wiercenie otworów w szkle.

Kształty szklanych ścian

Szklane ściany można ustawić w wybranym miejscu domu wzdłuż linii prostych lub łamanych pod dowolnym kątem, a także po łuku. Możesz w nich zamontować drzwi uchylne (jednostronnie lub wahadłowe) albo przesuwne. Zabudowa może być stała lub składana. W tym drugim rodzaju panele przesuwa się w prowadnicach w linii zabudowy i parkuje na jednym z jej końców lub po obu stronach. Można też zakończyć prowadnicę łukiem, aby parkować panele pod kątem prostym w stosunku do linii zabudowy.

Jak powstają ściany ze szkła

Takie ściany realizuje się w dowolnym momencie, zarówno w trakcie wznoszenia domu, jak i w już wykończonym pomieszczeniu. Ten drugi wariant jest najczęstszy – panele mocuje się do gotowej podłogi, ściany, sufitu. Stosuje się listwowe lub punktowe systemy mocowania. Może być to zwykły profil U lub listwa montażowa przeznaczona do zabudów szklanych,listwa zaciskowa, także w wersji z ozdobną maskownicą, albo klamry, zaciski punktowe. Aby ściana była wizualnie jak najlżejsza, bez widocznych mocowań czy ram, można wykorzystać technologię klejenia szkła do podłogi i sufitu. Jeśli chcesz ukryć elementy montażowe w warstwach podłogowych i suficie (najczęściej podwieszanym), listwy lub mocowania punktowe należy zagłębić w podkładzie podłogowym i konstrukcji sufitu, która powinna być w tym miejscu wzmocniona dodatkowymi profilami. Szkło montuje się przed dalszymi pracami wykończeniowymi.

Szklane drzwi

Drzwi buduje się jako rozwierane mocowane zawiasami lub przesuwane w listwie montażowej bądź na drążku jezdnym. Zawiasy można przytwierdzać do ścian dowolnego rodzaju albo do ościeżnic aluminiowych, stalowych, a nawet drewnianych. W zabudowie ze szkła, zwłaszcza przezroczystej, elementy mocowania (listwy, łączniki, zawiasy, zamki) są szczególnie widoczne. Okucia są chowane w stalowych obudowach. Producenci okuć coraz bardziej je zmniejszają,ale trzeba być przygotowanym na to, że będą rzucały się w oczy.

Szczelność ścian ze szkła

Szklane ściany wykazują pewną izolacyjność termiczną i akustyczną, jednak nie można jej porównywać z właściwościami ścian murowanych czy szkieletowych. Najskuteczniejsze pod tym względem są rozwiązania, w których profile montażowe tworzą ciągłą ramę wokół szkła. Dzięki uszczelkom można zapewnić szczelność ścian i drzwi montowanych na zawiasach. Jest to istotne w zabudowach stosowanych w łazienkach. W przypadku drzwi przesuwnych w zasadzie jest to niemożliwe.

Nowe wnętrza w kamienicy w 3 różnych stylach. Aranżacje wnętrz ze starą cegłą

Mieszkania w starych kamienicach mają niepowtarzalny klimat. Dzięki remontowi można im nadać nie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Jak mieszkali bohaterowie książek z dzieciństwa?...

Sprawdź, jak znasz domy, których opisy pojawiały się w popularnych książkach.

Nowoczesna aranżacja poddasza. Sposób na jasne i...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...

Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home...

Praca w domu jest przyjemnością. Zobacz, jak zaaranżować gabinet w domu. Jak wybrać odpowiednie pomieszczenie...

Kolor ścian 2017 - czyli kolor zielony w...

Poznaj najmodniejsze kolory ścian 2017. Radzimy, jak zaaranżować kolor zielony we wnętrzu. Z jakimi...