| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Wykładziny dywanowe - rodzaje i układanie podłogowej wykładziny dywanowej

Wykładziny dywanowe - rodzaje i układanie podłogowej wykładziny dywanowej

Wykładziny dywanowe chronią przed hałasem i zimnem. Tego rodzaju wykładziny podłogowe są miękkie, sprężyste, kolorowe i niezbyt drogie. Zarówno kolorem, jak i fakturą ocieplają pokój. Dlatego właśnie wykładziny dywanowe goszczą na podłogach tak często. Poznaj rodzaje wykładzin dywanowych i zobacz, jak wygląda ich montaż.

Autor: KOMFORT

Wykładzina MOON SHADOW/Sklepy KOMFORT

Wykładzina dywanowa składa się z czterech warstw. Najważniejsze dla użytkowników są dwie: runo i spód wykładziny.

Runo wykładziny dywanowej

Runo wykładziny to wierzchnia warstwa, po której stąpamy. Jest plecionką z włókien naturalnych (wełna, kokos, trawa morska) lub sztucznych, albo mieszanką jednych i drugich. Może być:

  • wełniane - jest miękkie i elastyczne, miłe i ciepłe. Wycisza pomieszczenie. Nie elektryzuje się, więc nie przyciąga kurzu – łatwo je wyczyścić.
  • poliamidowe - jest miękkie sprężyste, odporne na gniecenie i ścieranie. Trudno wchłania wodę, więc rozlane płyny nie wsiąka głęboko. Ma piękne kolory, które niestety szybko płowieją.
  • polipropylenowe - jest wyjątkowo odporne na ścieranie i trwałe. Łatwo jedynie ulega wgnieceniom, np. pod naciskiem ciężkich mebli.

Polecamy: Jaka podłoga w domu? Drewniana czy panele laminowane?

Spód wykładziny dywanowej

Od tego, z czego jest wykonany spód wykładziny, zależy gdzie możemy położyć wykładzinę. Może być wykonany z:

  • filcu - wykładziny z filcowym spodem można kłaść na każdym podłożu. Filcowy spód ułatwia przycinanie wykładziny i zapobiega jej strzępieniu się. Miejsca łączenia fragmentów są niewidoczne.
  • gąbki - gąbka dobrze chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na wilgoć. Podklejoną nią wykładzinę można położyć bezpośrednio na twardym podłożu (beton, lastryko). Nie należy jej kłaść na deski, parkiet, mozaikę, bo w kontakcie z lakierem gąbka łatwo się kruszy.
  • juty - wykładzinę można położyć w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym (jest odporna na wysoką temperaturę). Ma bardzo dobrą przyczepność. Oprócz juty naturalnej, stosuje się też sztuczną – bardziej wytrzymałą na wilgoć.
  • gumy kauczukowej - chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na rozdarcie. Można ją kłaść tylko na beton. Inne podłoża niszczy (wchodzi z nimi w reakcję chemiczną). Wykładziny z gumowym spodem są drogie, dlatego rzadko spotyka się je w mieszkaniach.
ZDANIEM EKSPERTA

Jak obliczyć niezbędną ilość wykładziny do pomieszczenia?

doradza Krzysztof Kowalewski, konsultant ze Sklepów KOMFORT

Gdy już zdecydujemy się na zakup wykładziny dywanowej musimy dokładnie zmierzyć wielkość pomieszczenia, w którym wykładzina będzie układana - zawsze uwzględniamy największą szerokość i długość pomieszczenia. W zależności od wymiarów pomieszczenia wybierzemy wykładzinę o szerokości 2, 3 lub 4 metrów.

Podczas mierzenia należy uwzględnić wszystkie wnęki. Do uzyskanych wymiarów dodajemy 5-10 cm jako zapas. Jeśli konieczne jest łączenie kawałków wykładziny (zwłaszcza wzorzystych), to należy kupić wykładzinę z dodatkowym zapasem potrzebnym do dopasowania wzoru. Należy zwrócić uwagę na kierunek ułożenia wzoru na wykładzinie.

Jak wygląda układanie wykładziny dywanowej?

Istnieje kilka sposobów układania wykładzin dywanowych: zwykłe położenie np. obszytej wykładziny, klejenie, na naciąg (tzw. system amerykański) lub przymocowanie na taśmę dwustronną. Przed położeniem wykładziny dywanowej musisz prawidłowo przygotować podłoże. Powinno być równe, płaskie, bez pęknięć, suche i czyste.

Pamiętaj, że przed instalacją rozłożona wykładzina powinna odleżeć w pomieszczeniu minimum kilka godzin. Zwłaszcza gdy przewożona była w nieodpowiedni sposób, np. złożona na pół. Kiedy wykładzina się wyprostuje, sprawdź, gdzie wymaga przecięcia. Ułóż wykładzinę tak, by łączenia między poszczególnymi częściami wypadły prostopadle do okna i kierunku ciągu komunikacyjnego w pomieszczeniu.

Przy wykładzinach wzorzystych pamiętaj o zachowaniu ciągłości wzorów na łączeniach. Zredukuj liczbę łączeń do minimum. Przy mocowaniu i przycinaniu brzegów wykładziny podłogowej pamiętaj, że jej wymiary muszą być nieco większe od rozmiarów pomieszczenia.

Gdy już wykładzina jest odpowiednio przycięta, ułóż ją luźno w pomieszczeniu z zakładkami na złączach i zachodzeniem na ściany.

Jaki sposób montażu wykładziny wybrać?

Najlepiej przykleić wykładzinę klejem na całej powierzchni. W niewielkiej sypialni wystarczy podkleić ją dwustronną taśmą. Pamiętaj, że przed położeniem wykładziny podłoże wymaga wypełnienia szczelin i oczyszczenia. Jeśli w mieszkaniu posiadasz ogrzewanie podłogowe wybierz wykładzinę na syntetycznej jucie i przyklej ją na całej powierzchni.

Warto też pamiętać o zastosowaniu pod wykładziną pianomatu – specjalnego podkładu dzięki któremu uzyskamy miękkość chodzenia, właściwości akustyczne oraz docieplenie podłogi.

Gdzie jaka wykładzina dywanowa?

Pokój dzienny. Najczęściej użytkowany przez domowników i odwiedzany przez gości. Wykładzina powinna tu być odporna na ścieranie i zabezpieczona powłoką antyzabrudzeniową. Najlepsze są wykładziny poliamidowe mieszane, pętelkowe, strzyżone i welurowe.

Sypialnia. Tu wykładzina może być mniej wytrzymała, za to bardziej miękka i z wyższym włosem. Dobrze sprawdzi się pętelkowo-strzyżona, strzyżona, welurowa. Wyjątkowo dobrze – wełniana. Wchłania wilgoć z pomieszczenia i oddaje ją w postaci pary. Powietrze w sypialni stanie się mniej suche, a więc zdrowsze.

Pokój dziecka. Wykładzina musi mieć powłokę antyzabrudzeniową, być odporna na ścieranie, a także miękka i miła w dotyku. Najlepsze będą pętelkowe, welury i mieszane.

Przedpokój i korytarz. Tutaj najłatwiej zabrudzić i uszkodzić podłogę. Wybierzmy więc wykładzinę mieszaną, pętelkową lub igłową z powłoką antyzabrudzeniową.

Gdzie nie kłaść wykładziny

Wykładziny dywanowe są mało odporne na wilgoć. Dlatego nie kładźmy ich w kuchni ani w łazience. Tutaj lepiej sprawdzają się panele podłogowe lub terakota. Na etykiecie cenowej znajdziemy symbole informujące, jakie zalety ma wykładzina i do jakich pomieszczeń się nadaje.

Wykładzina podłogowa w roli dywanu

Przycięta na wymiar i obszyta wykładzina może z powodzeniem zastąpić tradycyjny dywan. Jeśli dywan z wykładziny chcemy położyć na drewnianej podłodze, to warto wybrać wykładzinę z filcowym spodem. Nie będzie rysować drewna.

Autor: Andrzej Szandomirski

Z przyciętego na wymiar i obszytego kawałka wykładziny można zrobić dywan

Wykładziny dywanowe naturalne

Wykładziny naturalne powstają z surowców pochodzenia organicznego: traw, łodyg, włókien roślinnych oraz runa zwierzęcego. Są one cenione przede wszystkim za paroprzepuszczalność i ekologiczną estetykę. Ponadto szorstka faktura naturalnych włókien to doskonały masaż dla stóp. Wykładziny naturalne nie wywołują alergii i są antystatyczne.

Autor: Sklepy KOMFORT

Wykładziny naturalne zapewniają komfort użytkowania, pozwalają uzyskać ciepłą i bezpieczną posadzkę niewielkim nakładem pracy i pieniędzy. Ich zaletą jest całkowicie naturalne pochodzenie oraz stuprocentowa biodegradowalność

Schody gotowe - rodzaje i montaż schodów wewnętrznych

Schody gotowe w ostatnich czasach stały się dość popularne i coraz częściej zastępują tradycyjne...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Podłogi drewniane bez tajemnic

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat podłóg drewnianych, aby...

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Nowoczesne schody szklane w Twoim wnętrzu

Schody szklane trafiają w coraz szersze gusta. Doskonale sprawdzają się zarówno we wnętrzach...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Jak przyklejać płytki ceramiczne? Najczęściej...

Płytki ceramiczne w łazience czy kuchni można próbować ułożyć samodzielnie. Musisz wiedzieć, jak...

Jasne podłogi. Modny trend w aranżacji wnętrz

Jasne podłogi są nie tylko modne. Mogą także powiększyć i rozświetlić domową przestrzeń. Jakie materiały...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.