| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Wykładziny dywanowe - rodzaje i układanie podłogowej wykładziny dywanowej

Wykładziny dywanowe - rodzaje i układanie podłogowej wykładziny dywanowej

Wykładziny dywanowe chronią przed hałasem i zimnem. Tego rodzaju wykładziny podłogowe są miękkie, sprężyste, kolorowe i niezbyt drogie. Zarówno kolorem, jak i fakturą ocieplają pokój. Dlatego właśnie wykładziny dywanowe goszczą na podłogach tak często. Poznaj rodzaje wykładzin dywanowych i zobacz, jak wygląda ich montaż.

Autor: KOMFORT

Wykładzina MOON SHADOW/Sklepy KOMFORT

Wykładzina dywanowa składa się z czterech warstw. Najważniejsze dla użytkowników są dwie: runo i spód wykładziny.

Runo wykładziny dywanowej

Runo wykładziny to wierzchnia warstwa, po której stąpamy. Jest plecionką z włókien naturalnych (wełna, kokos, trawa morska) lub sztucznych, albo mieszanką jednych i drugich. Może być:

  • wełniane - jest miękkie i elastyczne, miłe i ciepłe. Wycisza pomieszczenie. Nie elektryzuje się, więc nie przyciąga kurzu – łatwo je wyczyścić.
  • poliamidowe - jest miękkie sprężyste, odporne na gniecenie i ścieranie. Trudno wchłania wodę, więc rozlane płyny nie wsiąka głęboko. Ma piękne kolory, które niestety szybko płowieją.
  • polipropylenowe - jest wyjątkowo odporne na ścieranie i trwałe. Łatwo jedynie ulega wgnieceniom, np. pod naciskiem ciężkich mebli.

Polecamy: Jaka podłoga w domu? Drewniana czy panele laminowane?

Spód wykładziny dywanowej

Od tego, z czego jest wykonany spód wykładziny, zależy gdzie możemy położyć wykładzinę. Może być wykonany z:

  • filcu - wykładziny z filcowym spodem można kłaść na każdym podłożu. Filcowy spód ułatwia przycinanie wykładziny i zapobiega jej strzępieniu się. Miejsca łączenia fragmentów są niewidoczne.
  • gąbki - gąbka dobrze chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na wilgoć. Podklejoną nią wykładzinę można położyć bezpośrednio na twardym podłożu (beton, lastryko). Nie należy jej kłaść na deski, parkiet, mozaikę, bo w kontakcie z lakierem gąbka łatwo się kruszy.
  • juty - wykładzinę można położyć w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym (jest odporna na wysoką temperaturę). Ma bardzo dobrą przyczepność. Oprócz juty naturalnej, stosuje się też sztuczną – bardziej wytrzymałą na wilgoć.
  • gumy kauczukowej - chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na rozdarcie. Można ją kłaść tylko na beton. Inne podłoża niszczy (wchodzi z nimi w reakcję chemiczną). Wykładziny z gumowym spodem są drogie, dlatego rzadko spotyka się je w mieszkaniach.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

ZDANIEM EKSPERTA

Jak obliczyć niezbędną ilość wykładziny do pomieszczenia?

doradza Krzysztof Kowalewski, konsultant ze Sklepów KOMFORT

Gdy już zdecydujemy się na zakup wykładziny dywanowej musimy dokładnie zmierzyć wielkość pomieszczenia, w którym wykładzina będzie układana - zawsze uwzględniamy największą szerokość i długość pomieszczenia. W zależności od wymiarów pomieszczenia wybierzemy wykładzinę o szerokości 2, 3 lub 4 metrów.

Podczas mierzenia należy uwzględnić wszystkie wnęki. Do uzyskanych wymiarów dodajemy 5-10 cm jako zapas. Jeśli konieczne jest łączenie kawałków wykładziny (zwłaszcza wzorzystych), to należy kupić wykładzinę z dodatkowym zapasem potrzebnym do dopasowania wzoru. Należy zwrócić uwagę na kierunek ułożenia wzoru na wykładzinie.

Jak wygląda układanie wykładziny dywanowej?

Istnieje kilka sposobów układania wykładzin dywanowych: zwykłe położenie np. obszytej wykładziny, klejenie, na naciąg (tzw. system amerykański) lub przymocowanie na taśmę dwustronną. Przed położeniem wykładziny dywanowej musisz prawidłowo przygotować podłoże. Powinno być równe, płaskie, bez pęknięć, suche i czyste.

Pamiętaj, że przed instalacją rozłożona wykładzina powinna odleżeć w pomieszczeniu minimum kilka godzin. Zwłaszcza gdy przewożona była w nieodpowiedni sposób, np. złożona na pół. Kiedy wykładzina się wyprostuje, sprawdź, gdzie wymaga przecięcia. Ułóż wykładzinę tak, by łączenia między poszczególnymi częściami wypadły prostopadle do okna i kierunku ciągu komunikacyjnego w pomieszczeniu.

Przy wykładzinach wzorzystych pamiętaj o zachowaniu ciągłości wzorów na łączeniach. Zredukuj liczbę łączeń do minimum. Przy mocowaniu i przycinaniu brzegów wykładziny podłogowej pamiętaj, że jej wymiary muszą być nieco większe od rozmiarów pomieszczenia.

Gdy już wykładzina jest odpowiednio przycięta, ułóż ją luźno w pomieszczeniu z zakładkami na złączach i zachodzeniem na ściany.

Jaki sposób montażu wykładziny wybrać?

Najlepiej przykleić wykładzinę klejem na całej powierzchni. W niewielkiej sypialni wystarczy podkleić ją dwustronną taśmą. Pamiętaj, że przed położeniem wykładziny podłoże wymaga wypełnienia szczelin i oczyszczenia. Jeśli w mieszkaniu posiadasz ogrzewanie podłogowe wybierz wykładzinę na syntetycznej jucie i przyklej ją na całej powierzchni.

Warto też pamiętać o zastosowaniu pod wykładziną pianomatu – specjalnego podkładu dzięki któremu uzyskamy miękkość chodzenia, właściwości akustyczne oraz docieplenie podłogi.

Gdzie jaka wykładzina dywanowa?

Pokój dzienny. Najczęściej użytkowany przez domowników i odwiedzany przez gości. Wykładzina powinna tu być odporna na ścieranie i zabezpieczona powłoką antyzabrudzeniową. Najlepsze są wykładziny poliamidowe mieszane, pętelkowe, strzyżone i welurowe.

Sypialnia. Tu wykładzina może być mniej wytrzymała, za to bardziej miękka i z wyższym włosem. Dobrze sprawdzi się pętelkowo-strzyżona, strzyżona, welurowa. Wyjątkowo dobrze – wełniana. Wchłania wilgoć z pomieszczenia i oddaje ją w postaci pary. Powietrze w sypialni stanie się mniej suche, a więc zdrowsze.

Pokój dziecka. Wykładzina musi mieć powłokę antyzabrudzeniową, być odporna na ścieranie, a także miękka i miła w dotyku. Najlepsze będą pętelkowe, welury i mieszane.

Przedpokój i korytarz. Tutaj najłatwiej zabrudzić i uszkodzić podłogę. Wybierzmy więc wykładzinę mieszaną, pętelkową lub igłową z powłoką antyzabrudzeniową.

Gdzie nie kłaść wykładziny

Wykładziny dywanowe są mało odporne na wilgoć. Dlatego nie kładźmy ich w kuchni ani w łazience. Tutaj lepiej sprawdzają się panele podłogowe lub terakota. Na etykiecie cenowej znajdziemy symbole informujące, jakie zalety ma wykładzina i do jakich pomieszczeń się nadaje.

Wykładzina podłogowa w roli dywanu

Przycięta na wymiar i obszyta wykładzina może z powodzeniem zastąpić tradycyjny dywan. Jeśli dywan z wykładziny chcemy położyć na drewnianej podłodze, to warto wybrać wykładzinę z filcowym spodem. Nie będzie rysować drewna.

Autor: Andrzej Szandomirski

Z przyciętego na wymiar i obszytego kawałka wykładziny można zrobić dywan

Wykładziny dywanowe naturalne

Wykładziny naturalne powstają z surowców pochodzenia organicznego: traw, łodyg, włókien roślinnych oraz runa zwierzęcego. Są one cenione przede wszystkim za paroprzepuszczalność i ekologiczną estetykę. Ponadto szorstka faktura naturalnych włókien to doskonały masaż dla stóp. Wykładziny naturalne nie wywołują alergii i są antystatyczne.

Autor: Sklepy KOMFORT

Wykładziny naturalne zapewniają komfort użytkowania, pozwalają uzyskać ciepłą i bezpieczną posadzkę niewielkim nakładem pracy i pieniędzy. Ich zaletą jest całkowicie naturalne pochodzenie oraz stuprocentowa biodegradowalność

Wykładziny dywanowe pochodzenia roślinnego

Zwolennicy miękkich wykładzin, a jednocześnie ekologicznych materiałów, mogą sięgnąć po wykładziny pochodzenia roślinnego.

Sizal produkuje się z łodyg agawy – jest trwały i odporny na ścieranie. Ma naturalny, surowy wygląd, występuje w bogatej gamie odcieni, wzorów i faktur. Wykładziny z sizalu nie powinno się układać w łazience lub kuchni, gdyż włókna agawy pod wpływem wilgoci mogą zmieniać kształt i rozmiar.

Włókna kokosowe otrzymuje się z włóknistych części owocni orzechów palmy kokosowej. Wykładziny z włókien kokosowych są sztywne i kłujące, ich zaletą jest trwałość i niska cena.

Plantacje trawy morskiej zakładane są na niewielkich poletkach zalewanych wodą morską na czas wzrostu. Jej twarde włókna są nienasiąkliwe, dlatego wykładzina z trawy morskiej nie plami się tak łatwo jak inne miękkie wykładziny. Jest też bardziej odporna od innych wykładzin z włókien traw na trwałe zabrudzenia, dlatego można ją stosować w kuchniach i łazienkach. Wykładzina z trawy morskiej jest miękka, a więc bardziej komfortowa.

Jednak najbardziej miękka w dotyku jest wykładzina produkowana z włókna mieszanego SmartStandard. 37% włosia pochodzi z kukurydzy, reszta to włókna PET pochodzące z recyklingu. Wykładzina jest bardzo wytrzymała, nie zużywa się, a wszelkie zabrudzenia można z łatwością usunąć wodą lub delikatnym środkiem czyszczącym. Charakteryzuje ją też wysoka odporność na promieniowanie UV.

Wykładziny z runa zwierzęcego

Ekologicznym surowcem, z którego wykonuje się wykładziny, jest również runo pozyskane z owiec. Wykładzina z owczej wełny na podkładzie z juty jest elastyczna i sprężysta oraz bardzo wytrzymała. Naturalna zawartość wilgoci w wełnie nadaje jej doskonałe właściwości antyelektrostatyczne, a pokrycia podłogowe stają się stabilizatorem wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wełna idealnie izoluje przed zimnem i hałasem. O trwałości tej wykładziny decyduje również wysokość runa, jego gęstość i rodzaj splotu – im runo jest niższe i gęstsze, tym bardziej trwałe.

WARTO WIEDZIEĆ

Stop alergiom

Wykładzina przeznaczona do pomieszczeń, w których przebywają alergicy, powinna być przede wszystkim naturalna, a więc produkowana bez szkodliwych substancji. Równie ważne jest, by nie gromadziła ona kurzu.

Najlepiej w tej roli sprawdzą się wykładziny elastyczne takie jak linoleum lub wykładzina kauczukowa. Warto też wiedzieć, że posadzki z materiałów elastycznych odciążają kręgosłup podczas chodzenia.

Jeśli zdecydujemy się na wykładzinę dywanową, warto wybrać taką, której runo i podkład są nasycone specjalną substancją hamującą rozwój roztoczy, grzybów czy pleśni oraz bakterii takich jak MRSA czy Escherichia coli.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Nowoczesne podłogi laminowane - ciepłe, modne i...

Panele podłogowe wyrosły już z roli taniej imitacji parkietu. Dziś posadzki laminowane zadziwiają wzornictwem...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Pielęgnacja i mycie podłogi. Jak czyścić podłogi...

Mycie podłogi drewnianej, paneli, płytek, czyszczenie wykładziny i dywanów. Przeraża cię tempo w jakim...