Parkiet lamelowy (lamparkiet) wygląda jak parkiet tradycyjny, ale jest tańszy. W czym szkopuł?

2011-05-11 15:55

W tym, że budowa parkietu lamelowego jest zupełnie inna niż parkietu tradycyjnego. Połączone na styk deszczułki lamparkietu  łatwiej się odkształcają. Są również cieńsze . Skutek? Podłoga nie nadaje się do wielokrotnego cyklinowania. Jej cena jest jednak niższa od ceny parkietu tradycyjnego nawet o 60 proc.

Parkiet lamelowy (lamparkiet) wygląda jak parkiet tradycyjny, ale jest tańszy. W czym szkopuł?
Autor: Norbert Banaszyk/DADA Parkiet lamelowy i parkiet tradycyjny po ułożeniu wyglądają tak samo

Wymiary deszczułek lamparkietu

Wprawdzie posadzka ułożona z parkietu lamelowego wygląda tak jak parkiet tradycyjny, jednak jej budowa jest zupełnie inna.

Deszczułki lamparkietu o długości 20-50 cm i grubości 10-14 mm nie mają wpustu i wypustu – łączone są ze sobą na styk. Z reguły są o 30% tańsze od parkietu tradycyjnego, ale można je kupić nawet za jedną trzecią jego ceny.

Mniejsza grubość parkietu lamelowego niż tradycyjnego pozwala na mniejszą liczbę cyklinowań renowacyjnych, ale ma też zaletę. Łącząc lamparkiet z terakotą, nie ma konieczności wykonywania wylewki wyrównującej poziom posadzek, ponieważ oba materiały mają podobną grubość.

Parkiet lamelowy a gatunki drewna

Połączone na styk deszczułki lamparkietu nawet przy stosunkowo niedużych zmianach wilgotności mogą się odkształcać, dlatego ten rodzaj posadzki jest zarezerwowany dla stabilnych gatunków drewna. Najczęściej w tej formie sprzedawany jest krajowy dąb, ale można kupić też egzotyczne drewno, na przykład tek.

Układanie lamparkietu: wzory

Lamparkiet można kupić w postaci pojedynczych deszczułek albo płyt klejonych na siatce i ułożonych we wzór, na przykład jodełkę, kwadraty, cegiełkę lub drabinkę.

Ponieważ pracy poszczególnych deszczułek nie ogranicza połączenie na wpust-wypust, najlepiej zdecydować się na lamparkiet ułożony we wzór, który ograniczy tę pracę (jodełkę, kwadraty).

Klej do parkietu lamelowego

Bardzo istotne jest również zastosowanie odpowiedniego kleju – takiego, który ograniczy pracę drewna (o średniej elastyczności). Może to być klej rozpuszczalnikowy z żywicami syntetycznymi albo dwuskładnikowy poliuretanowy lub poliuretanowo-epoksydowy.

Do przyklejania lamparkietu nie należy używać jednoskładnikowego kleju poliuretanowego, który z powodu swojej wysokiej elastyczności pozwoliłby na swobodną pracę elementów Jeśli układamy posadzkę z gotowych płyt klejonych na siatce, należy je przyklejać siatką do góry. Po wyschnięciu kleju siatkę trzeba zwilżyć, a następnie – oderwać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.