| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Drewniana podłoga za 100 zł za mkw. z robocizną. Sprawdź, co możesz mieć za tę cenę

Drewniana podłoga za 100 zł za mkw. z robocizną. Sprawdź, co możesz mieć za tę cenę

Postanowiliśmy sprawdzić, jaką podłogę drewnianą można mieć za cenę 100 zł za mkw. Naszym kryterium nie były jednak tylko koszty. Szukaliśmy podłogi ładnej i wytrzymałej, nadającej się zarówno do przedpokoju, jak i do salonu. Czy razem z robocizną można zmieścić się w tej cenie? Okazało się, że tak. Zobacz, co znaleźliśmy.

Poszukiwana drewniana podłoga do salonu i przedpokoju

Postanowiliśmy poszukać materiałów posadzkowych, którymi można wykończyć cały parter domu. Takich, które sprostają warunkom panującym w holu, kuchni, a przy tym z powodzeniem wprowadzimy je na salony.

Szacując koszty wykonania drewnianej podłogi, wliczyliśmy nie tylko cenę materiału posadzkowego, ale też ceny tak zwanych materiałów pomocniczych i robocizny. W niektórych przypadkach to one, a nie materiał posadzkowy, stanowią lwią część kosztów, ale nie warto na nich oszczędzać.

Kwota 100 zł za mkw. przy racjonalnym podejściu pozwoli na wykonanie ładnych i trwałych posadzek z drewna.

Co możesz mieć za cenę do 100 zł za mkw.

Nie proponujemy najtańszego materiału (na przykład mozaiki z brzozy), ponieważ szybko uległoby zniszczeniu w kuchni i holu. Potrzebne będzie takie drewno, które jest odporne na działanie wody i twarde. Oba te warunki doskonale spełniają tek i merbau. Wprawdzie są to drogie gatunki, ale oferowany z nich parkiet przemysłowy może kosztować nawet 45 zł/mkw. (z teku) albo 49 zł/mkw. (z merbau).

Dzięki wymiarom i sposobie ustawienia deszczułek parkiet przemysłowy jest niezwykle odporny na odkształcenia pod wpływem wilgoci i ścieranie. Gdy jest wykonany ze stabilnych gatunków drewna, jego parametry są na tyle dobre, że nawet ułożony w kuchni nie wymaga zabezpieczenia lakierem – wystarczy olej. To dobrze, ponieważ olejowanie jest znacznie tańsze od lakierowania.

Aby zminimalizować koszty, powinniśmy zdecydować się na tani sposób układania parkietu przemysłowego – przyklejanie gotowych brytów, które utworzą na podłodze wzór w wyraźne pasy.

O ile możesz zaoszczędzić na sposobie układania, odradzamy kupowanie najtańszej chemii niezbędnej do zamocowania i zabezpieczenia posadzki.

Uwzględniając ceny produktów polecanych przez parkieciarzy (kleju, szpachli, oleju) i robocizny, koszt 1 mkw. naszej posadzki nieznacznie przekroczy 100 zł. Tak więc za stosunkowo niewielką kwotę mozesz mieć atrakcyjnie wykończoną podłogę, która wspaniale wpisze się w nowoczesne wnętrza.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ładna i trwała posadzka nie musi być droga. Już za 100 zł/mkw. można wykończyć podłogę olejowanym parkietem przemysłowym z drewna egzotycznego. Taka posadzka doskonale prezentuje się na dużej powierzchni, łącząc wnętrza strefy dziennej. Projekt wnętrza: Rafał Degutis

 

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Co zwiększa cenę podłogi drewnianej

  • Wielkość drewnianych eleementów. Reguła jest prosta – im drewniane elementy są większe, tym droższe. Dlatego najmniej zapłacimy za mozaikę tradycyjną i parkiet przemysłowy, a najwięcej za deskę parkietową i dyle.
  • Klasa drewna. Więcej zapłacimy za to wyższej klasy. Przy czym wcale nie musi być ono ładniejsze od tańszego, oznaczonego niższą klasą. Przebarwienia, a nawet sęki czynią posadzkę bardziej różnorodną, a więc ciekawszą.
  • Zabezpieczenie drewna. Zarówno lite, jak i warstwowe elementy drewniane fabrycznie zabezpieczone olejem lub lakierem są droższe od tych nazywanych surowymi. W przypadku obu tych zabezpieczeń producenci doliczają taką samą kwotę.

Przeczytaj dodatkowo:
50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Pielęgnacja i mycie podłogi. Jak czyścić podłogi...

Mycie podłogi drewnianej, paneli, płytek, czyszczenie wykładziny i dywanów. Przeraża cię tempo w jakim...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...