| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Drewniana podłoga za 100 zł za mkw. z robocizną. Sprawdź, co możesz mieć za tę cenę

Drewniana podłoga za 100 zł za mkw. z robocizną. Sprawdź, co możesz mieć za tę cenę

Postanowiliśmy sprawdzić, jaką podłogę drewnianą można mieć za cenę 100 zł za mkw. Naszym kryterium nie były jednak tylko koszty. Szukaliśmy podłogi ładnej i wytrzymałej, nadającej się zarówno do przedpokoju, jak i do salonu. Czy razem z robocizną można zmieścić się w tej cenie? Okazało się, że tak. Zobacz, co znaleźliśmy.

Poszukiwana drewniana podłoga do salonu i przedpokoju

Postanowiliśmy poszukać materiałów posadzkowych, którymi można wykończyć cały parter domu. Takich, które sprostają warunkom panującym w holu, kuchni, a przy tym z powodzeniem wprowadzimy je na salony.

Szacując koszty wykonania drewnianej podłogi, wliczyliśmy nie tylko cenę materiału posadzkowego, ale też ceny tak zwanych materiałów pomocniczych i robocizny. W niektórych przypadkach to one, a nie materiał posadzkowy, stanowią lwią część kosztów, ale nie warto na nich oszczędzać.

Kwota 100 zł za mkw. przy racjonalnym podejściu pozwoli na wykonanie ładnych i trwałych posadzek z drewna.

Co możesz mieć za cenę do 100 zł za mkw.

Nie proponujemy najtańszego materiału (na przykład mozaiki z brzozy), ponieważ szybko uległoby zniszczeniu w kuchni i holu. Potrzebne będzie takie drewno, które jest odporne na działanie wody i twarde. Oba te warunki doskonale spełniają tek i merbau. Wprawdzie są to drogie gatunki, ale oferowany z nich parkiet przemysłowy może kosztować nawet 45 zł/mkw. (z teku) albo 49 zł/mkw. (z merbau).

Dzięki wymiarom i sposobie ustawienia deszczułek parkiet przemysłowy jest niezwykle odporny na odkształcenia pod wpływem wilgoci i ścieranie. Gdy jest wykonany ze stabilnych gatunków drewna, jego parametry są na tyle dobre, że nawet ułożony w kuchni nie wymaga zabezpieczenia lakierem – wystarczy olej. To dobrze, ponieważ olejowanie jest znacznie tańsze od lakierowania.

Aby zminimalizować koszty, powinniśmy zdecydować się na tani sposób układania parkietu przemysłowego – przyklejanie gotowych brytów, które utworzą na podłodze wzór w wyraźne pasy.

O ile możesz zaoszczędzić na sposobie układania, odradzamy kupowanie najtańszej chemii niezbędnej do zamocowania i zabezpieczenia posadzki.

Uwzględniając ceny produktów polecanych przez parkieciarzy (kleju, szpachli, oleju) i robocizny, koszt 1 mkw. naszej posadzki nieznacznie przekroczy 100 zł. Tak więc za stosunkowo niewielką kwotę mozesz mieć atrakcyjnie wykończoną podłogę, która wspaniale wpisze się w nowoczesne wnętrza.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ładna i trwała posadzka nie musi być droga. Już za 100 zł/mkw. można wykończyć podłogę olejowanym parkietem przemysłowym z drewna egzotycznego. Taka posadzka doskonale prezentuje się na dużej powierzchni, łącząc wnętrza strefy dziennej. Projekt wnętrza: Rafał Degutis

 

Co zwiększa cenę podłogi drewnianej

  • Wielkość drewnianych eleementów. Reguła jest prosta – im drewniane elementy są większe, tym droższe. Dlatego najmniej zapłacimy za mozaikę tradycyjną i parkiet przemysłowy, a najwięcej za deskę parkietową i dyle.
  • Klasa drewna. Więcej zapłacimy za to wyższej klasy. Przy czym wcale nie musi być ono ładniejsze od tańszego, oznaczonego niższą klasą. Przebarwienia, a nawet sęki czynią posadzkę bardziej różnorodną, a więc ciekawszą.
  • Zabezpieczenie drewna. Zarówno lite, jak i warstwowe elementy drewniane fabrycznie zabezpieczone olejem lub lakierem są droższe od tych nazywanych surowymi. W przypadku obu tych zabezpieczeń producenci doliczają taką samą kwotę.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Nowoczesne podłogi laminowane - ciepłe, modne i...

Panele podłogowe wyrosły już z roli taniej imitacji parkietu. Dziś posadzki laminowane zadziwiają wzornictwem...