| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Diody LED. Poznaj fakty i mity o oświetleniu ledowym

Diody LED. Poznaj fakty i mity o oświetleniu ledowym

Czy rzeczywiście diody LED są drogie i wymagają szczególnej uwagi podczas użytkowania, a ich trwałość została przeszacowana? Obalamy mity i przedstawiamy fakty na temat oświetlenia ledowego. Dowiedz się, gdzie najlepiej stosować lampy LED.

Wątpliwości narosłe wokół lamp LED rozwiewa Adam Gołąb, menedżer ds. efektywności energetycznej w TRILUX Polska, specjalizującej się w produkcji nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych.

FAKT: Czy diody LED są rzeczywiście tak trwałe? Po wprowadzeniu ich na rynek podawano trwałość rzędu 100 tys. godzin.

Ta informacja została zweryfikowana. 100 tys. godzin to ponad 11 lat nieprzerwanego świecenia. Tyle czasu nie upłynęło jeszcze od momentu wdrożenia do produkcji lamp ledowych, zatem była to wielkość szacunkowa. Dzisiaj producenci lamp ledowych określają trwałość swoich produktów jako czas świecenia do momentu, gdy ilość emitowanego przez diodę światła spadnie do 70% wartości początkowej (trwałość L70).

Dla LED-ów, którymi możemy zastąpić żarówki lub świetlówki kompaktowe, podawana jest trwałość 30 tys. godzin, natomiast producenci opraw oświetleniowych z modułami LED podają nawet 50 tys. godzin lub więcej. Z czego wynika różnica?

Otóż lampy LED są wrażliwe na temperaturę. Im wyższa temperatura, tym słabiej świeci dioda. W lampie diodowej, z trzonkiem umożliwiającym jej bezpośrednie użycie w posiadanej oprawie, odprowadzenie wydzielanego ciepła jest utrudnione. W nowo konstruowanej oprawie oświetleniowej stosowane są moduły LED i można, stosując odpowiedni radiator, dużo lepiej odprowadzić wydzielane ciepło.

Wielu producentów problem chłodzenia diody nazywa wręcz „zarządzaniem temperaturą”. Należy zwrócić uwagę, że dioda nie gaśnie raptownie jak żarówka bądź jej działanie jest zakłócone (np. migotanie świetlówek w końcowym okresie żywotności) lecz świeci nadal, tyle że mniej intensywnie.

MIT: LED-y oraz oprawy z LED-ami są drogie.

To prawda, jeżeli uwzględnimy jednorazowy wydatek. Zwykła żarówka 60 W kosztowała ok. 5 zł, cena zamiennej diody LED o mocy 12 W - 150 zł. Trwałość żarówki wynosi 1 tys. godzin (przy eksploatacji 5 godzin dziennie oznacza to czas świecenia przez 200 dni), trwałość odpowiednika LED - 30 tys. godzin (ponad 16 lat). W tym okresie zużylibyśmy 30 żarówek, a ich koszt wyniósłby 150 zł, co daje kwotę porównywalną z kosztem diody LED.

Jeśli jednak uwzględnimy, że żarówki zużyją w tym okresie 1800 kWH, a dioda LED tylko 360 kWH, oraz przyjmując, że 1 kWH kosztuje tylko 50 gr, okazuje się, że oświetlenie żarowe będzie kosztowało ponad 1000 zł, a z LED tylko 330 zł. A przecież ceny energii elektrycznej nie będą malały.

Dobrzy producenci sprzętu oświetleniowego oferują klientom kalkulator efektywności ekonomicznej opraw oświetleniowych, umożliwiający dokładne obliczenie czasu zwrotu poniesionych kosztów. W zależności od rodzaju oprawy, liczby sztuk, oczekiwanych efektów oświetleniowych czas amortyzacji nakładów często wynosi tylko 3-5 lat.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Marcin Czechowicz

Różnice w cenach zakupu opraw tradycyjnych i LED-owych są znacznie mniejsze niż w przypadku źródeł światła, a szacunek kosztów zużycia energii jest porównywalny.

FAKT: Oświetlenie LED może być stosowane we wszystkich rodzajach pomieszczeń, a także na zewnątrz.

W zależności od typu budowy oprawy oświetleniowej (określanego symbolem IP) można ich używać w odpowiednim rodzaju wnętrza. W większości pomieszczeń (suchych) stosuje się oprawy o IP 20, w pomieszczeniach wilgotnych oprawy szczelne o IP 54, na zewnątrz na ogół również oprawy szczelne o IP 54, ale gdy są narażone na działanie wody padającej ze wszystkich kierunków, lepiej zabezpieczone o IP 65, a w wypadku opraw mocowanych w podłożu, jeszcze szczelniejsze o IP 67).

Lampy LED nie są wrażliwe na częste włączanie i świecą natychmiast pełną mocą, w przeciwieństwie do świetlówek wymagających paru chwil na rozgrzanie, można je zatem stosować w pomieszczeniach, w których światło używane jest często, ale okazjonalnie. W oświetleniu zewnętrznym doskonale działają w niskich temperaturach.

MIT: Lampy LED-owe wymagają większej uwagi podczas użytkowania niż tradycyjne źródła światła.

Zarówno diody LED, jak i oprawy oświetleniowe z modułami LED są kompletnymi, gotowymi do pracy urządzeniami, a ich eksploatacja nie wymaga  dodatkowych zabiegów. Dioda świecąca zasilana jest niskim napięciem (3-5 V), więc aby podłączyć ją do stosowanego u nas napięcia 230 V, potrzeba odpowiedniego zasilacza (utrzymującego zresztą na stałym poziomie nie napięcie, lecz prąd diody). Ale taki zasilacz jest już zainstalowany w lampie albo w oprawie.

Jakość i rodzaj zasilacza decyduje w dużej mierze o trwałości wyrobu. Naturalnie jakość produktów z LED dostępnych na rynku jest różna i można kupić takie, które będą działały bardzo krótko. Rada generalna: kupuj wyroby sprawdzonych i znanych firm. Tym bardziej że doświadczeni producenci opraw oświetleniowych gwarantują możliwość wymiany modułu LED na nowszy dzięki ich standaryzacji.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zewnętrzne dekoracje bożonarodzeniowe: Jak...

Święta to czas, kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę przesady w kwestii  bożonarodzeniowej dekoracji...

Nastrojowe oświetlenie stołu: odpowiednie lampy...

Odpowiednio dobrana lampa stołowa oraz barwa światła tworzą nastrojowe oświetlenie stołu: wydobywają go na...

Światło naturalne w domu. Wpływ światła na...

Światło naturalne wpływa na nasze samopoczucie - gdy brakuje światła w domu, jesteśmy rozdrażnieni i...

Nowoczesne lampy wiszące do kuchni. 10 pomysłów...

Oświetlenie kuchni odgrywa bardzo istotną rolę w jej wystroju. Nowoczesne lampy wiszące są nie tylko...

Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne...

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować...