| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Narzędzia malarskie. Najczęstsze pytania

Narzędzia malarskie. Najczęstsze pytania

Aby ściany były pomalowane tak, jak sobie tego życzysz, a nie tak jak ci wyjdzie, kup odpowiednie wałki, pędzle czy taśmy maskujące. Aby wybór był trafiony, musisz przede wszystkim dopasować narzędzia malarskie do rodzaju ściany, tzn. do jej faktury, powierzchni, a nawet naświetlenia. Zobacz, co kupić, aby malowanie ścian było udane. Podpowiadamy, jakie narzędzia malarskie będą najlepsze.

Malowanie ścianNarzędzia malarskie dopasuj do ściany

Narzędzia malarskie powinny pasować do rodzaju malowanych ścian. Różnica w strukturze powierzchni może decydować o rodzaju pędzla czy wałka malarskiego, którymi będziesz nakładać poszczególne warstwy farby na ścianę i sufit.

Każda ściana ma swoją specyfikę. Zależy ona m.in. od gładkości, rodzaju materiału budowlanego, stosowanej dotąd farby czy nawet kąta padania promieni słonecznych.

Dobrze dobrane narzędzia malarskie to takie, które zapewnią maksymalną wygodę w trakcie malowania ścian. Powinny więc być dostosowane do rozmiaru, kształtu oraz umiejscowienia dekorowanych przestrzeni.

Wałki malarskie

Do standardowego malowania ścian służą różnego rodzaju pędzle malarskie i wałki malarskie. Duże znaczenie ma ich wielkość, kształt oraz materiał wykonania.

– Wałek malarski, którego często używamy już w momencie rozpoczęcia naszej pracy od sufitu, powinien być dość szeroki (np. 9 cali), by mógł łatwo i sprawnie przemieszczać się po dużej płaszczyźnie. – mówi Bartosz Gołaszewski z Cameleo, producenta i dystrybutora ściennych systemów dekoracyjnych. – Odpowiednio pokryty włosiem z owczej wełny nie pozostawi po sobie niepożądanych śladów i nierówności, zachowując trwałość i zdatność do wielokrotnego użycia.

Niezwykle pomocne na tym etapie prac jest zastosowanie rozkładanej rączki teleskopowej, która może nam wydłużyć rękę nawet o 90 cm.

Pędzle malarske

Umiejętne korzystanie z pędzla malarskiego to kolejny sprawdzony sposób efektywnego dekorowania ścian. Podobnie jak w przypadku wałka, rozmiar pędzla również powinien zależeć od powierzchni sufitu czy ściany.

Im bardziej wymagana precyzja, tym mniejszy powinien być pędzel. Ma to znaczenie szczególnie w narożnikach oraz w okolicach instalacji oświetleniowych i innych sprzętów. W miejscach, gdzie potrzebne jest sprawne „odcięcie” od siebie poszczególnych płaszczyzn, warto zmienić pędzel prosty na skośny. Również tutaj włosie powinno być odpowiedniej jakości.

Taśmy malarskie, narzędzia do sprzątania

Jeżeli zabierasz się za malowanie ścian, pamiętaj o przygotowaniu i zabezpieczeniu pomieszczenia. Do podstawowych czynności należy wyniesienie lub zasłonięcie mebli czy zastosowanie samoprzylepnej taśmy malarskiej do ochrony niektórych miejsc. W zależności od stanu ściany mogą przydać się także narzędzia do mycia, szpachlowania czy gruntowania.

Aby pędzle nadawały się do ponownego użycia, pamiętaj, aby zawsze je wyczyścić po użyciu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak stworzyć eleganckie wnętrze z klasą – czyli...

Nadeszła wiosna - idealny czas na ożywienie i odświeżenie niegdyś białych ścian. Chciałbyś stworzyć...

O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i...

Wybierając farbę do malowania ścian, często jedynym kryterium, którym się kierujemy, jest jej kolor....

Jakie cechy powinna mieć idealna farba do ścian?

Nowoczesna farba do ścian to farba hybrydowa, a więc łącząca wiele cech, dzięki którym malowane...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Modne ściany. 14 pomysłów na kolory ścian w...

Jeżeli czeka Cię malowanie ścian w salonie i zastanawiasz się, na jakie kolory ścian się zdecydować, jakie...

Jaką farbę wybrać do malowania ścian w salonie?...

Chcesz odświeżyć ściany w salonie i zmienić ich kolor? Zastanawiasz się, jaki rodzaj farby będzie odpowiedni...