| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Narzędzia malarskie. Najczęstsze pytania

Narzędzia malarskie. Najczęstsze pytania

Aby ściany były pomalowane tak, jak sobie tego życzysz, a nie tak jak ci wyjdzie, kup odpowiednie wałki, pędzle czy taśmy maskujące. Aby wybór był trafiony, musisz przede wszystkim dopasować narzędzia malarskie do rodzaju ściany, tzn. do jej faktury, powierzchni, a nawet naświetlenia. Zobacz, co kupić, aby malowanie ścian było udane. Podpowiadamy, jakie narzędzia malarskie będą najlepsze.

Malowanie ścianNarzędzia malarskie dopasuj do ściany

Narzędzia malarskie powinny pasować do rodzaju malowanych ścian. Różnica w strukturze powierzchni może decydować o rodzaju pędzla czy wałka malarskiego, którymi będziesz nakładać poszczególne warstwy farby na ścianę i sufit.

Każda ściana ma swoją specyfikę. Zależy ona m.in. od gładkości, rodzaju materiału budowlanego, stosowanej dotąd farby czy nawet kąta padania promieni słonecznych.

Dobrze dobrane narzędzia malarskie to takie, które zapewnią maksymalną wygodę w trakcie malowania ścian. Powinny więc być dostosowane do rozmiaru, kształtu oraz umiejscowienia dekorowanych przestrzeni.

Wałki malarskie

Do standardowego malowania ścian służą różnego rodzaju pędzle malarskie i wałki malarskie. Duże znaczenie ma ich wielkość, kształt oraz materiał wykonania.

– Wałek malarski, którego często używamy już w momencie rozpoczęcia naszej pracy od sufitu, powinien być dość szeroki (np. 9 cali), by mógł łatwo i sprawnie przemieszczać się po dużej płaszczyźnie. – mówi Bartosz Gołaszewski z Cameleo, producenta i dystrybutora ściennych systemów dekoracyjnych. – Odpowiednio pokryty włosiem z owczej wełny nie pozostawi po sobie niepożądanych śladów i nierówności, zachowując trwałość i zdatność do wielokrotnego użycia.

Niezwykle pomocne na tym etapie prac jest zastosowanie rozkładanej rączki teleskopowej, która może nam wydłużyć rękę nawet o 90 cm.

Pędzle malarske

Umiejętne korzystanie z pędzla malarskiego to kolejny sprawdzony sposób efektywnego dekorowania ścian. Podobnie jak w przypadku wałka, rozmiar pędzla również powinien zależeć od powierzchni sufitu czy ściany.

Im bardziej wymagana precyzja, tym mniejszy powinien być pędzel. Ma to znaczenie szczególnie w narożnikach oraz w okolicach instalacji oświetleniowych i innych sprzętów. W miejscach, gdzie potrzebne jest sprawne „odcięcie” od siebie poszczególnych płaszczyzn, warto zmienić pędzel prosty na skośny. Również tutaj włosie powinno być odpowiedniej jakości.

Taśmy malarskie, narzędzia do sprzątania

Jeżeli zabierasz się za malowanie ścian, pamiętaj o przygotowaniu i zabezpieczeniu pomieszczenia. Do podstawowych czynności należy wyniesienie lub zasłonięcie mebli czy zastosowanie samoprzylepnej taśmy malarskiej do ochrony niektórych miejsc. W zależności od stanu ściany mogą przydać się także narzędzia do mycia, szpachlowania czy gruntowania.

Aby pędzle nadawały się do ponownego użycia, pamiętaj, aby zawsze je wyczyścić po użyciu.

Farby dla alergików. Co wybrać, a czego absolutnie nie wolno!

Na co zwrócić uwagę, wybierając farby bezpieczne dla alergików? Czy farby rozpuszczalnikowe...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Malowanie ścian w salonie. Jakie kolory ścian...

Zobacz aranżacje salonu, które zainspirują Cię do pozytywnej zmiany. Podpowiadamy jakie kolory w...

Materiały wykończeniowe na ściany: farby, tapety,...

Ściany wychodzą z ukrycia. Niezależnie od wykończenia – tradycyjnym czy nietypowym materiałem –...

Wszystko o malowaniu ścian – praktyczne...

Chcesz samodzielnie pomalować ściany i sufity w domu? Zastanawiasz się, jaka farba będzie najlepsza? Nie...

Kolory kuchni. 16 pomysłów, jak dopasować kolor...

Mamy dla ciebie super zdjęcia kuchni w różnych kolorach. Zanim zaczniesz urządzać kuchenne wnętrze,...

Rodzaje farb do malowania wnętrz - akrylowe,...

Chcesz pomalować ściany? Zastanawiasz się, jaka farba do malowania wnętrz będzie najlepsza? Na rynku...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.