| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Jak stworzyć eleganckie wnętrze z klasą – czyli jak łączyć kolory farb na ścianach

Jak stworzyć eleganckie wnętrze z klasą – czyli jak łączyć kolory farb na ścianach

Nadeszła wiosna - idealny czas na ożywienie i odświeżenie niegdyś białych ścian. Chciałbyś stworzyć eleganckie wnętrze, ale nie masz wystarczających funduszy na zatrudnienie architekta wnętrz? Jeśli będziesz przestrzegać kilku zasad unikniesz błędów i niedopasowania.

Koło barw - czyli prosty sposób na dopasowanie kolorów

Skorzystanie z koła barw jest pierwszym krokiem do prawidłowego rozeznania w temacie łączenia różnych odcieni farb. Przedstawia graficzny model poglądowy służący do objaśniania zasad mieszania się i powstawania barw, a co za tym idzie ich zestawień. Układ barw i ich relacje dzielimy na trzy częśc: znajdujące się pod sobą różne odcienie tego samego koloru, barwy pokrewne i uzupełniające. Te pierwsze, zwane monochromatycznymi, pozwolą na uzyskanie bezpiecznych zestawień kolorystycznych. Różne odcienie fioletu, różu czy zieleni z pewnością będa do siebie pasować.
Barwy pokrewne na kole znajdują się obok siebie. Te połączenia są już nieco odważniejsze, nadal jednak pozwalają na pomalowanie dwóch ścian różnymi kolorami bez niepożądanego efektu.
Trzecie, uzupełniające, to opcja dla najodważniejszych. Połączenie różu i zieleni, fioletu i żółci czy niebieskiego i czerwieni sprawdzi się z powodzeniem w większych pomieszczeniach i w bardziej stonowanych odcieniach wymienionych kolorów.

W łączeniu kolorów zachowaj umiar!

Umiar jest niezbędny, jeśli chcemy nadać wnętrzu elegancki charakter. W modzie mówi się o łączeniu maksymalnie trzech kolorów, natomiast we wnętrzach lepiej ograniczyć się do dwóch. Prawa świata mody teraz powiedzą o tym, że każdy kolor ma wiele odcieni i nie należy bać się ich łączyć, natomiast wnętrze wyraźnie podkreśli: tylko dwie farby. Im więcej kolorów, tym mniej harmonii i spokoju. To, czy wnętrze zostanie uznane za eleganckie, zależy w dużej mierze od pierwszego wrażenia. Z pewnością nie uda nam się zrobić dobrego wrażenia, kiedy nasz gość nie będzie wiedział na czym skupić uwagę, a kolory pokrywające ściany będą niezgrane i krzykliwe.

Elegancja kojarzy się także z chłodem i dystansem. I tu kolejna rada: lepiej sięgać po jasne i chłodne kolory. Nie jest to regułą, natomiast zdecydowanie łatwiej uda się osiągnąć zamierzony efekt. Wystrzegajmy się również wzorów. Jeśli jednak bardzo nam na nich zależy: ograniczmy się do jednej ściany, a resztę pomalujmy kolorem występującym dominująco na wzorzystej ścianie. Takie rozwiązanie powinno uspokoić wnętrze.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Spójny charakter wnętrza

Aby stworzyć eleganckie wnętrze musimy na każdym kroku dbać o jego spójność. Konieczne jest tu zwrócenie uwagi na kształty i kolory mebli, dodatki, ale również dopasowanie do nas samych: naszej garderoby, charakteru i upodobań. Nie ma sensu ślepo podążać za wnętrzarską modą, która tak jak każda inna zmienia się i przemija.

Jako właściciele najlepiej wiemy jakie rozwiązania się sprawdzą, a jakie nie znajdą swojego miejsca. Jeśli potrzebujemy inspiracji - dobrze jest poszukać zdjęć, podejrzeć rozwiązania, które wykorzystali inni. Bogatą kolekcję wnętrzarskich zdjęć inspiracyjnych znajdziesz tutaj.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie cechy powinna mieć idealna farba do ścian?

Nowoczesna farba do ścian to farba hybrydowa, a więc łącząca wiele cech, dzięki którym malowane...

Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...

Malowanie ścian w salonie. Jakie kolory ścian...

Zobacz aranżacje salonu, które zainspirują Cię do pozytywnej zmiany. Podpowiadamy jakie kolory w...

Malowanie natryskowe - pistolety do malowania...

Wałkom i pędzlom wyrosła spora konkurencja. To elektryczne pistolety do malowania natryskowego oraz inne...

Kolory we wnętrzu. Podpowiadamy, jak właściwie...

Umiejętnie użyte kolory to najlepsza metoda na stworzenie interesującego wnętrza. Kolory mogą znacząco...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT