| muratordom.pl » Wnętrza » AGD i RTV » Specjalna sala kinowa

Specjalna sala kinowa

Jeśli decydujemy się na zaprojektowanie kina domowego w osobnym (przeznaczonym wyłącznie do projekcji filmów), pomieszczeniu, mamy największe możliwości stworzenia idealnych warunków.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Decydując sie na salę kinową w osobnym pomieszczeniu, ważne jest - jeszcze na etapie projektowania budynku - skupienie się nawet na szczegółach, bo w przyszłości to one zdecydują o komforcie oglądania ulubionych filmów czy słuchania muzyki. Jeżeli odpowiednio wcześnie powiemy architektowi o naszym zamiarze, będzie on mógł podjąć współpracę z firmami, które fachowo rozplanują i wyposażą taką salę. Najważniejsze jest wcześniejsze położenie instalacji kablowej. Profesjonalny instalator zapewni nam odpowiednie umiejscowienie poszczególnych elementów systemu kina domowego i przygotowanie pod niego okablowania.

Najlepszym pomieszczeniem na osobną salę kinową będzie piwnica: łatwo ją zaciemnić (okna piwniczne są zazwyczaj małe, można zatem całkowicie odciąć światło dzienne), a solidne - zazwyczaj betonowe - ściany dobrze tłumią dźwięki; problemem może być jedynie jej wysokość. Jeśli nie jest to jednak możliwe, w innym miejscu też możemy stworzyć dość dobre warunki do oglądania filmów, musimy tylko pamiętać o skutecznym wygłuszeniu takiego pomieszczenia. Na jakość odtwarzanego dźwięku niekorzystnie wpływają pomieszczenia o gładkich, równoległych ścianach, zatem ściany powinny być chropowate i nierównoległe.

Autor: Piotr Mastalerz

Kino domowe można zainstalować na poddaszu. Jednak ze względu na specyfikę tego pomieszczenia (duże okna, lekkie ściany działowe), a także na przenoszenie dźwięku przez strop trzeba zadbać o dokładne jego zaciemnienie i wytłumienie

Zdaniem akustyków najgorszym rozwiązaniem jest sala o zwielokrotnionych proporcjach (idealny prostopadłościan), w której szerokość jednej ze ścian jest równa jej wysokości, a druga jest na przykład dwukrotnie dłuższa. Powstający w głośnikach dźwięk - odbijając się wielokrotnie od ścian - nakłada się na siebie, tworzy pogłos lub falę stojącą, przez co nie nadaje się do słuchania. Jednak w sytuacji, kiedy projektujemy salę kinową od początku do końca, łatwo tego uniknąć. Ściany takiego pomieszczenia można wyłożyć specjalnymi matami wygłuszającymi lub tekturowymi opakowaniami po jajkach (najtańsze rozwiązanie). Alternatywą może być na przykład pokój na planie nieregularnego wielokąta.

Dysponując osobnym pomieszczeniem, które będzie służyć wyłącznie do celów projekcyjnych, możemy pozwolić sobie też na zastosowanie wszystkich elementów, które wpływają na jakość dźwięku i obrazu bez obawy, że nie będzie to wyglądało zbyt estetycznie. Możemy więc na przykład pomalować ściany na ciemny kolor - choćby czarny, zaokrąglić rogi pomieszczenia, w narożnikach zainstalować piramidki rozpraszające ze specjalnej gąbki, która ograniczy odbicia dźwięku, zawiesić tkaninę na suficie (ważne jest, aby stanowił on jednolitą konstrukcję - sufit podwieszany nie jest dobrym rozwiązaniem) czy wytłumić ściany (na przykład przy pomocy specjalnej tapety).

Osobne pomieszczenie, o ile jest ono dość duże, daje też możliwość wyboru dowolnego zestawu kina domowego. Z powodzeniem możemy zainstalować w nim zarówno telewizor, jak i bardziej wymagający (odpowiednia odległość, lepsze zaciemnienie) projektor z ekranem. 

Przeczytaj dodatkowo:
Dom, który jest bezpieczny. Poznaj najciekawsze...

Rozwiązania, sprawiające, że dom może stać się inteligentny i bezpieczny, są coraz lepiej dostępne, przez co...

Jak ukryć kable w domu? Wypróbuj 6 sposobów na...

W naszych domach pojawia się coraz więcej przydatnych urządzeń elektrycznych. Niestety przybywa też kabli,...

Chcesz mieć dom inteligentny? Zadbaj o jego...

Dom inteligentny nie jest już marzeniem o przyszłości. W ciągu pięciu lat większość sprzętu domowego będzie...

Energooszczędny sprzęt RTV. Jaki telewizor i...

Telewizor i sprzęt muzyczny są naszym elektronicznym oknem na świat. Są obecne w każdym domu, nierzadko...

Kino salonowe

Ktoś, kto nie jest wytrawnym audiofilem, może z powodzeniem umieścić kino domowe na przykład w salonie,...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT