| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Dlaczego warto korzystać z porad pośrednika kredytowego?

Dlaczego warto korzystać z porad pośrednika kredytowego?

Przedstawiamy 5 najważniejszych powodów, dla których warto korzystać z porad pośrednika kredytowego...

Dzisiaj trudniej niż jeszcze kilka miesięcy temu  jest uzyskać kredyt hipoteczny, a warunki proponowane przez banki zmieniają się z dnia na dzień. Dlatego ciężko jest śledzić na bieżąco oferty banków i oszacować, czy otrzymamy kredyt, w jakim banku, na jaką kwotę, a także ile będzie trwała cała procedura.
Najlepiej zorientowaną w różnych ofertach osobą będzie doradca kredytowy. Jego pomoc przyda się szczególnie osobom z małą zdolnością kredytową – pośrednik podpowie im, które banki prowadzą łagodniejszą politykę kredytową i warto się do nich zwrócić.

1. Minimum wysiłku, maksimum wiedzy

Większość z nas wolałaby uniknąć poświęcania czasu na dzwonienie do wielu banków, umawianie się na liczne spotkania z pracownikami placówek oraz analizowanie szczegółowo i porównywanie ofert w internecie. Tutaj pomocny może być doradca kredytowy. Powinien on przedstawić nam ofertę kredytów hipotecznych kilku banków, dzięki czemu oszczędzimy sporo czasu. Może zrobić to za pośrednictwem telefonu, internetu lub na osobistym spotkaniu. Ważne jest, aby doradca zaprezentował ofertę banków oferujących kredyty zgodne z naszymi oczekiwaniami – np. z możliwością bezpłatnego przewalutowania  i wcześniejszej spłaty bez dodatkowych kosztów. Jeśli pośrednik od początku będzie przekonywał tylko do jednej oferty, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości – trzeba uważać na nierzetelnych doradców, którzy sugerują wybór tego banku, który wypłaca im najwyższą prowizję od podpisanej umowy kredytowej. Profesjonalny, niezależny pośrednik doradzi ofertę korzystną dla nas, a nie dla siebie. Mamy prawo wymagać od doradcy przygotowania zestawienia ofert kredytowych zgodnych z naszymi oczekiwaniami. Gdy je otrzymamy, powinniśmy się udać do banku, w którym prowadzimy rachunek oszczędnościoworozliczeniowy, i dowiedzieć się, jakie warunki moglibyśmy w nim uzyskać. Tylko jeśli okaże się, że oferta konkurencji jest dużo korzystniejsza, warto ubiegać się o kredyt gdzie indziej. Wybór „swojego” banku często wiele ułatwia – nie trzeba zakładać kolejnego konta i ponosić dodatkowych kosztów jego obsługi ani przedstawiać historii swoich dochodów i wydatków, ponieważ bank ma już te informacje. Jeżeli chcemy na jednym spotkaniu poznać ofertę kredytów z kilku banków, umówmy się z doradcą kredytowym

2. Ocena naszych możliwości

Ponieważ banki podwyższają wymagania wobec osób ubiegających się o kredyty i żądają większego niż kiedyś wkładu własnego, nie wiemy, czy nasze zarobki pozwolą nam uzyskać kredyt hipoteczny, Doradca powinien zbadać naszą zdolność kredytową zgodnie z wymaganiami różnych banków i na tej podstawie wytypować, w którym mamy szansę uzyskać kredyt oraz w jakiej walucie go otrzymamy – w którym we frankach szwajcarskich, a w którym w złotówkach. Każdy bank ma bowiem własną politykę przyznawania kredytów i jest nastawiony na konkretną grupę klientów. W związku z tym w różny sposób analizuje ich sytuację finansową oraz bada ryzyko transakcji. Jednak niezależnie od pomocy profesjonalisty powinniśmy też sami starać się pozyskiwać informacje z różnych źródeł – nie tylko stron internetowych banków, ale także wyszukiwarek ofert kredytowych czy prasy ekonomicznej.

3. Zysk bez wydatków?

Działalność pośredników kojarzy się z dodatkowymi kosztami i koniecznością płacenia im prowizji. Jednak pośrednik kredytowy nie działa jak agencja nieruchomości, więc jego usługi nie generują kosztów. Mogą nawet przynieść nam zysk, jeśli doradca zaproponuje lepsze warunki kredytu od tych, które wynegocjowalibyśmy samodzielnie w banku.

4. Ład w papierach

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, trzeba zgromadzić wiele dokumentów. W banku należy przedstawić nie tylko dowód tożsamości, ale także zaświadczenie o zatrudnieniu, wysokości zarobków i dokumenty dotyczące nieruchomości, którą chcemy nabyć. Nietrudno się pogubić w tym gąszczu papierów, zwłaszcza że poszczególne banki wymagają różnych dokumentów. Wprawdzie o ich wykaz możemy poprosić w okienku lub sprawdzić go na stronie internetowej banku, a wszystkie niezbędne dokumenty musimy zgromadzić sami, jednak doradca i tutaj może być pomocny. Powinien nam m.in. wytłumaczyć sformułowania stosowane przez banki, a także wskazać, co obniża i podwyższa zdolność kredytową. Powinien również zadbać, abyśmy wypełnili wniosek kredytowy poprawnie, ponieważ wtedy bank nie będzie żądał uzupełniania informacji, co znacznie przedłużyłoby proces udzielenia kredytu.

5. Długoterminowa pomoc

Dobry doradca kredytowy nie tylko przeprowadzi nas przez proces udzielania kredytu, również w trakcie spłaty zadłużenia powinniśmy móc liczyć na jego pomoc. Może ułatwić nam współpracę z bankiem na każdym etapie i np. po kilku latach zaproponować korzystniejsze warunki kredytowania, warto więc być z nim w stałym kontakcie telefonicznym. Może nam to pomóc zmniejszyć wysokość comiesięcznych zobowiązań, jeśli pośrednik – jako osoba dobrze zorientowana w aktualnych ofertach – doradzi zmianę starego kredytu na korzystniejszy.

W czym może pomóc pośrednik kredytowy

  • Dzięki warunkom wynegocjowanym przez pośrednika bank może zrezygnować z pobrania od nas prowizji za udzielenie kredytu, która standardowo wynosi około 4,5%, a także prowizji za wcześniejszą spłatę.
  • Marża banku może być niższa od standardowej, wynoszącej 3-5% kwoty kredytu.
  • Istnieje szansa, że bank nie będzie wymagał ubezpieczenia brakującego wkładu własnego (najczęściej w wysokości 3,5%od brakującej kwoty).

Różnice sięgają wprawdzie zaledwie kilku punktów procentowych, jednak trzeba pamiętać, że przy dużej kwocie kredytu różnica może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Profesjonalnie i bez dodatkowych kosztów

Usługi pośredników kredytowych są dla kredytobiorcy bezpłatne. Doradca współpracujący z bankiem jest bowiem wynagradzany za swoją pracę przez bank po udzieleniu kredytu, a zatem nie zażąda zapłaty od kredytobiorcy. Ten system wynagradzania gwarantuje, że doradca bardzo zaangażuje się w proces ubiegania się o kredyt, ponieważ od pomyślności tych starań zależy jego wynagrodzenie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zadzwoń do Doradcy Murator FINANSE - (22) 611 63 93 lub wypełnij formularz

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Kredyt na mieszkanie z 20% wkładem własnym. Jak...

Osoby, które od stycznia 2017 roku będą chciały wziąć kredyt na mieszkanie, muszą się liczyć z...

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych na remont...

Lutowy ranking kredytów gotówkowych na remont mieszkania gotowy! W tym miesiącu eksperci...

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym: ile zapłacimy...

W ostatnich latach deweloperzy bili kolejne rekordy sprzedaży mieszkań, ale analitycy uspokajali, że ceny...

Odwrócony kredyt hipoteczny. Czy to korzystny...

Odwrócona hipoteka to jeden ze sposobów na poprawę kondycji finansowej po przejściu na...

Egzekucja z nieruchomości. Na czym polega i jak...

Egzekucja z nieruchomości jest długotrwałym i dość skomplikowanym sposobem dochodzenia roszczeń. To skuteczne...