Doradca finansowy (kredytowy): czy warto skorzystać z jego usług? Czy i ile zarabia na Tobie doradca?

2022-02-03 13:10
doradca finansowy
Autor: Gettyimages Doradcami kredytowymi mogą być wyłącznie osoby, które otrzymają stosowne zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego

Chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny mamy wybór: udać się bezpośrednio do banku lub skorzystać z usług doradcy finansowego (kredytowego). Kim jest doradca finansowy? Odpowiadamy w poniższym artykule. Doradca finansowy - charakterystyka profesji.

Gdy chcemy zaciągnąć kredyt na budowę domu czy zakup mieszkania, pierwsze kroki często kierujemy do oddziału banku, w którym mamy konto osobiste. Tam, niestety, okazuje się, że droga po kredyt hipoteczny nie jest tak prosta, jak się nam wydawało czy też jak jesteśmy informowani w reklamach banków. Na specjalne warunki uzyskania kredytu w macierzystym banku mogą liczyć tylko najlepsi klienci, czyli głównie dobrze sytuowani pracownicy renomowanych firm zaciągający wysokie kredyty. Wszyscy pozostali są traktowani zgodnie ze standardową ofertą i ciężko mówić o możliwości negocjowania warunków kredytu hipotecznego. Stajemy zatem przed decyzją, czy chcemy samodzielnie walczyć z gąszczem zawiłych procedur, czy też skonsultujemy się z profesjonalnym biurem pośrednictwa finansowego. Niektórzy klienci obawiają się, że jeśli właścicielem lub głównym udziałowcem firmy doradztwa kredytowego jest bank (takie bowiem funkcjonują na rynku), nie będzie ona obiektywna przy wyborze najlepszej oferty. Radą na to jest wybranie firmy niezależnej lub odwiedzenie dwóch - trzech firm doradztwa kredytowego i porównanie zaproponowanych przez nie najkorzystniejszych kredytów.

Doradca finansowy: kim jest?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja, ponieważ tego typu zobowiązania finansowe spłaca się przez długie lata. Z tego powodu wiele osób przed wybraniem konkretnej oferty korzysta z usług doradców finansowych.

Doradca finansowy to specjalista, który posiada wszechstronną wiedzę na temat zarządzania finansami. Dzięki jego merytorycznemu wsparciu z łatwością wybierzemy najbardziej atrakcyjny kredyt w pełni dostosowany do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Wiedza i doświadczenie doradcy finansowego przydają się zwłaszcza wtedy, gdy zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Wynika to oczywiście z tego, iż jest to zobowiązanie długoterminowe, dlatego analiza kosztów pełni tu szczególną rolę. 

NIE PRZEGAP:

Rosnące stopy? Oszacuj swoją aktualną zdolność kredytową – najdokładniejszy kalkulator

Doradca finansowy to także ekspert odnośnie inwestycji. Jeżeli dysponujemy kapitałem finansowym i chcielibyśmy przeznaczyć go na cele inwestycyjne, przedstawiciel tej profesji z pewnością przekaże nam kilka cennych wskazówek na temat tego, jak w najefektywniejszy sposób zdywersyfikować portfel inwestycji. Doradcy finansowi zajmują się produktami finansowymi w sposób kompleksowy, a ich doświadczenie może pomóc nam zaoszczędzić nawet tysiące złotych. 

Przeczytaj też: Jak obliczyć zdolność kredytową? Jak ją oceniają banki?

Doradca finansowy może pomóc nam w prowadzeniu negocjacji z bankiem podczas starania się o kredyt. Wszystko to dzięki temu, iż zna on rozmaite mechanizmy stosowane w branży finansowej, zatem potrafi wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Jeśli skorzystamy z usług doradcy finansowego, mamy szansę na uzyskanie atrakcyjniejszych warunków kredytu. 

warto wiedzieć

Doradca finansowy to zawód regulowany

Od 2017 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, na mocy której doradcami kredytowymi mogą być wyłącznie te osoby, które otrzymają stosowne zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego.

Ponadto doradca finansowy musi też być zarejestrowany w rejestrze doradców oraz uiścić określoną składkę. Tym samym osoby, które zgłaszają się do przedstawicieli tego zawodu, mają pewność, że obsłużą je profesjonaliści mający odpowiednią wiedzę na temat funkcjonowania sektora finansowego. 

Kiedy warto skorzystać z usług doradcy finansowego? 

Z usług doradcy finansowego warto skorzystać, gdy:

  • nie mamy wiedzy na temat specyfiki sektora bankowego,
  • nie chcemy tracić czasu na samodzielne porównywanie ofert od różnych banków,
  • zależy nam na znalezieniu najtańszego kredytu hipotecznego lub gotówkowego,
  • obawiamy się dużej liczby formalności do spełnienia.

O co zapyta doradca finansowy? 

Zanim doradca finansowy przygotuje dla nas zestawienie najlepszych kredytów hipotecznych, najpierw zada nam kilka pytań. Najczęściej pytania dotyczą następujących kwestii:

  • miesięczne dochody,
  • miesięczne wydatki gospodarstwa domowego,
  • preferowany okres spłaty oraz całkowity koszt.

Ile zarabia doradca finansowy? 

Ile kosztują usługi profesjonalnego doradcy finansowego? Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie nie jest możliwe. U wielu doradców pierwsza wizyta jest całkowicie bezpłatna. Doradca współpracujący z bankiem jest wynagradzany za swoją pracę przez bank po udzieleniu kredytu, a zatem nie zażąda zapłaty od kredytobiorcy. Ten system wynagradzania gwarantuje, że doradca finansowy zaangażuje się mocno w proces ubiegania się o kredyt, ponieważ od pomyślności tych starań zależy jego wynagrodzenie.

NIE PRZEGAP:

Checklisty dokumentów wymaganych przy udzielaniu kredytu

Częstą metodą rozliczania z doradcą finansowym jest prowizja, której wysokość uzależniona jest od kwoty udzielonego kredytu. Zazwyczaj stawki dla doradców oscylują w granicach około 3% wartości sfinalizowanej umowy.

Jakie korzyści z pośrednictwa w zaciągnięciu kredytu hipotecznego

Istotą i najważniejszym z celów profesjonalnego doradcy finansowego jest rozpoznanie potrzeb klienta oraz przedstawienie mu najkorzystniejszej oferty, która będzie uwzględniała zarówno jego obecne możliwości finansowe, jak i plany na przyszłość. Kredyt hipoteczny zaciąga się bowiem na wiele lat i w tym czasie może nastąpić wiele zmian, niestety nie tylko pozytywnych. Korzystając z usług doradcy kredytowego, możemy liczyć na to, że:

Przeczytaj też: Preferencyjny kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - Polski Ład

  • doradca finansowy przekaże nam kompleksową informację z kilkunastu banków w jednym miejscu i dogodnym czasie (za pośrednictwem telefonu, internetu czy na osobistym spotkaniu w biurze firmy). Dzięki doświadczeniu oraz znajomości rynku podpowie, który z banków wykazuje się elastycznością przy negocjowaniu warunków, który szybkością przy podejmowaniu decyzji, a który ma liczne oddziały na terenie miejsca naszego zamieszkania;
  • zwróci nam uwagę na wszystkie elementy wybranych ofert, w sposób prosty i zrozumiały wytłumaczy zawiłości kredytowe i wskaże wszelkie pułapki zawarte w ofertach promocyjnych. Jest to niezwykle ważne, ponieważ kredyt hipoteczny zaciągamy na wiele lat, a nie każdy tani kredyt okazuje się tak atrakcyjny, jak przekonuje nas bank. Profesjonalny doradca kredytowy powinien mieć wiedzę z zakresu bankowości i wszechstronną znajomość produktów oferowanych przez banki;
  • zbada naszą zdolność finansową i wypyta o wszelkie wymagania w stosunku do banku, również te pozafinansowe (np. dotyczące dostępności usług, obsługi elektronicznej, liczby bankomatów), i na tej podstawie wskaże nam najodpowiedniejszy bank. Każdy z banków ma bowiem własną politykę przyznawania kredytów i jest nastawiony na konkretną grupę klientów. W związku z tym w różny sposób analizuje ich sytuację finansową oraz bada ryzyko transakcji;
  • wskaże najkorzystniejszą dla nas ofertę spośród propozycji kilkunastu banków, z którymi współpracuje. Warto poprosić doradcę o zestawienie tych ofert, żeby móc również samodzielnie dokonać wyboru;
  • wynegocjuje dla nas warunki kredytowe atrakcyjniejsze od tych oferowanych bezpośrednio w oddziale banku. Firmy pośrednictwa kredytowego są traktowane przez banki jak swoiste hurtownie, które obsługując wielu klientów, mają większe możliwości negocjacyjne. Dlatego u pośrednika kredytowego otrzymujemy warunki finansowe o wiele bardziej korzystne zarówno pod względem oprocentowania, jak i pozostałych opłat;

NIE PRZEGAP:

Murator FINANSE – bezpłatna obsługa Ekspertów

  • doradca finansowy pomoże w skompletowaniu wymaganych dokumentów dotyczących dochodów i planowanej inwestycji – zarówno tych, które są niezbędne do wstępnej decyzji kredytowej, jak i tych koniecznych do podpisania umowy. Nie wszystkich bowiem dokumentów bank oczekuje w momencie składania wniosku. Znając zasady rozliczania z urzędem skarbowym, doradca wskaże najprostszy sposób weryfikacji dochodu z prowadzonej przez klienta działalności gospodarczej;
  • doradca finansowy będzie nam towarzyszył w całym procesie uzyskiwania kredytu – od przedstawienia nam oferty, przez wspólne wypełnienie wniosku kredytowego, aż do podpisania umowy, a nawet w bieżącej obsłudze już spłacanego kredytu. Możemy się z nim konsultować, jeśli będziemy mieć jakiekolwiek wątpliwości co od prowizji, opłat, czy też ewentualnych zmian w umowie kredytowej. Powinien wówczas wskazać rozwiązania, które umożliwią na przykład zmniejszenie ponoszonych kosztów.

Zobacz też: Historia Kredytowa w BIK a kredyt hipoteczny: trzeci webinar z Ekspertem Kredytowym Murator FINANSE >>>

7 zasad współpracy z doradcą finansowym

  • Doradca finansowy powinien znać odpowiedź na każde nasze pytanie, to on jest profesjonalistą; oczekujmy od niego rzetelnych informacji.
  • Żądajmy zbadania zdolności kredytowej w kilku bankach. Doradcy finansowi dysponują narzędziami niezbędnymi do tego celu.
  • Oferty przedstawione przez doradcę finansowego muszą być dla nas zrozumiałe, a ponadto powinny zawierać wszelkie koszty i opłaty związane z zaciąganym przez nas kredytem.
  • Każda firma pośrednictwa kredytowego ma wykazy dokumentów wymaganych przez banki z nią współpracujące. Poprośmy doradcę finansowego o taką listę, będzie nam łatwiej je skompletować.
  • Profesjonalny doradca razem z nami przebywa drogę od złożenia wniosku, który wspólnie z nim wypełniamy, aż do podpisania i uruchomienia kredytu
  • Umowę kredytową zawsze czytajmy w obecności naszego doradcy. Wskaże on nam i wytłumaczy „kruczki” w niej zawarte.
  • Miejmy stały kontakt z wybranym i zaufanym doradcą, to on po kilku latach może nam wskazać nowe formy kredytowania oraz zmienić nasz stary kredyt na korzystniejszy.
Webinar Murator FINANSE - kredyt na dom
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają