| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Podatek od sprzedaży nieruchomości. Czy możesz liczyć na ulgę przy sprzedaży domu?

Podatek od sprzedaży nieruchomości. Czy możesz liczyć na ulgę przy sprzedaży domu?

Podatek od sprzedaży nieruchomości musisz zapłacić jeśli sprzedasz dom, mieszkanie lub inną nieruchomość przed upływem 5 lat od jej wybudowania lub nabycia. Od tego obowiązku są jednak wyjątki. Dowiedz się, jaka jest wysokość podatku, jak go obliczyć i kiedy możesz liczyć na ulgi.

Kiedy trzeba zapłacić podatek

Odpłatne zbycie nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania lub lokalu użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów jest objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli nie ma związku z wykonywaną działalnością gospodarczą i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło ich nabycie (również w spadku i darowiźnie) albo wybudowanie.

W razie sprzedaży w 2015 r. nieruchomości lub wymienionych wyżej praw, które zostały kupione/wybudowane przed 2010 r., nie płaci się zatem podatku.

Jaka jest jego wysokość

Podatek wynosi 19% dochodu ze sprzedaży. Żeby obliczyć dochód, musisz od uzyskanej ceny sprzedaży odjąć udokumentowane: koszty zbycia poniesione przez sprzedającego, na przykład prowizję pośrednika lub wydatki na ogłoszenia prasowe (w ten sposób otrzymujemy kwotę przychodu), oraz koszty uzyskania przychodu, czyli nabycia albo wybudowania sprzedawanej nieruchomości i poniesionych nakładów, które zwiększyły jej wartość (na przykład na rozbudowę czy modernizację).

Koszt nabycia to nie tylko zapłacona cena, ale i taksa notarialna oraz podatek od czynności cywilnoprawnych. Można go też podwyższyć o wskaźnik wzrostu cen i usług za każdy pełny rok posiadania nieruchomości.

Jeżeli sprzedawana nieruchomość została nabyta w wyniku spadku lub darowizny, kosztami uzyskania przychodu będą uiszczony podatek od spadku albo darowizny oraz kwota poniesionych nakładów. Jeśli były dokonywane odpisy amortyzacyjne od nieruchomości (podczas rozliczania podatku od wynajmu), dochód ze sprzedaży powiększa się o ich sumę.

Kto może liczyć na ulgę przy sprzedaży domu

Zwolnienie z podatku przysługuje podatnikom, którzy w ciągu dwóch lat (licząc od końca roku, w którym zbyli nieruchomość) wydadzą pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Zalicza się do nich między innymi:

  • kupno domu mieszkalnego lub mieszkania;
  • kupno gruntu pod budowę domu;
  • budowę, przebudowę i remont własnego domu albo mieszkania;
  • adaptację lub rozbudowę na cele mieszkalne własnego niemieszkalnego budynku/lokalu/pomieszczenia;
  • spłatę kredytu (również refinansowego i konsolidacyjnego) przeznaczonego na własne potrzeby mieszkaniowe i zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży.

Ważne jest, że działka nie musi mieć od razu statusu budowlanej. Można kupić ziemię rolną, ale trzeba zmienić jej przeznaczenie w ciągu dwóch lat.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak rozliczyć podatek

Podatek od sprzedaży nieruchomości trzeba rozliczyć do 30 kwietnia roku następującego po tym, w którym miała miejsce sprzedaż.

Wymaga to złożenia zeznania PIT-39, obliczenia w nim samodzielnie dochodu zwolnionego z podatku ze względu na ulgę mieszkaniową i ewentualnie zapłaty należnego podatku. Kwota zwolnienia jest limitowana i zależy od tego, jaką część przychodu ze sprzedaży wydano na cele mieszkaniowe. Jeśli cały przychód zostanie tak wydatkowany, dochód będzie w całości zwolniony z podatku.

WARTO WIEDZIEĆ

Przykładowe rozliczenie podatku od sprzedaży nieruchomości

Przykładowe rozliczenie podatku od sprzedaży:

  • mieszkanie kupiliśmy przed czterema laty za 250 tys. zł;
  • sprzedaliśmy je za 300 tys. zł (dochód to 50 tys. zł);
  • chcemy kupić działkę pod budowę domu za 240 tys. zł;
  • w zeznaniu wykazujemy dochód zwolniony z podatku w wysokości 40 tys. zł (50 000 x 240 000 / 300 000);
  • podatek wynosi 1,9 tys. zł (10 000 x 19%).

Jeżeli nie wydamy zadeklarowanej kwoty w ciągu dwóch lat, będziemy musieli złożyć korektę zeznania i dopłacić podatek

Autor: Piotr Mastalerz

Sprzedaż nieruchomości podlega podatkowi dochodowemu tylko wtedy, gdy dochodzi do niej przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym wybudowano lub zakupiono nieruchomość. Sprzedaż po upływie tego okresu nie jest opodatkowana

Odbiór mieszkania lub odbiór domu. Na co powinieneś zwracać uwagę

Do odbioru mieszkania lub domu trzeba się odpowiednio przygotować. Wnętrza są już częściowo...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kto instaluje fotoogniwa? Czy potrzebne są...

Fotoogniwa montują firmy specjalizujące się w tego typu systemach. Instalatorzy oferują zazwyczaj doradztwo,...

Umowa budowlana, czyli co i z kim podpisać przy...

Umowa budowlana przede wszystkim powinna być sporządzona na piśmie. Zawarcie ustnej umowy nie powoduje jej...

Prawo budowlane po zmianach wprowadzonych w...

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy domu. Sprawdź, jak...

Pozwolenie na wycinkę drzew na własnej działce...

Od 1 stycznia 2017 roku nie potrzebujesz już pozwolenia na wycinkę drzew i krzewów na własnej działce....

Znalezisko archeologiczne na budowie domu. Czy...

Co zrobić, gdy na budowie naszego domu trafimy na znalezisko archeologiczne? Czy zabytek, skarb lub kopalina...