Będą zmiany w segregacji odpadów. Jakie nowe zasady segregacji śmieci od stycznia 2025?

2024-04-23 10:41

Idą spore zmiany w segregowaniu odpadów. Chodzi tu nie tylko system kaucyjny, który ma zacząć obowiązywać na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2024. Zmienią się także zasady segregacji odpadów pobudowlanych i poremonowych. Pojawi się również zupełnie nowy pojemnik na śmieci. Jakie zmiany czekają nas w segregowaniu śmieci?

Nowe zasady segregacji 2025
Autor: redakcja Muratorplus Zapowiedź zmian w segregacji śmieci 2025

Spis treści

 1. System kaucyjny 2025
 2. Zmiany w segregacji odpadów budowlanych
 3. Dodatkowy pojemnik w śmietniku
Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania

System kaucyjny 2025

Propozycje Ministerstwa Klimatu i Środowiska w gospodarce odpadami i wprowadzenia systemu kaucyjnego wzbudziły liczne kontrowersje samorządów i przedsiębiorców. W związku z apelem, jaki wystosowały organizacje zrzeszające przedsiębiorców ministerstwo skorygowało swoją listę propozycji w skierowanym do prac 19 kwietnia projekcie zmiany ustawy o gospodarce odpadami.

W nowelizacji przyjęto, m.in.:

 • pobieranie kaucji na każdym etapie sprzedaży,
 • zwrot szklanych butelek (wielorazowych) we wszystkich miejscach, gdzie są sprzedawane,
 • kaucja za wielorazowe szklane butelki – 1 zł,
 • pozostawienie poza systemem kaucyjnym jednorazowych szklanych opakowań po sokach, alkoholach,
 • zwolnienie kaucji z VAT dla opakowań ze wszystkich materiałów,
 • możliwość zwracania butelek po produktach mlecznych przesunięte do 1 stycznia 2026 r.,
 • stopniowe włączanie do systemu kaucyjnego od 2026 r. słoików i niektórych rodzajów butelek.

System kaucyjny za opakowania szklane, z tworzyw sztucznych i aluminium zmieni nie tylko nawyki konsumentów, ale także spowoduje zmiany w segregacji odpadów. Ministerstwo nie zgodziło się do przesunięcia terminu wprowadzenia zmian do 1 stycznia 2026 r. Projekt utrzymuje wejście systemu kaucyjnego 1 stycznia 2025 r.

Zmiany w segregacji odpadów budowlanych

W przypadku odpadów budowlanych i rozbiórkowych przedsiębiorcy będą musieli dokonać wstępnej selekcji na placu budowy. Przed odebraniem przez wyspecjalizowaną w przetwarzaniu tego typu odpadów będą musiały być rozdzielone na:

 • tworzywa sztuczne,
 • metale,
 • drewno,
 • gips,
 • szkło,
 • ceramikę i odpady mineralne, w tym kamienie.

Osoby prywatne prowadzące remonty i budowy będą zobowiązani do zamawiania w przedsiębiorstwach gospodarki odpadami specjalnych kontenerów; nie mają obowiązku selekcji.

Dodatkowy pojemnik w śmietniku

Na podstawie dyrektywy UE od 2025 r. w wiatach śmietnikowych ma pojawić się nowy pojemnik. Oprócz dobrze już znanych koszy na plastik i metal, szkło, papier, odpady bio i śmieci zmieszane pojawią się pojemniki na tekstylia. Ma to związek ze wzrastającą w Europie ilością wyrzucanych odpadów z różnych materiałów tekstylnych.

Na zachodzie statystycznie na jednego mieszkańca przypada ponad 10 kg tego typu śmieci rocznie. Co ciekawe, Polska należy do największych importerów używanej odzieży w Europie. To, jak się okazuje, bardzo dochodowy biznes. Miasta nie są jeszcze gotowe na odbiór i przeróbkę niepotrzebnych tekstyliów, ale sukces finansowy polskich potentatów w tej branży pokazuje, że jest to opłacalne.

Przepiękne Pole Mokotowskie wiosną 2024. Musisz zobaczyć te zdjęcia