Będą zmiany w segregacji odpadów. Jakie nowe zasady segregacji śmieci od stycznia 2025?
Idą spore zmiany w segregowaniu odpadów. Chodzi tu nie tylko system kaucyjny, który ma zacząć obowiązywać na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2024. Zmienią się także zasady segregacji odpadów pobudowlanych i poremonowych. Pojawi się również zupełnie nowy pojemnik na śmieci. Jakie zmiany czekają nas w segregowaniu śmieci?
Spis treści
System kaucyjny 2025
Propozycje Ministerstwa Klimatu i Środowiska w gospodarce odpadami i wprowadzenia systemu kaucyjnego wzbudziły liczne kontrowersje samorządów i przedsiębiorców. W związku z apelem, jaki wystosowały organizacje zrzeszające przedsiębiorców ministerstwo skorygowało swoją listę propozycji w skierowanym do prac 19 kwietnia projekcie zmiany ustawy o gospodarce odpadami.
W nowelizacji przyjęto, m.in.:
- pobieranie kaucji na każdym etapie sprzedaży,
- zwrot szklanych butelek (wielorazowych) we wszystkich miejscach, gdzie są sprzedawane,
- kaucja za wielorazowe szklane butelki – 1 zł,
- pozostawienie poza systemem kaucyjnym jednorazowych szklanych opakowań po sokach, alkoholach,
- zwolnienie kaucji z VAT dla opakowań ze wszystkich materiałów,
- możliwość zwracania butelek po produktach mlecznych przesunięte do 1 stycznia 2026 r.,
- stopniowe włączanie do systemu kaucyjnego od 2026 r. słoików i niektórych rodzajów butelek.
System kaucyjny za opakowania szklane, z tworzyw sztucznych i aluminium zmieni nie tylko nawyki konsumentów, ale także spowoduje zmiany w segregacji odpadów. Ministerstwo nie zgodziło się do przesunięcia terminu wprowadzenia zmian do 1 stycznia 2026 r. Projekt utrzymuje wejście systemu kaucyjnego 1 stycznia 2025 r.
Zmiany w segregacji odpadów budowlanych
W przypadku odpadów budowlanych i rozbiórkowych przedsiębiorcy będą musieli dokonać wstępnej selekcji na placu budowy. Przed odebraniem przez wyspecjalizowaną w przetwarzaniu tego typu odpadów będą musiały być rozdzielone na:
- tworzywa sztuczne,
- metale,
- drewno,
- gips,
- szkło,
- ceramikę i odpady mineralne, w tym kamienie.
Osoby prywatne prowadzące remonty i budowy będą zobowiązani do zamawiania w przedsiębiorstwach gospodarki odpadami specjalnych kontenerów; nie mają obowiązku selekcji.
Dodatkowy pojemnik w śmietniku
Na podstawie dyrektywy UE od 2025 r. w wiatach śmietnikowych ma pojawić się nowy pojemnik. Oprócz dobrze już znanych koszy na plastik i metal, szkło, papier, odpady bio i śmieci zmieszane pojawią się pojemniki na tekstylia. Ma to związek ze wzrastającą w Europie ilością wyrzucanych odpadów z różnych materiałów tekstylnych.
Na zachodzie statystycznie na jednego mieszkańca przypada ponad 10 kg tego typu śmieci rocznie. Co ciekawe, Polska należy do największych importerów używanej odzieży w Europie. To, jak się okazuje, bardzo dochodowy biznes. Miasta nie są jeszcze gotowe na odbiór i przeróbkę niepotrzebnych tekstyliów, ale sukces finansowy polskich potentatów w tej branży pokazuje, że jest to opłacalne.
Przepiękne Pole Mokotowskie wiosną 2024. Musisz zobaczyć te zdjęcia
Autor: Miasto stołeczne Warszawa