| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Kłopoty z właścicielem mieszkania

Kłopoty z właścicielem mieszkania

Najpierw inwestor i najemca zapewniają się o uczciwości i odpowiedzialności. Później – różnie bywa, o czym świadczą zamieszczone poniżej przykłady. Co w sytuacji sporu z właścicielem mieszkania może zrobić lokator?

Niezapowiedziane i częste wizyty

Właściciel mieszkania, które wynajmuję, ma klucze i wchodzi nawet pod moją nieobecność. Czy ma do tego prawo?

Odpowiedź: Wynajmujący powinien mieć dodatkowy komplet kluczy, ale nieuzgodnione wizyty pod nieobecność najemcy to wtargnięcie. Zgodniez art. 193 kodeksu karnego jest to tzw. naruszenie miru domowego.

Czy opisać w umowie stan mieszkania?

Lokal, który mam wynająć, wymaga remontu. Przeprowadzę go sama, rozliczając w czynszu koszty, ale obawiam się, że po fakcie właściciel wyprze się mojego udziału w remoncie. Czy w umowie mogę zażądać opisaniastanu lokalu?

Odpowiedź: Lepiej wyraźnie zaznaczyć to w umowie i określić sposób rozliczeń związanych z remontem. Tym bardziej, że obowiązuje domniemanie, iż najemca otrzymał lokal w stanie dobrym i przydatnym do użytku.

Kto ponosi koszty napraw?

W drzwiach zepsuł się zamek (drogi, z atestami). Jeśli kupię nowy, czy będę mógł domagać się zwrotu kosztów?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 681 kodeksu cywilnego najemca zobowiązany jest wyłącznie do drobnych napraw. Koszt i zakres naprawy decyduje, czy jest ona drobna, czy poważna. W tym wypadku chodzi o wymianę istotnego i kosztownego elementu drzwi,więc powinien zająć się nią właściciel mieszkania. Należy go poinformować o usterce i uzgodnić termin naprawy. Można też jej dokonać na jego koszt. Rozliczenie powinno nastąpić na podstawie faktury zakupu zamka i usługi montażu.

Zniszczone rzeczy w wynajmowanym lokalu

Piętro wyżej pękła rura i moje mieszkanie zostało zalane. Kto za to odpowiada?

Odpowiedź: Odpowiedzialność ciąży na sprawcy (czyli na sąsiedzie), a nie na właścicielu lokalu. To sąsiad (lub jego ubezpieczyciel) powinien wypłacić odszkodowanie za zniszczone mienie.

Konieczne zapisy w umowie

Chciałabym wynająć mieszkanie bez pośrednictwa agencji (ze względu na koszty). Co powinno zostać zawarte w umowie, by uniknąć w przyszłości kłopotów?

Odpowiedź: Dane osobowe stron, opis mieszkania z informacją o powierzchni i wyposażeniu (np. w instalację elektryczną, łącze internetowe). Wynajmujący winien określić swój tytuł prawny do wynajmowanego lokalu, a najemca – jego przeznaczenie. Kolejne punkty to termin wydania lokalu, okres, na jaki umowa jest zawarta, wysokość czynszu i data płatności. Strony powinny ustalić inne opłaty związane z najmem. Warto opisać stan techniczny lokalu i jego wyposażenia – np. meble, sprzęt AGD i RTV należy odnotować w protokole przyjęcia.

Przeczytaj dodatkowo:
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Co zrobić, gdy dom został wybudowany niezgodnie z...

Jeśli dom został zbudowany niezgodnie z projektem budowlanym, a odstępstwa od projektu budowlanego mają...

Pozwolenie na wycinkę drzew na własnej działce...

Od 1 stycznia 2017 roku nie potrzebujesz już pozwolenia na wycinkę drzew i krzewów na własnej działce....

Co to jest dziennik budowy? Co zrobić, gdy...

Dziennik budowy to ważny dokument każdego inwestora. Należy go prowadzić dla każdego obiektu, którego...

Budowa garażu i wiaty garażowej - formalności....

W czerwcu 2015 roku zmieniły się przepisy ustawy Prawo budowlane, między innymi w zakresie budowy garażu i...

Przebudowa domu bez formalności, na zgłoszenie...

Jakich formalności powinien dopełnić inwestor, który chce przebudować budynek w oparciu o zgłoszenie?...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.