| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Kłopoty z właścicielem mieszkania

Kłopoty z właścicielem mieszkania

Najpierw inwestor i najemca zapewniają się o uczciwości i odpowiedzialności. Później – różnie bywa, o czym świadczą zamieszczone poniżej przykłady. Co w sytuacji sporu z właścicielem mieszkania może zrobić lokator?

Niezapowiedziane i częste wizyty

Właściciel mieszkania, które wynajmuję, ma klucze i wchodzi nawet pod moją nieobecność. Czy ma do tego prawo?

Odpowiedź: Wynajmujący powinien mieć dodatkowy komplet kluczy, ale nieuzgodnione wizyty pod nieobecność najemcy to wtargnięcie. Zgodniez art. 193 kodeksu karnego jest to tzw. naruszenie miru domowego.

Czy opisać w umowie stan mieszkania?

Lokal, który mam wynająć, wymaga remontu. Przeprowadzę go sama, rozliczając w czynszu koszty, ale obawiam się, że po fakcie właściciel wyprze się mojego udziału w remoncie. Czy w umowie mogę zażądać opisaniastanu lokalu?

Odpowiedź: Lepiej wyraźnie zaznaczyć to w umowie i określić sposób rozliczeń związanych z remontem. Tym bardziej, że obowiązuje domniemanie, iż najemca otrzymał lokal w stanie dobrym i przydatnym do użytku.

Kto ponosi koszty napraw?

W drzwiach zepsuł się zamek (drogi, z atestami). Jeśli kupię nowy, czy będę mógł domagać się zwrotu kosztów?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 681 kodeksu cywilnego najemca zobowiązany jest wyłącznie do drobnych napraw. Koszt i zakres naprawy decyduje, czy jest ona drobna, czy poważna. W tym wypadku chodzi o wymianę istotnego i kosztownego elementu drzwi,więc powinien zająć się nią właściciel mieszkania. Należy go poinformować o usterce i uzgodnić termin naprawy. Można też jej dokonać na jego koszt. Rozliczenie powinno nastąpić na podstawie faktury zakupu zamka i usługi montażu.

Zniszczone rzeczy w wynajmowanym lokalu

Piętro wyżej pękła rura i moje mieszkanie zostało zalane. Kto za to odpowiada?

Odpowiedź: Odpowiedzialność ciąży na sprawcy (czyli na sąsiedzie), a nie na właścicielu lokalu. To sąsiad (lub jego ubezpieczyciel) powinien wypłacić odszkodowanie za zniszczone mienie.

Konieczne zapisy w umowie

Chciałabym wynająć mieszkanie bez pośrednictwa agencji (ze względu na koszty). Co powinno zostać zawarte w umowie, by uniknąć w przyszłości kłopotów?

Odpowiedź: Dane osobowe stron, opis mieszkania z informacją o powierzchni i wyposażeniu (np. w instalację elektryczną, łącze internetowe). Wynajmujący winien określić swój tytuł prawny do wynajmowanego lokalu, a najemca – jego przeznaczenie. Kolejne punkty to termin wydania lokalu, okres, na jaki umowa jest zawarta, wysokość czynszu i data płatności. Strony powinny ustalić inne opłaty związane z najmem. Warto opisać stan techniczny lokalu i jego wyposażenia – np. meble, sprzęt AGD i RTV należy odnotować w protokole przyjęcia.

Opłata planistyczna. Gdy wartość nieruchomości wzrośnie

Jeżeli w związku z uchwaleniem bądź zmianą planu miejscowego, wartość nieruchomości wzrośnie, a my...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Co to jest dziennik budowy? Co zrobić, gdy...

Dziennik budowy to ważny dokument każdego inwestora. Należy go prowadzić dla każdego obiektu, którego...

Nowe zasady nabywania ziemi. Sprawdź, co się...

1 maja 2016 r. weszła w życie ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Najważniejszą zmianą jest zezwolenie na...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Zmiany w odrolnieniu gruntów – co przewidują...

Proponowane zmiany dotyczące odrolnienia gruntów, weszły w życie 10 października br. Kiedy zatem...

Egzekucja z nieruchomości. Na czym polega i jak...

Egzekucja z nieruchomości jest długotrwałym i dość skomplikowanym sposobem dochodzenia roszczeń. To skuteczne...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.