Jak nie kupić domu z lokatorem lub ukrytą wadą

2011-03-15 10:29

Aby nie kupić domu, w którym mieszkają osoby trzecie koniecznie żądaj od sprzedajacego zaświadczenia z gminy, że w sprzedawanym lokalu nikt nie jest zameldowany. Ważne jest też, aby w akcie notarialnym uwzględnione były wszystkie usterki. Łatwiej ci będzie dochodzić w sądzie ewentualnych roszczeń z tytułu wad ukrytych.

Jak nie kupić domu z lokatorem lub ukrytą wadą
Autor: Jerzy Kala

Kupno domu z lokatorem

Zdarza się kupno domu wraz z lokatorem, o którym nabywca dowiaduje się już niestety po podpisaniu aktu i przelaniu ceny sprzedaży. Pół biedy, jeśli jest nim sprzedający: jego oświadczenie, iż poddaje się egzekucji wydania lokalu zawarte w akcie notarialnym, przyspieszy eksmisję.

Problem pojawia się, jeśli dom zajmują jeszcze inne osoby. Żeby uniknąć kłopotliwej eksmisji, należy domagać się od sprzedającego informacji (potwierdzonej zaświadczeniem z gminy), iż w sprzedawanym lokalu nikt nie jest zameldowany.

Kupno domu z wyposażeniem

Kupujący – zafascynowany wystrojem wnętrza kupowanego domu – musi pamiętać, że znajdujące się w domu sprzęty i wyposażenie niezwiązane z nim trwale przechodzą na jego własność tylko wtedy, gdy przewiduje to umowa (spis przedmiotów, które są sprzedawane wraz z domem, trzeba wówczas dołączyć do aktu).

Kupno domu z wadą

Ważne jest też dokładne zapoznanie się z nabywanym lokalem. Dla obu stron korzystne byłoby zastrzeżenie w akcie notarialnym wszystkich wad i usterek.

Sprzedający nie będzie wówczas zaskakiwany żądaniami kupującego (na przykład usunięcia usterki, z powodu której po pertraktacjach sprzedający obniżył cenę sprzedaży), zaś kupującemu łatwiej będzie dochodzić w sądzie roszczeń z tytułu wad ukrytych, jeśli uzyska zapewnienie, iż oprócz wad wymienionych w akcie inne nie występują.

Nieodzowne jest też uzyskanie od sprzedającego oświadczenia o braku obciążeń zbywanego prawa wierzytelnościami osób trzecich, prawami osobistymi i rzeczowymi oraz jego zobowiązanie w akcie notarialnym do zwolnienia kupującego z ewentualnych roszczeń osób trzecich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.