| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Zakładanie trawnika - kiedy zdecydować się na trawnik z rolki, a kiedy na trawnik z siewu

Zakładanie trawnika - kiedy zdecydować się na trawnik z rolki, a kiedy na trawnik z siewu

Zakładanie trawnika z siewu bądź z rolki - decyzja należy do ciebie! Trawnik można zakładać, wysiewając nasiona lub rozkładając darń wyprodukowaną w szkółce. Trawnik z siewu robi się zazwyczaj na płaskich działkach. Trawnik z rolki idealnie nadaje się na skarpy i wtedy kiedy chcemy szybko uzyskać efekt.

Autor: Andrzej T. Papliński

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Są dwa sposoby zakładania trawnika: z siewu bądź z rolki. Trawnik z siewu zakłada się najczęściej na dzialkach o płaskiej powierzchni, natomiast trawnik z rolki doskonale nadaje się  na skarpy oraz wyedy, gdy chcemy szybko uzyskać efekt. Zakładanie trawnika z siewu i z rolki.

Zakładanie trawnika - kiedy trawnik z siewu 

Na taki trawnik trzeba czekać około miesiąca, bo tyle trwa kiełkowanie traw, ale żeby darń była gęsta, musi upłynąć jeszcze więcej czasu. Pierwszy raz kosi się, kiedy źdźbła osiągną blisko 10 cm. Skraca się je o połowę. Ponieważ na rynku jest duży wybór mieszanek trawnikowych, łatwo o taką najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom i warunkom panującym w ogrodzie.

Trawnik z siewu raczej nie nadaje się do zadarniania skarp, ponieważ deszcz łatwo spłukuje z nich nasiona (przed obsianiem zbocze można przykryć kratkami trawnikowymi, które zapobiegną przemieszczaniu się nasion), ale jest niezastąpiony w miejscach intensywnie eksploatowanych, które po utwardzeniu ażurowymi panelami można obsiać trawą.

Zakładanie trawnika - kiedy trawnik z  rolki

To trawnik w ekspresowym tempie – dekoracyjny tuż po rozłożeniu. Można po nim chodzić, jednak z jego intensywnym użytkowaniem lepiej poczekać dwa tygodnie, aż trawa przerośnie podłoże. Zwykle oferowana jest darń wyprodukowana z tak zwanej rekreacyjnej mieszanki nasion, ale wiele firm jest w stanie wyprodukować na zamówienie darń o specjalnym przeznaczeniu. Nadaje się na skarpy. Jej pasy układa się wzdłuż stoku, można je przymocować do podłoża drewnianymi kołkami.

WARTO WIEDZIEĆ

Zakładanie trawnika - ile kupić nasion, a ile darni?

Aby obsiać 100 m2 trawnika, potrzeba od 2,5 do 3,5 kg mieszanki traw (tak zwana norma siewu jest podana na opakowaniu). Jeżeli użyje się ich mniej, trawa co prawda z czasem się zagęści, ale początkowo będzie rzadka i łatwo przerosną przez nią chwasty. Trzeba sprawdzić datę przydatności podaną na opakowaniu – po jej wygaśnięciu zdolność kiełkowania nasion maleje, po roku nawet o kilkadziesiąt procent. Darń z rolki należy kupić z mniej więcej 10-procentowym zapasem, czyli więcej niż wynika z obliczeń powierzchni trawnika.

Jak założyć trawnik z siewu?

Najlepiej wybrać bezwietrzny dzień, żeby podmuchy powietrza nie znosiły nasion, a następnie ich odmierzoną porcję podzielić na dwie równe części i jedną posiać, idąc wzdłuż, a drugą – w poprzek trawnika. Dzięki temu zostaną one rozmieszczone równomiernie. Czynność tę najlepiej wykonać za pomocą siewnika, ale można też z ręki – szerokim gestem siewcy. Podłoże trzeba dokładnie przegrabić, żeby nasiona zostały przykryte cienką warstwą ziemi, a następnie zwałować. Zapobiegnie to przemieszczaniu się lekkich nasion w czasie podlewania czy deszczu. Ostatnią czynnością jest nawadnianie delikatnym rozproszonym strumieniem wody, żeby nie wypłukać nasion. Kiełkująca trawa jest wrażliwa na wysychanie, dlatego w tym okresie musi być regularnie podlewana. Siewki pojawią się po mniej więcejdwóch tygodniach. Kiedy źdźbła osiągną 10 cm, należy przeprowadzić pierwsze koszenie. Do tego czasu nie powinno się deptać trawnika.

Jak układać trawnik z rolki?

Przygotowane wcześniej podłoże należy podlać. Pasy darni rozkłada się, rozpoczynając od prostej krawędzi – na przykład ściany budynku lub ogrodzenia. Powinny one leżeć ciasno jeden przy drugim, ale nie mogą na siebie zachodzić. Układa się je tak, żeby się mijały podobnie jak cegły w murze. Brzegi darni docina się ostrym nożem, nadając trawnikowi wymagany kształt. Ważnym zabiegiem jest dociśnięcie płatów trawy do podłoża lekkim wałem. Zaniechanie tej czynności spowoduje, że darń w niektórych miejscach będzie wisiała w powietrzu, co może się skończyć jej zasychaniem.

Na koniec trawnik trzeba obficie podlać (można lekko unieść brzeg, by sprawdzić, czy przesiąkła przezeńJak układać darń? woda).W pierwszym tygodniu po rozłożeniu darń należy podlewać codziennie, a w następnym co dwa-trzy dni. Po mniej więcej dwóch tygodniach trawa zakorzeni się w nowym miejscu i trawnik będzie można użytkować normalnie.

Polecamy film: Jaką kupić kosiarkę, aby koszenie trawnika było łatwe? Więcej filmów na Murator.tv

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kosiarki Automover w nowych kolorach

Automower® Colour Collection to nowa linia osłon kosiarki w żywych metalicznych kolorach. Barwy...

Trawnik z rolki - jak założyć trawnik w jeden...

Trawnik z rolki to sposób na zieloną murawę w jeden dzień. Oto rady dla wszystkich, którzy...

Trawnik jak zielony dywan: jak przygotować ziemię...

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie ozdobny trawnik jak zielony dywan, musisz na początek odpowiednio przygotować...

Zakładanie trawnika: jaką mieszankę nasion traw i...

Są dwie metody zakładania trawnika: z gotowej darni pociętej na pasy i sprzedawanej w rolkach (tzw. trawnik z...

11 najczęstszych problemów z trawnikiem -...

Zdarza się, że na naszym trawniku pojawiają się suche lub żółte plamy albo mech, trawa brązowieje....