| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » 11 najczęstszych problemów z trawnikiem - przyczyny. Dlaczego trawa żółknie?

11 najczęstszych problemów z trawnikiem - przyczyny. Dlaczego trawa żółknie?

Zdarza się, że na naszym trawniku pojawiają się suche lub żółte plamy albo mech, trawa brązowieje. Jakie są przyczyny problemów z trawnikiem. Jak poradzić sobie z rzadką darnią, słabo rosnącym trawnikiem, chwastami i mchem na trawniku? Dlaczego trawa żółknie? Poznaj 11 najczęstszych problemów z trawnikiem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Trawnik to wizytówka posesji, często decyduje o wyglądzie całego ogrodu. Zdarza się jednak, że jego stan pozostawia sporo do życzenia. Jak poradzić sobie z rzadką darnią, słabo rosnącym trawnikiem, chwastami i mchem zarastającym murawę? Poznaj 11 najczęstszych problemów z trawnikiem i zobacz, jakie są ich przyczyny.

1. Trawa słabo rośnie

Przyczyna. Złe dobranie mieszanki nasion do miejsca, w którym ją zastosowano, na przykład trawnik ozdobny założony pod koronami drzew (tu należy wysiewać mieszanki do cienia). Druga sprawa to przystosowanie gatunków traw do naszych zim – nie wszystkie dobrze je przetrzymują i mogą przemarzać (między innymi uznane za wzór trawniki angielskie zawierają także trawy, które są zbyt delikatne do naszego klimatu).

2. Darń jest rzadka, między źdźbłami widać warstwę suchych liści

Przyczyna. Na kilkuletnim trawniku pojawił się filc, czyli zbita, powiększająca się z roku na rok warstwa obumarłej trawy. Ponieważ jest słabo przepuszczalna, do korzeni nie docierają woda, powietrze ani nawozy. To sprawia, że rośliny gorzej rosną.

3. Trawnik jest suchy

Przyczyna. Murawa przeschła, zginęły wrażliwe na brak wody gatunki, a pozostały te, które są lepiej przystosowane do suszy, niestety, mniej dekoracyjne.

4. Pojawiły się chwasty

Przyczyna. Teren przygotowywany pod trawnik nie został dostatecznie odchwaszczony lub została nawieziona żyzna ziemia z nasionami chwastów.

5. Mech na trawniku

Przyczyna. Zbyt kwaśna lub za wilgotna gleba, za duży cień, zbite podłoże. Pojawianiu się mchu sprzyja także zbyt niskie koszenie trawnika, szczególnie w cieniu.

6. Trawnik jest nierównomiernie zabarwiony

Przyczyna. Nierówne rozmieszczenie nawozu mineralnego sprawia, że obok zdrowej, soczyście zielonej trawy pojawiają się smugi żółtej, niekiedy zasychającej darni. Są to miejsca, w których sypnięto zbyt dużo nawozu i nadmiar substancji chemicznych wypalił rośliny.

7. Po koszeniu zasychają końce źdźbeł

Przyczyna. Nieostry nóż kosiarki, zamiast równo przecinać liście, szarpie je. Nierówne brzegi żółkną i schną. Zasychanie źdźbeł powoduje także zbyt niskie skoszenie darni, podczas którego odsłonięte zostają delikatne, ocienione części rośliny. Intensywne słońce może je przypalić.

8. Na trawniku pojawiły się plamy

Przyczyna. Choroby darni. Jedną z najgroźniejszych i najczęstszych jest pleśń śniegowa objawiająca się wiosną po zejściu śniegu brunatnoszarymi plamami na trawniku.

9. Murawa jest miejscowo uszkodzona

Przyczyna. Darni może zaszkodzić psi mocz (w spryskanym miejscu trawa żółknie i zasycha), bywa także niszczona mechanicznie, na przykład w czasie gry w piłkę. Takie uszkodzenia bardzo szpecą, zwłaszcza jeżeli doszło do nich na środku murawy.

10. W uczęszczanych miejscach zginęła trawa

Przyczyna. Wydeptanie darni i nadmierne ubicie podłoża, które powoduje, że do gleby nie przenikają woda ani powietrze. W takich warunkach korzenie duszą się i rośliny marnieją. Dochodzi do tego w często odwiedzanych miejscach ogrodu – wąskich przejściach, przy altanach, zejściu z tarasu.

11. Trawnik szpecą kretowiska

Przyczyna. Żerowanie kreta, który buduje bardzo długie korytarze i kominy wentylacyjne, czyli kopce. Działalność tego zwierzęcia nie jest jednoznaczna. Z jednej strony niszczy darń, usypując kopce ziemi, z drugiej – chroni ją przed groźnymi szkodnikami, głównie pędrakami i drutowcami, które są jego przysmakiem.

Polecamy film: Łatwa pielęgnacja trawnika - wybieramy narzędzia. Więcej filmów na Murator.tv

Właściwa pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni [PORADNIK]

Dobra pielęgnacja trawnika przez cały sezon - od wiosny do jesieni - to warunek konieczny, by...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Trawa na boisko. Z jakich traw można zrobić...

Czy to możliwe, by w ogrodzie zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie? Tak, musisz tylko wybrać odpowiednie...

Pielęgnacja trawnika po zimie. Jak dbać o trawę w...

Ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo dbać o trawę w ogrodzie, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas...

Jaki żywopłot wybrać do ogrodu: liściasty czy...

Zanim założymy żywopłot w ogrodzie zastanówmy się jaki żywołot wybrać: liściasty czy iglasty....

Jak dbać o trawnik podczas upałów? Podlewanie i...

Dowiedz się, jak dbać o trawnik w trakcie upalnego lata. Kiedy i jak podlewać i kosić trawę podczas gorących...

Trawnik z rolki - jak założyć trawnik w jeden...

Trawnik z rolki to sposób na zieloną murawę w jeden dzień. Oto rady dla wszystkich, którzy...

Jak dbać o trawnik? Urządzenia do koszenia trawy

Nowoczesne podkaszarki idealnie sprawdzą się w pielęgnacji małego trawnika. Tradycyjne kosiarki to doskonałe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.