11 najczęstszych problemów z trawnikiem - przyczyny. Dlaczego trawa żółknie?

2023-04-16 18:56

Zdarza się, że na naszym trawniku pojawiają się suche lub żółte plamy albo mech, trawa brązowieje. Jakie są przyczyny problemów z trawnikiem. Jak poradzić sobie z rzadką darnią, słabo rosnącym trawnikiem, chwastami i mchem na trawniku? Dlaczego trawa żółknie? Poznaj 11 najczęstszych problemów z trawnikiem.

Trawnik po zimie
Autor: GettyImages Tak często wygląda trawnik po zimie

Spis treści

  1. Trawa słabo rośnie
  2. Darń jest rzadka, między źdźbłami widać warstwę suchych liści
  3. Trawnik jest suchy
  4. Na trawniku pojawiły się chwasty
  5. Pojawił się mech na trawniku
  6. Trawnik jest nierównomiernie zabarwiony
  7. Po koszeniu zasychają końce źdźbeł
  8. Na trawniku pojawiły się plamy
  9. Murawa jest miejscowo uszkodzona
  10. W uczęszczanych miejscach zginęła trawa
  11. Trawnik szpecą kretowiska

Trawnik to wizytówka posesji, często decyduje o wyglądzie całego ogrodu. Zdarza się jednak, że jego stan pozostawia sporo do życzenia. Jak poradzić sobie z rzadką darnią, słabo rosnącym trawnikiem, chwastami i mchem zarastającym murawę? Poznaj 11 najczęstszych problemów z trawnikiem i zobacz, jakie są ich przyczyny.

Trawa słabo rośnie

Co jest przyczyną tego, że trawa słabo rośnie? Może to być złe dobranie mieszanki nasion do miejsca, w którym ją zastosowano, na przykład trawnik ozdobny założony pod koronami drzew (tu należy wysiewać mieszanki do cienia).

Druga sprawa to przystosowanie gatunków traw do naszych zim – nie wszystkie dobrze je przetrzymują i mogą przemarzać (między innymi uznane za wzór trawniki angielskie zawierają także trawy, które są zbyt delikatne do naszego klimatu).

Darń jest rzadka, między źdźbłami widać warstwę suchych liści

Przyczyna? Na kilkuletnim trawniku pojawił się filc, czyli zbita, powiększająca się z roku na rok warstwa obumarłej trawy. Ponieważ jest słabo przepuszczalna, do korzeni nie docierają woda, powietrze ani nawozy. To sprawia, że rośliny gorzej rosną. Rozwiązaniem może być chociażby aeracja.

Trawnik jest suchy

Murawa przeschła, zginęły wrażliwe na brak wody gatunki, a pozostały te, które są lepiej przystosowane do suszy, niestety, mniej dekoracyjne.

Na trawniku pojawiły się chwasty

Przyczyną jest to, że teren przygotowywany pod trawnik nie został dostatecznie odchwaszczony lub została nawieziona żyzna ziemia z nasionami chwastów.

Pojawił się mech na trawniku

Przyczyna? Zbyt kwaśna lub za wilgotna gleba, za duży cień, zbite podłoże. Pojawianiu się mchu sprzyja także zbyt niskie koszenie trawnika, szczególnie w cieniu. Podpowiadamy jak się pozbyć mchu.

Trawnik jest nierównomiernie zabarwiony

Nierówne rozmieszczenie nawozu mineralnego sprawia, że obok zdrowej, soczyście zielonej trawy pojawiają się smugi żółtej, niekiedy zasychającej darni. Są to miejsca, w których sypnięto zbyt dużo nawozu i nadmiar substancji chemicznych wypalił rośliny.

Po koszeniu zasychają końce źdźbeł

Przyczyna? Nieostry nóż kosiarki, zamiast równo przecinać liście, szarpie je. Nierówne brzegi żółkną i schną. Zasychanie źdźbeł powoduje także zbyt niskie skoszenie darni, podczas którego odsłonięte zostają delikatne, ocienione części rośliny. Intensywne słońce może je przypalić.

Na trawniku pojawiły się plamy

Plamy na trawniku oznaczają choroby darni. Jedną z najgroźniejszych i najczęstszych jest pleśń śniegowa objawiająca się wiosną po zejściu śniegu brunatnoszarymi plamami na trawniku.

Murawa jest miejscowo uszkodzona

Darni może zaszkodzić psi mocz (w spryskanym miejscu trawa żółknie i zasycha), bywa także niszczona mechanicznie, na przykład w czasie gry w piłkę. Takie uszkodzenia bardzo szpecą, zwłaszcza jeżeli doszło do nich na środku murawy.

W uczęszczanych miejscach zginęła trawa

Wydeptanie darni i nadmierne ubicie podłoża, które powoduje, że do gleby nie przenikają woda ani powietrze. W takich warunkach korzenie duszą się i rośliny marnieją. Dochodzi do tego w często odwiedzanych miejscach ogrodu – wąskich przejściach, przy altanach czy zejściu z tarasu.

Trawnik szpecą kretowiska

Żerowanie kreta, który buduje bardzo długie korytarze i kominy wentylacyjne, czyli kopce. Działalność tego zwierzęcia nie jest jednoznaczna. Z jednej strony niszczy darń, usypując kopce ziemi, z drugiej – chroni ją przed groźnymi szkodnikami, głównie pędrakami i drutowcami, które są jego przysmakiem.

Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?