Trawa na boisko. Jak zrobić własne boisko do piłki nożnej

2018-06-14 14:13

Jak zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie? Jaka trawa nadaje się na boisko? Osoby, które lubią aktywny wypoczynek, powinny rozważyć, czy zamiast zwykłego trawnika nie zrobić boiska. Podpowiadamy jakie trawy posiać, jeśli chcemy mieć w ogrodzie sportową murawę.

Boisko do gry w piłkę nożną
Autor: Piotr Mastalerz Osoby, które lubią aktywny wypoczynek, powinny rozważyć, czy zamiast zwykłego trawnika nie zrobić boiska do gry w piłkę nożną. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka murawa będzie wymagała więcej pielęgnacji.Projekt ogrodu: Olga Dobrowolska

Boisko piłkarskie zamiast trawnika? Czemu nie!  Osoby, które lubią aktywny wypoczynek, powinny rozważyć, czy zamiast zwykłego trawnika nie wybudować boiska. Gra w piłkę (nie tylko nożną) czy badmintona będzie wtedy przyjemniejsza. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka murawa będzie wymagała więcej pielęgnacji. Może więc namówić sąsiadów na wspólne przedsięwzięcie? Będzie można rozgrywać prawdziwe mecze, a praca przy utrzymaniu murawy stanie się początkiem lokalnych przyjaźni.

Trawniki sportowe: jaka trawa nadaje się na boisko

W Polsce występuje naturalnie blisko 200 gatunków traw, ale tylko około 15 z nich nadaje się na trawniki. To te, które tolerują koszenie na wysokość kilku centymetrów przynajmniej 20 razy w ciągu roku. Trawniki sportowe muszą znieść znacznie więcej – co najmniej 150 koszeń na wysokość zaledwie 2,5-3 cm. Do tego dochodzi bardzo intensywne deptanie trawy na boisku do piłki nożnej. Takie traktowanie tolerują tylko dwa gatunki traw:

  • życica trwała (Lolium perenne, nazwa handlowa rajgras angielski)
  • wiechlina łąkowa (Poapratensis).

Oba gatunki tworzą zwartą, mocną i gęstą darń, co sprawia, że w czasie gry piłka toczy się równo. W obrębie każdego z tych gatunków jest dużo odmian, ale nie wszystkie nadają się na trawniki sportowe. Trawy, które mogą być użyte na boisko do piłki nożnej, muszą się bardzo dobrze krzewić i zadarniać, a darń po wydeptaniu powinna się szybko regenerować. Poza tym rośliny muszą być odporne na choroby (to bardzo ważny czynnik wpływający na jakość murawy sportowej).

Warto wiedzieć

Zarejestrowane w Polsce odmiany traw nadające się na boisko:

  • Wiechlina łąkowa: Alicia, America, Answer, Baron, Bartender, Bila, Blueprint, Broadway, Compact, Conni, Europa, Evora, Jarotka, Limerick, Limousine, Miracle, Niweta, Orfeo, Panduro, Professor, Quantum Leap, Sójka, Sunbeam.
  • Życica trwała: Admara, Aut, Azimuth, Bargold, Berkut, Bokser, Equate, Gazon, Graffiti, Gribello, Grilla, Grispy, Gryps, Henrietta, Info, Inka, Kinga, Leon, Libronco, Mondial, Montreux, Natara, Niga, Nira, Oxiana, Pinia, Radara, Replay, Romance, Roneta, Sandra, Santa, Stadion, Stoper, Taya.

 

Jak zrobić boisko do piłki nożnej

O jakości boiska do piłki nożnej decyduje podłoże. Powinno być przepuszczalne, bo dzięki temu możliwe będzie sprawne odprowadzenie nadmiaru wody i nie będą powstawać kałuże. Szybkie odwodnienie nawierzchni zapewnia też system drenażowy, w skład którego wchodzą rury drenażowe ułożone pod trawnikiem w odstępach co 4-6 m. Dodatkowo, aby usprawnić odwodnienie nawierzchni trawiastej na boisku do piłki nożnej, nadaje się jej spadki od 0,5 do 2% w kierunku od środku ku brzegom. Profesjonalne boisko do piłki nożnej jest zbudowane z dwóch podstawowych warstw:

  • odwadniającej, czyli drenażowej,
  • i nośnej zwanej wegetacyjną.

Ta pierwsza składa się z mieszanki żwiru (40%) i piasku (60%). Także warstwa wegetacyjna powinna zawierać dużo piasku (60-80%). Aby stworzyć tego typu podłoże pod boisko we własnym ogrodzie, należy wymieszać piasek płukany (frakcji do 2 mm) z żyzną ziemią w stosunku 3:1 bądź 2:1. Latem trawa rosnąca na boisku do piłki nożnej jest narażona na szybkie przesychanie, dlatego konieczne jest instalowanie systemu nawadniającego. Najlepsze rozwiązanie to zamontowanie systemu zraszaczy wynurzalnych (przewody doprowadzające do nich wodę powinny być zakopane poniżej poziomu zamarzania gruntu). Warto także zaopatrzyć się w automatyczny system sterujący podlewaniem. Projekt nawadniania i jego wykonanie najlepiej zlecić firmie specjalizującej się w montażu urządzeń tego typu.

Trawa na boisko piłkarskie
Autor: Piotr Mastalerz Trawnik przeznaczony na boisko trzeba regularnie kosić, nawozić i podlewać. Projekt ogrodu: Olga Dobrowolska
Warto wiedzieć

Boisko do piłki nożnej w paski

Jeżeli chcemy, by na naszym boisku do piłki nożnej murawa układała się w jasne i ciemne pasy zieleni, musimy kupić kosiarkę wrzecionową. W trakcie ścinania źdźbła są wtedy układane w jednym kierunku. Kosząc murawę kosiarką rotacyjną, nie uzyska się takiego efektu.

Pielęgnacja trawy na boisku do piłki nożnej

Najważniejszymi zabiegami są koszenie, nawożenie i podlewanie. Aby otrzymać idealnie równą nawierzchnię i trawę o barwie intensywnej zieleni na własnym boisku do piłki nożnej, zabiegi te należy wykonywać bardzo starannie.

Najlepsza wysokość trawy na boiskach piłkarskich to 2,5-3 cm. Żeby ją uzyskać, a także odpowiednio zagęścić murawę, trzeba ją ścinać nie rzadziej niż co drugi dzień, czyli co najmniej 150 razy w ciągu roku. Dzięki temu darń jest bardzo gęsta. Jasne i ciemne pasy zieleni na boisku powstają pod wpływem koszenia kosiarkami wrzecionowymi. W trakcie ścinania źdźbła są układane w jednym kierunku. Kosząc murawę na boisku do piłki nożnej kosiarką rotacyjną, nie uzyska się efektu pasów.

  • Nawożenie trawy na boisku piłkarskim

Częste koszenie pobudza rośliny do intensywnego wzrostu - trawa stara się jak najszybciej odbudować utraconą część liści, więc pobiera z podłoża dużo substancji odżywczych. Ponieważ boiska są zakładane na podłożu piaszczystym, ubogim w składniki pokarmowe,muszą być regularnie nawożone. Najlepsze do trawy sportowej są nawozy wieloskładnikowe zawierające wszystkie potrzebne roślinom makro- i mikroelementy. Stosuje się je przynajmniej raz w miesiącu, od marca do października. Godne polecenia są nawozy wieloskładnikowe o spowolnionym działaniu, ponieważ zawarte w nich substancje uwalniają się powoli do gleby, co powoduje, że są przez długi czas dostępne roślinom. Na trawnikach sportowych i podłożu bardzo przepuszczalnym nie warto stosować nawozów rolniczych (takich jak saletra amonowa bądź saletrzak), które są szybko wymywane w głąb gleby. Nawożenie nimi jest mało efektywne. Nawóz należy rozsypać bardzo równomiernie (za pomocą siewnika), inaczej pojawią się przebarwienia. W miejscach, w których nawozu będzie mało, trawa zrobi się jasnożółta, tam, gdzie dawki będą wysokie, darń stanie się intensywnie zielona. W ekstremalnej sytuacji, gdy w jednym miejscu znajdzie się bardzo dużo nawozu, może dojść do spalenia trawy.

  • Podlewanie trawy na boisku piłkarskim

Z powodu przepuszczalnego podłoża murawę trzeba często podlewać, najlepiej rano, chociaż można też wieczorem. Zwykłe trawniki zaleca się podlewać, gdy przeschnie ziemia, tak długo, aż woda przesiąknie na głębokość 10 cm. Taka sama zasada obowiązuje na boiskach, lecz ze względu na to, że piaszczyste, przepuszczalne podłoże przysycha szybciej, należy je nawadniać częściej.

Warto wiedzieć

Piaskowanie boiska do piłki nożnej

Piaskowanie  ma na celu wyrównanie powierzchni boiska do piłki nożnej przez rozsypanie na nim cienkiej warstwy piasku. Dodatkowo zabieg ten zwiększa przepuszczalność podłoża. Najlepszy jest drobny piasek płukany (frakcja do 2 mm). Rozrzuca się go za pomocą siewnika (tak jest szybciej i wygodniej, bo jest rozsiany równomiernie na całej powierzchni), ale można też ręcznie. Wykonuje się je trzy razy do roku.

Boisko zamiast trawnika
Autor: THINKSTOCK/FLASH PRESS MEDIA Boisko do piłki nożnej zamiast trawnika

Jak zrobić boisko do piłki nożnej na istniejącym trawniku

Można zrobić boisko do piłki nożnej, nie niszcząc istniejącym już trawniku. Nie będzie to profesjonalna murawa piłkarska, lecz na potrzeby amatorskich rozgrywek w piłkę nożną z pewnością wystarczy. Wcześniej trzeba ustalić, jaki jest udział życicy trwałej i wiechliny łąkowej w darni. Na prawdziwym boisku piłkarskim stanowią one 100% traw, przy czym pożądany stosunek życicy trwałej do wiechliny łąkowej to 40 do 60% lub 50 do 50%. Jeżeli w ogrodzie jest trawnik rekreacyjny służący przede wszystkim jako miejsce zabaw dzieci lub rodzinnych spotkań, to pod wpływem chodzenia następuje naturalna selekcja – giną trawy źle znoszące deptanie, a darń w dużej części tworzą życica trwała i wiechlina łąkowa. Trawnik taki łatwo zamieni się w boisko do gry w piłkę nożną, jeśli będzie koszony co drugi dzień na wysokość 3 cm i regularnie nawożony. Warto też dosiać życicę trwałą i wiechlinę łąkową (wcześniej należy dokładnie wygrabić trawnik), a po posianiu przykryć je cienką warstwą piasku, zwałować i podlać.

Graj w piłkę nożną minimum raz w tygodniu!

Trawę na boisku trzeba regularnie użytkować - chodzenie i bieganie powodują, że są z niej eliminowane niepożądane gatunki traw – ale trzeba przy tym pamiętać, że życica trwała i wiechlina łąkowa tolerują deptanie, lecz nie zadeptanie. Postępujmy zatem tak, jak piłkarze na boiskach sportowych - mecz rozgrywa się raz w tygodniu, a przez pozostałe dni tygodnia dopieszcza się trawę, wykonując zabiegi pielęgnacyjne.

Jeżeli przed domem jest trawnik ozdobny, będący tłem dla roślin i architektury, po którym rzadko się chodzi, zamienienie go na boisko do piłki nożnej nie powiedzie się. Prawdopodobnie w dużej części jest złożony z kostrzewy czerwonej (Festuca rubra). Jej źdźbła są bardzo cienkie (przypominają szpilki), a latem, chodząc po niej bosymi stopami, ma się wrażenie miękkiego dywanu. W tym przypadku częste i niskie koszenie nie zaszkodzi darni, zniszczy ją jednak deptanie, na które kostrzewa czerwona jest bardzo mało odporna.