| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Jak zacienić taras? Markiza tarasowa lub daszek nad tarasem

Jak zacienić taras? Markiza tarasowa lub daszek nad tarasem

Zadaszony taras nabiera charakteru pokoju w ogrodzie. Jak zacienić taras? Czy taniej będzie zbudować daszek nad tarasem, czy zainstalować markizę tarasową?

Jeśli przede wszystkim zależy ci na zacienieniu tarasu, możesz wybrać przesłony rozkładane czasowo (markizy lub daszki z tkaniny bądź z trzciny) albo te, które podpina się do konstrukcji na cały okres letni. Sezonową osłoną będą też pergole lub ażurowe konstrukcje obrośnięte roślinnością. Jeżeli chcesz chronić też taras przed wiatrem i deszczem, przesłony muszą mieć solidną konstrukcję i być nieprzesiąkliwe.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zadaszenie tarasu

Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy dach ma być lekki i transparentny, czy masywniejszy i nieprzepuszczający światła. Na wybór rozwiązania wpływa zarówno architektura budynku, jak i sposób doświetlenia światłem dziennym pomieszczeń przylegających do tarasu. Dach zacieni bowiem nie tylko taras, ale także znajdujące się pod nim okna. Nawet na transparentnym daszku z poliwęglanu czy szkła zimą będzie leżał śnieg, który znacznie ograniczy dostęp światła. Daszek może być przymocowany do ściany budynku za pomocą wsporników lub mieć niezależną konstrukcję wsporczą ze stalowych lub drewnianych słupów. Na nich buduje się konstrukcję daszku. Elementy stalowe pozwalają na stworzenie lekkiej i smukłej konstrukcji. Drewniana jest masywniejsza. Trzeba jej nadać odpowiednie spadki, aby po pokryciu mogła swobodnie spływać woda deszczowa i z topniejącego śniegu.

Autor: Andrzej Szandomirski

Lekki, nieprzezierny daszek mogą tworzyć trzcinowe maty. Nie potrzebuje on masywnej konstrukcji. Można go oprzeć na słupkach lub na ściance osłaniającej go przed silnymi podmuchami wiatru

Pergole

Zazwyczaj są to konstrukcje drewniane, rzadziej stalowe. Składają się ze słupów, które mocuje się za pośrednictwem stalowych kotew do gruntu lub do betonowej płyty tarasu, oraz belek tworzących poziomą konstrukcję zadaszenia. Materiał wykorzystany do zbudowania pergoli oraz sposób jego konserwacji decydują o żywotności konstrukcji. Drewno wymaga impregnacji, i to najlepiej ciśnieniowej. Metal należy zabezpieczać przed korozją lub wybrać stal nierdzewną bądź ocynkowaną, które nie wymagają takiego zabezpieczania. Do takiej konstrukcji można podwiesić materiałowe daszki albo rozłożyć na nich trzcinowe maty. Jeśli taki sezonowy daszek na pergoli ma nie przeciekać podczas deszczu, trzeba wybrać tkaninę impregnowaną bądź przymocować do konstrukcji lekkie poszycie z płyt poliwęglanowych, które będą przepuszczały światło.

Markizy tarasowe

Markizę nad tarasem można zamocować do ściany nad drzwiami tarasowymi lub okapu dachu. Aby osłonić cały taras, wybiera się duże markizy, których wysięg może dochodzić do 7 m. Po zwinięciu chowają się w kasecie. Markizę obsługuje się ręcznie za pomocą korby albo taśmy lub steruje nią elektrycznie, wykorzystując włącznik lub pilota. Do instalacji elektrycznej można również podłączyć czujnik pogodowy, który w razie silnego wiatru czy deszczu automatycznie zwinie roletę, a po pojawieniu się słońca ją rozwinie. Gdy markizę pokrywa impregnowany materiał, może ona chronić także przed deszczem. Silne podmuchy powodują nadymanie się materiału markizy jak żagla, a to wywołuje znacznie większe siły działające na jej konstrukcję i w miejscach jej mocowania. Jeżeli ściana lub płyta balkonowa są ocieplone styropianem, trzeba w nim wyciąć otwory i wstawić w nie metalowe profile dystansowe. Przez nie wkręca się w mur lub beton kotwy i dodatkowo stabilizuje klejem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy. Deski...

S-Board to innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy, łączący w sobie właściwości kompozytu najnowszej...

Salon pod chmurką - aranżacja tarasu

Zobacz, jak urządzić salon na tarasie. Projektantka wnętrz doradza, jak wybrać meble tarasowe. Tekstylia i...

Warzywa i zioła w doniczce, czyli wyhoduj sobie...

Kwiaty na balkonie stały się codziennością. Teraz dołączyły do nich warzywa i zioła w doniczce. To ciekawe,...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...