| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Róże angielskie - rośliny do miejskiego ogrodu

Róże angielskie - rośliny do miejskiego ogrodu

Róże angielskie to doskonałe rośliny do miejskiego ogrodu. Są grupą współczesnych odmian róż nawiązującą wyglądem do starych, „romantycznych” róż. Róże angielskie mają piękne, duże kwiaty o pastelowych barwach i wspaniale pachną. Są odporne na mróz i choroby.

Róże angielskie to grupa współczesnych odmian nawiązująca wyglądem do starych, „romantycznych” róż. Pierwsze z nich pojawiły w latach 60. ubiegłego wieku.

Hodowcą róż angielskich jest David Austin. Skrzyżował on stare odmiany róż z nowymi, należącymi do tak zwanych mieszańców herbatnich. W wyniku tego procesu powstały rośliny łączące wdzięk, szlachetny wygląd i piękny zapach dawnych róż z cechami nowoczesnych odmian – różnorodnością barw, długim okresem kwitnienia, mniejszymi wymaganiami siedliskowymi i większą odpornością na choroby. Większość róż angielskich jest mrozoodporna i dobrze przystosowana do naszego klimatu.

Autor: Jupiterimages

Róże angielskie mają piękne, duże kwiaty o pastelowych barwach i wspaniale pachną

Róże angielskie są często zaliczane do grupy róż parkowych, więc należy je podobnie pielęgnować. Wymagają regularnego nawadniania i zasilania. Tworzą ładne malownicze krzewy o swobodnym, naturalnym pokroju i mają zdrowe liście gęsto rozmieszczone na pędach.

Róża angielska powtarza kwitnienie; kwiaty pojawiają się od czerwca do jesieni. Dostępne są odmiany rabatowe, parkowe i pnące. Róże nadają się na nieformowane żywopłoty.

Kwiaty róż angielskich są duże i delikatne, mogą być pełne, półpełne, a niekiedy pojedyncze, ale zawsze wyglądem nawiązują do historycznych wzorców. Przekwitając, często zmieniają barwę i nie tracą urody.

Pielęgnacja róż angielskich

Krzewy róż najlepiej sadzić wiosną od końca marca do końca kwietnia. Róże zakupione w pojemnikach mogą być sadzone praktycznie przez cały sezon wegetacyjny.

Stanowisko powinno być jasne lub lekko półcieniste, osłonięte od zimnego wiatru, ale niezbyt ciasne, bo róże lubią przestrzeń i powietrze (róż nie powinno się sadzić w bezpośrednim sąsiedztwie drzew).

Gleba nie może być zbyt ciężka i podmokła lub też zbyt piaszczysta. Róże nie lubią też długo stojącej wody. Optymalny współczynnik kwasowości gleby wynosi 6-6,5 pH.
Glebę pod róże należy odpowiednio przygotować, szczególnie jeśli w ogrodzie dominuje ciężka glina albo suche piaski. Najlepiej zrobić to jesienią, stosując obornik (uwaga! Obornika nie można stosować bezpośrednio przed sadzeniem róż). Jeśli gleba nie została przygotowana jesienią, to wiosną około 2 tygodnie przed posadzeniem krzewów, przekopujemy ziemię i nawozimy ją kompostem. Można też skorzystać ze specjalnej ziemi ogrodniczej do róż (do kupienia w sklepach ogrodniczych).
Krzewy róż należy sadzić tak, aby szyjka korzeniowa znajdowała się 2-3 cm pod powierzchnią ziemi. Ziemię pod krzewami warto wyściółkować. Pozwoli to na utrzymanie odpowiedniej wilgotności i ułatwi walkę z chwastami.

Róże angielskie wymagają regularnego nawożenia. Najlepszy jest kompost lub dobrze rozłożony obornik. Można też stosować gotowe nawozy do róż lub gnojówkę z pokrzyw.

Cięcie. Róże angielskie nie wymagają corocznego silnego cięcia. Co jakiś czas należy wyciąć przy ziemi najstarsze, mocno zdrewniałe pędy i ukształtować nieco koronę krzewu. Trzeba jednak pamiętać o systematycznym przycinaniu przekwitłych kwiatostanów, zapewni to długotrwałe i obfite kwitnienie.

Zabezpieczenie na zimę. Krzewy róż należy okopcować suchą ziemią; kopczyk powinien mieć około 20 cm wysokości. Pędów się nie przycina; zatrzymują one śnieg. Cięcie wykonuje się dopiero wiosną.

Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja kwiatów. Co zrobić, aby kwiaty cięte...

Jak pielęgnować cięte kwiaty, aby jak najdłużej stały w wazonie? Dlaczego należy pozbyć się liści? Jak często...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Rośliny na suche bukiety

Kompozycje z suchych kwiatów to dekoracje, które zdobią wnętrza przez cały rok. Z powodzeniem...

Co posadzić przy słonecznym tarasie?

Jakie rośliny będą pięknie wyglądać latem, sprawdzą się w pełnym słońcu i na niezbyt urodzajnej glebie? ...

Kwiaty w ogrodzie. Jakie rośliny sadzić, by ogród...

Największą ozdobą każdego ogrodu są kolorowe i kwitnące kwiaty. Warto wiedzieć, jakie rośliny będą zdobiły...

WIDEO: Jak posadzić i pielęgnować róże w...

Zapraszamy do obejrzenia 20 filmów o 20 gatunkach róż w ogrodzie Moniki z Kielc. Ogrodniczka...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.