| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Jakim żywopłotem oddzielić się od sąsiada? Poznaj zasady sadzenia żywopłotu

Jakim żywopłotem oddzielić się od sąsiada? Poznaj zasady sadzenia żywopłotu

By oddzielić się od uciążliwego sąsiedztwa, wystarczy posadzić żywopłot - nie trzeba od razu otaczać posesji murem. Jakie są jednak zasady sadzenia i cięcia żywopłotu? Kiedy lepiej się zdecydować na żywopłot formowany, a kiedy bardziej się sprawdzi żywopłot nieformowany?

Autor: Andrzej T. Papliński

Żywopłot strzyżony

Jeśli umiejętnie dobierzemy gatunki roślin i będziemy je właściwie pielęgnować, żywopłot skutecznie ochroni nas przed wścibskimi spojrzeniami.

Żywopłoty strzyżone

Inaczej żywopłoty formowane, wymagają regularnego przycinania (co najmniej dwukrotnie w ciągu roku). W ten sposób nadajemy im geometryczną formę, kontrolujemy też ich wysokość i szerokość. Strzygąc żywopłot, niemal całkowicie pozbawiamy go kwiatów i owoców, które zdobiłyby rośliny rosnące naturalnie, jednak w zamian uzyskujemy zwartą, zieloną ścianę. Wysokość żywopłotów formowanych może wynosić od kilkudziesięciu centymetrów aż do kilku metrów, szerokość – zazwyczaj nie więcej niż 1 m. Zajmują więc niewiele miejsca – cennego zwłaszcza w małych ogrodach.

Większość żywopłotów formowanych z krzewów liściastych nie zapewnia gęstej przesłony przez cały rok, chociaż są wyjątki: żywopłoty z grabu są gęste nawet w stanie bezlistnym, a żywopłoty z ligustra półzimozielone (w łagodne zimy pozostaje na nich część liści). Jeżeli zależy nam na gęstej, całorocznej izolacji, warto zastosować żywopłot formowany z roślin zimozielonych.

Żywopłoty naturalne

Inaczej mówiąc, żywopłoty niestrzyżone (nieformowane), są mniej gęste niż formowane, ale można je „uszczelniać” od dołu, sadząc przed nimi niższe krzewy, np. przed rzędem leszczyn czy żywotników – rząd berberysów lub irg. Liściaste żywopłoty nieformowane zajmują w ogrodzie dużo miejsca – ich szerokość może wynosić od 1,5 do 4 m, a wysokość, nieograniczana cięciem, taka jak rośliny, która go tworzy. Zaletą nieformowanych żywopłotów liściastych jest to, że mogą zdobić ogród kwiatami i owocami. Iglaste żywopłoty nieformowane, jeśli są sadzone z odmian kolumnowych, nie są szerokie i rosną szybciej niż formowane.

Jak długo trzeba czekać?

Uzyskanie gęstego żywopłotu formowanego wysokości 1,5 do 2 m zajmuje od 5 do 10 lat, żywopłotu nieformowanego – trochę krócej (2-8 lat).
Dla tych, którzy nie chcą czekać i nie mają czasu na zabiegi pielęgnacyjne, a chcą mieć 1,5 czy 2-metrowej wysokości żywopłot, najlepszym rozwiązaniem jest kupno roślin iglastych odmian kolumnowych żądanej wysokości. Żywopłoty z tych roślin nie wymagają strzyżenia, ale są dość drogie.

Gdzie sadzić?

Zazwyczaj domy zwrócone są frontem do ulicy. Tam też znajduje się wejście na posesję i do domu. Warto posadzić tam rośliny reprezentacyjne: gęste i zimozielone, takie jak cis – niewątpliwie jedna z najefektowniejszych roślin na żywopłoty lub choina kanadyjska – mało u nas spotykana, a warta rozpowszechnienia w ogrodach przydomowych.
Zwarte i gęste żywopłoty powinniśmy również sadzić wzdłuż boków działki graniczących z ulicą bądź drogą.

W części ogrodowej – bezpośrednio przy tarasach oraz przy ścieżkach – lepiej sadzić żywopłoty formowane. Szerokie żywopłoty naturalne z czasem trzeba przycinać, a wtedy przestają być dekoracyjne. Żywopłoty liściaste nieformowane stosujmy raczej na obrzeżach działek, gdzie rzadziej się przebywa i jest więcej miejsca.

Przeczytaj dodatkowo:
Sposób na piękny trawnik: przygotowania i...

Gładki i gęsty trawnik jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nim roślinami, podkreśla urodę architektury...

Pielęgnacja trawnika po zimie: koszenie i...

Trawnik po zimie może być w nie najlepszej kondycji. Kiedy stopnieje śnieg, trrzeba się zabrać zatem za jego...

Zadbany trawnik: instrukcja zakładania trawnika...

Zadbany trawnik to wizytówka Twojego ogrodu, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać. Oto...

Trawnik z rolki - murawa w jeden dzień

Trawnik z rolki to sposób na murawę w jeden dzień. Trawnik daje poczucie przestrzeni, co na małych działkach...

Zakładanie trawnika krok po kroku. Sianie trawy,...

Kwiecień i maj to najlepszy czas na założenie nowego trawnika. Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie posiać...

Choroby trawnika. Jak je rozpoznać i skutecznie z...

Trawnik bez odpowiedniej pielęgnacji szybko traci swój urok, przegrywając walkę z chwastami, mchem i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.