| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Żywopłoty - jakim oddzielić się od sąsiada? Żywopłot formowany czy nieformowany - co wybrać?

Żywopłoty - jakim oddzielić się od sąsiada? Żywopłot formowany czy nieformowany - co wybrać?

Żywopłoty to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą oddzielić się od sąsiada. Prawidłowo założony żywopłot stanie się gęstą zieloną osłoną naszej posesji i ogrodu. Do wyboru mamy dwa rodzaje żywopłotu: formowany oraz nieformowany. Podpowiadamy kiedy lepiej się zdecydować na żywopłot formowany, a kiedy bardziej się sprawdzi żywopłot nieformowany i gdzie sadzić żywopłot.

Autor: Andrzej T. Papliński

Żywopłot strzyżony

Jeśli umiejętnie dobierzemy gatunki roślin i będziemy je właściwie pielęgnować, żywopłot skutecznie oddzieli nas od sąsiadów i ochroni nas przed ich wścibskimi spojrzeniami.

Żywopłoty formowane (strzyżone)

Żywopłoty formowane wymagają regularnego przycinania (co najmniej dwukrotnie w ciągu roku). W ten sposób nadajemy im geometryczną formę, kontrolujemy też ich wysokość i szerokość. Strzygąc żywopłot, niemal całkowicie pozbawiamy go kwiatów i owoców, które zdobiłyby rośliny rosnące naturalnie, jednak w zamian uzyskujemy zwartą, zieloną ścianę. Wysokość żywopłotów formowanych może wynosić od kilkudziesięciu centymetrów aż do kilku metrów, szerokość – zazwyczaj nie więcej niż 1 m. Zajmują więc niewiele miejsca – cennego zwłaszcza w małych ogrodach.

Większość żywopłotów formowanych z krzewów liściastych nie zapewnia gęstej przesłony przez cały rok, chociaż są wyjątki: żywopłoty z grabu są gęste nawet w stanie bezlistnym, a żywopłoty z ligustra półzimozielone (w łagodne zimy pozostaje na nich część liści). Jeżeli zależy nam na gęstej, całorocznej izolacji, warto zastosować żywopłot formowany z roślin zimozielonych.

Żywopłoty nieformowane (naturalne)

Żywopłoty nieformowane (niestrzyżone, naturalne), są mniej gęste niż formowane, ale można je „uszczelniać” od dołu, sadząc przed nimi niższe krzewy, np. przed rzędem leszczyn czy żywotników – rząd berberysów lub irg. Liściaste żywopłoty nieformowane zajmują w ogrodzie dużo miejsca – ich szerokość może wynosić od 1,5 do 4 m, a wysokość, nieograniczana cięciem, taka jak rośliny, która go tworzy. Zaletą nieformowanych żywopłotów liściastych jest to, że mogą zdobić ogród kwiatami i owocami. Iglaste żywopłoty nieformowane, jeśli są sadzone z odmian kolumnowych, nie są szerokie i rosną szybciej niż formowane.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Jak długo trzeba czekać na żywopłot?

Uzyskanie gęstego żywopłotu formowanego wysokości 1,5 do 2 m zajmuje od 5 do 10 lat, żywopłotu nieformowanego – trochę krócej (2-8 lat).
Dla tych, którzy nie chcą czekać i nie mają czasu na zabiegi pielęgnacyjne, a chcą mieć 1,5 czy 2-metrowej wysokości żywopłot, najlepszym rozwiązaniem jest kupno roślin iglastych odmian kolumnowych żądanej wysokości. Żywopłoty z tych roślin nie wymagają strzyżenia, ale są dość drogie.

Gdzie sadzić żywopłot

Zazwyczaj domy zwrócone są frontem do ulicy. Tam też znajduje się wejście na posesję i do domu. Warto posadzić tam rośliny reprezentacyjne: gęste i zimozielone, takie jak cis – niewątpliwie jedna z najefektowniejszych roślin na żywopłoty lub choina kanadyjska – mało u nas spotykana, a warta rozpowszechnienia w ogrodach przydomowych.
Zwarte i gęste żywopłoty powinniśmy również sadzić wzdłuż boków działki graniczących z ulicą bądź drogą.

W części ogrodowej – bezpośrednio przy tarasach oraz przy ścieżkach – lepiej sadzić żywopłoty formowane. Szerokie żywopłoty naturalne z czasem trzeba przycinać, a wtedy przestają być dekoracyjne. Żywopłoty liściaste nieformowane stosujmy raczej na obrzeżach działek, gdzie rzadziej się przebywa i jest więcej miejsca.

Polecamy film: Sadzenie iglaków krok po kroku. Więcej filmów na Murator.tv

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Krzewy na żywopłot iglasty i żywopłot liściasty....

Jeśli umiejętnie dobierzemy krzewy na żywopłot i będziemy je odpowiednio pielęgnować, żywopłot skutecznie...

Jaki żywopłot wybrać do ogrodu: liściasty czy...

Zanim założymy żywopłot w ogrodzie zastanówmy się jaki żywołot wybrać: liściasty czy iglasty....

Żywopłot. Rośliny na kłujące żywopłoty

Żywopłot z ciernistych i kolczastych roślin tworzy fantastyczną oprawę ogrodu. Chroni działkę przed intruzami...