| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Projektowanie ogrodu przydomowego: przed budową czy po budowie domu?

Projektowanie ogrodu przydomowego: przed budową czy po budowie domu?

Na wiosnę najchętniej remontujemy mieszkania i domy, a warto pomyśleć również o projektowaniu ogrodu lub tarasie. Przygotowania najlepiej rozpocząć wraz z budową domu. Projekt ogrodu powinien być porządnie przemyślany. Zobacz, na jakim etapie myśleć o urządzaniu ogrodu.

Projektowanie ogrodu ważne jak budowa domu

Często mnóstwo czasu, pieniędzy i energii poświęcamy wybudowaniu i urządzeniu naszego domu. Sprawę ogrodu zostawiamy na później lub przypominamy sobie o nim, gdy zaczynają nas zachwycać pięknie kwitnące drzewa i krzewy czy świeżość wiosennych, młodych listków.

A przecież ogród to kolejny pokój naszego domu. Wiosną i latem może stać się jadalnią lub salonem, miejscem wypoczynku i ucieczki od codziennego zgiełku lub miejscem spotkań z bliskimi. Traktujmy ogród i dom jako całość. Zaprojektujmy dom łącznie z ogrodem. Bo przecież ogród to przedłużenie domu, a dom jest częścią ogrodu.

Autor: Andrzej Szandomirski

Planowanie ogrodu już przed budową domu

Planując ogród i dom jednocześnie i rozpatrując je jako współgrające elementy pewnej całości, łatwiej będzie nam uzyskać harmonię. Istnieje jeszcze jeden argument, dla którego warto jest pomyśleć o otoczeniu naszego domu dużo wcześniej. Mianowicie możemy zabezpieczyć teren przed rozpoczęciem budowy. Możemy zdjąć warstwę humusu (żyznej gleby) z tej części działki, na której będzie stał dom, będą znajdować się taras i podjazd. Ziemia ta przyda się przy tworzeniu ogrodu i zaoszczędzimy na zakupie jej części. Należy również zabezpieczyć wszystkie istniejące drzewa i krzewy oraz dopilnować, aby "śmieci budowlane" nie były rozrzucane po całej działce, co pogarsza jakość gleby.

Projektowanie ogrodu jeszcze zimą

Jeśli kupiliśmy gotowy dom, a jego ogród jest zaniedbany lub nie spełnia naszych oczekiwać, a może po prostu do tej pory nie mieliśmy czasu albo funduszy na zrealizowanie naszej prywatnej oazy, nic straconego. Co prawda napotkamy na wiele przeszkód i ograniczeń, ale nie należy się zniechęcać. Jeśli się postaramy końcowy efekt zrekompensuje nam wszystko. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samemu stworzyć ogród, nie znamy się na tym, brakuje nam czasu i doświadczenia, najlepiej powierzyć prace specjalistom. Również w tym przypadku warto pomyśleć o tym wcześniej niż wraz z budzącą się do życia przyroda. Najlepiej zlecić projekt ogrodu już zimą. Będziemy mieli czas, by dokładnie i bez pośpiechu przemyśleć każdy element projektu ogrodu, a wiosną będziemy gotowi do pracy. Szybciej również będziemy się cieszyć z jej efektów.

Koszty projektu ogrodu

Koszty zaprojektowania i urządzania ogrodu zależą oczywiście od powierzchni ogrodu, rodzaju wybranych roślin i elementów małej architektury. Ale spokojnie, wszystkie prace przy ogrodzie możemy podzielić na etapy. Podstawa to dobry projekt ogrodu, a podstawą projektu jest doskonała znajomość roślin i ciekawy pomysł, taki by ogród był zarówno funkcjonalny jak i indywidualny. Dlatego może warto zainwestować w profesjonalny projekt ogrodu, w końcu to inwestycja na wiele lat, a my nie musimy znać się na wszystkim.

Przeczytaj dodatkowo:
Pomysł na zagospodarowanie przydomowego ogródka....

Zobacz metamorfozę zwykłego, niczym niewyróżniającego się przydomowego ogródka, który...

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...

Jak zagospodarować ogród, w którym będzie panował...

Zobacz metamorfozą przydomowego ogrodu. Po zmianach panuje tu ład i porządek i jest bardzo przestronnie. Tu...

Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji swoją działkę, kawałek ogrodu, balkon czy też parapet, z...

Jak urządzić ogród w stylu wiejskim? Pomysły na...

Szukasz pomysłu na zagospodarowanie i aranżację przydomowego ogrodu? Ciekawym rozwiązaniem jest ogród...

Jak ciekawie zaaranżować przestrzeń w ogrodzie?...

Przydomowy ogród dzięki nowej aranżacji zyskał nowoczesny charakter i zupełnie nowy wygląd....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.