| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Projektowanie ogrodu przydomowego: przed budową czy po budowie domu?

Projektowanie ogrodu przydomowego: przed budową czy po budowie domu?

Projektowanie ogrodu powinno być jedenym z elementów projektowania zagospodarowania działki. Przygotowania do planowania ogrodu najlepiej rozpocząć wraz z budową domu. Projekt ogrodu powinien być porządnie przemyślany. Zobacz, na jakim etapie myśleć o urządzaniu ogrodu.

Często mnóstwo czasu, pieniędzy i energii poświęcamy wybudowaniu i urządzeniu naszego domu. Sprawę urządzania ogrodu zostawiamy na później lub przypominamy sobie o nim, gdy zaczynają nas zachwycać pięknie kwitnące drzewa i krzewy czy świeżość wiosennych, młodych listków.

A przecież ogród to kolejny pokój naszego domu. Wiosną i latem może stać się jadalnią lub salonem, miejscem wypoczynku i ucieczki od codziennego zgiełku lub miejscem spotkań z bliskimi. Traktujmy ogród i dom jako całość. Zaprojektujmy dom łącznie z ogrodem. Bo przecież ogród to przedłużenie domu, a dom jest częścią ogrodu.

Autor: Andrzej Szandomirski

Planowanie ogrodu już przed budową domu

Planując ogród i dom jednocześnie i rozpatrując je jako współgrające elementy pewnej całości, łatwiej będzie nam uzyskać harmonię. Istnieje jeszcze jeden argument, dla którego warto jest pomyśleć o otoczeniu naszego domu dużo wcześniej. Mianowicie możemy zabezpieczyć teren przed rozpoczęciem budowy. Możemy zdjąć warstwę humusu (żyznej gleby) z tej części działki, na której będzie stał dom, będą znajdować się taras i podjazd. Ziemia ta przyda się przy tworzeniu ogrodu i zaoszczędzimy na zakupie jej części. Należy również zabezpieczyć wszystkie istniejące drzewa i krzewy oraz dopilnować, aby "śmieci budowlane" nie były rozrzucane po całej działce, co pogarsza jakość gleby.

Projektowanie ogrodu jeszcze zimą

Jeśli kupiliśmy gotowy dom, a jego ogród jest zaniedbany lub nie spełnia naszych oczekiwać, a może po prostu do tej pory nie mieliśmy czasu albo funduszy na zrealizowanie naszej prywatnej oazy, nic straconego. Co prawda napotkamy na wiele przeszkód i ograniczeń, ale nie należy się zniechęcać. Jeśli się postaramy końcowy efekt zrekompensuje nam wszystko. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samemu stworzyć ogród, nie znamy się na tym, brakuje nam czasu i doświadczenia, najlepiej powierzyć prace specjalistom. Również w tym przypadku warto pomyśleć o tym wcześniej niż wraz z budzącą się do życia przyroda. Najlepiej zlecić projekt ogrodu już zimą. Będziemy mieli czas, by dokładnie i bez pośpiechu przemyśleć każdy element projektu ogrodu, a wiosną będziemy gotowi do pracy. Szybciej również będziemy się cieszyć z jej efektów.

Koszty projektu ogrodu

Koszty zaprojektowania i urządzania ogrodu zależą oczywiście od powierzchni ogrodu, rodzaju wybranych roślin i elementów małej architektury. Ale spokojnie, wszystkie prace przy ogrodzie możemy podzielić na etapy. Podstawa to dobry projekt ogrodu, a podstawą projektu jest doskonała znajomość roślin i ciekawy pomysł, taki by ogród był zarówno funkcjonalny jak i indywidualny. Dlatego może warto zainwestować w profesjonalny projekt ogrodu, w końcu to inwestycja na wiele lat, a my nie musimy znać się na wszystkim.

Polecamy film: Ogród po zimie. Prace w ogrodzie przed sezonem wiosennym. więcej filmów na Murator.tv

Wrzosowisko w ogrodzie - sadzenie i pielęgnacja wrzosów

Polany porośnięte wrzosami kwitnącymi fioletowo należą do najpiękniejszych leśnych widoków....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogród rustykalny. Jak wykorzystać stare meble i...

Ogród rustykalny to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają pomysłu, jak urządzić...

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na...

Podpowiadamy, jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku. Skalniak to jeden z najpopularniejszych...

Nietypowe skalniaki. Najciekawsze pomysły na...

Skalniak to oryginalny element w ogrodzie. Wystarczy odrobina fantazji, by ogród skalny zyskał ciekawy...

Wymarzony Ogród

Wiosna puka do drzwi. Znów planujemy, co zrobimy w ogrodzie i jak będzie wyglądał w tym roku. W...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...