| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Kupujemy drzewa i krzewy do ogrodu

Kupujemy drzewa i krzewy do ogrodu

Urządzanie ogrodu to wielka przyjemność - zwłaszcza dobieranie roślin. Oferta sklepów i szkółek ogrodniczych jest urozmaicona: drzewa i krzewy różnych gatunków i odmian, różnej wielkości, różnej jakości i w różnych cenach. Wybór nie jest łatwy. Dowiedz się, jak kupować drzewa i krzewy do ogrodu, na jakie rośliny się zdecydować, a jakich unikać.

Urządzanie ogrodu to wielka przyjemność - zwłaszcza dobieranie roślin. Właśnie na tym etapie trzeba podjąć decyzję, czy chcemy mieć od razu „dorosły ogród”, zatem kupujemy duże drzewa i krzewy za spore pieniądze, czy raczej oszczędzamy i kupujemy niewielkie, więc tańsze rośliny i pozwalamy, by ogród dorastał na naszych oczach.

Autor: Mariusz Bykowski

Oferta szkółek i centrów ogrodniczych

Oferta sklepów i szkółek ogrodniczych jest urozmaicona: rośliny różnych gatunków i odmian, różnej wielkości, różnej jakości i w różnych cenach. Czasami małe rośliny są droższe niż gdzie indziej większe tego samego gatunku. Na cenę drzew i krzewów ma wpływ kilka czynników.

Rośliny sprzedawane w pojemniku są droższe od tych kopanych z gruntu, ale lepiej się przyjmują i można je sadzić przez cały rok. Rośliny produkowane w kraju są zazwyczaj tańsze od sprowadzanych z zagranicy. Rośliny wymagające większych nakładów pracy: pielęgnowane przez wiele sezonów i przycinane, aby się rozkrzewiły, są droższe od takich, których pokrój jest nieregularny, lub mają jeden przewodnik. Drzewa i krzewy, które szybko rosną i szybko osiągają znaczne rozmiary, są zazwyczaj tańsze. Na cenę roślin ma również wpływ lokalizacja punktu sprzedaży. W szkółce, zwłaszcza przy większym zamówieniu, zapłacimy mniej niż w sklepie ogrodniczym.

Kupić roślinę małą czy roślinę dużą?

Powinniśmy pamiętać, że kupując małą roślinę płacimy wprawdzie niewiele, ale za to musimy czekać długo aż osiągnie pożądany rozmiar (są jednak i tacy, którzy nie traktują tego jako wadę, bo cieszą się możliwością kształtowania ich pokroju).

Natomiast kupując roślinę dużą, kilku- lub kilkunastoletnią, płacimy znacznie więcej, ale za to widzimy, jaki ma pokrój - możemy więc sobie wyobrazić, ile potrzebuje miejsca w ogrodzie, a ponadto nie musimy długo czekać na efekt.

Jakie drzewa i krzewy kupować?

Zanim zdecydujemy się na zakup drzew i krzewów (zwłaszcza, jeśli chcemy kupić większą partię) warto odwiedzić kilka sklepów ogrodniczych i szkółek, aby porównać ich oferty.

Zwróćmy uwagę na to:

  • czy drzewa i krzewy są zdrowe - czy nie mają usychających liści i śladów żerowania szkodników,
  • czy rośliny są rozkrzewione,
  • gdzie drzewa i krzewy zostały wyprodukowane - czy na miejscu, czy też są przywożone z zagranicy (te mogą być słabsze i źle się aklimatyzować), 
  • jaka jest ich cena.

Przeczytaj dodatkowo:
WIDEO: Ogród różany - 20 filmów o 20 gatunkach...

Zobacz wielki filmowy album róż na murator.tv. 20 filmów o różach! Różne...

Krzewy i drzewa owocowe – uprawa rzadkich gatunków

W Polsce tradycyjnie uprawia się jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Owoce wykorzystuje się...

WIDEO: Jak posadzić i pielęgnować róże w...

Zapraszamy do obejrzenia 20 filmów o 20 gatunkach róż w ogrodzie Moniki z Kielc. Ogrodniczka...

Mikoryza – jak stosować szczepionki w ogrodzie?

Uprawę roślin można znacznie usprawnić wykorzystując naturalny proces zachodzący w przyrodzie. Tym zjawiskiem...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Rośliny na suche bukiety

Kompozycje z suchych kwiatów to dekoracje, które zdobią wnętrza przez cały rok. Z powodzeniem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.