| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Urządzanie ogrodu: gdzie i jak kupować drzewa i krzewy do ogrodu?

Urządzanie ogrodu: gdzie i jak kupować drzewa i krzewy do ogrodu?

Urządzanie ogrodu to wielka przyjemność - zwłaszcza wybór roślin. W sprzedaży jest bogata oferta roślin do ogrodu. Dowiedz się, gdzie i jak kupować drzewa i krzewy do ogrodu. Na co zwrócić uwagę kupując drzewa i krzewy do ogrodu? Kupujemy drzewa i krzewy do ogrodu - krótki poradnik.

Urządzanie ogrodu to wielka przyjemność - zwłaszcza dobieranie roślin. Właśnie na tym etapie trzeba podjąć decyzję, czy chcemy mieć od razu „dorosły ogród”, zatem kupujemy duże drzewa i krzewy za spore pieniądze, czy raczej oszczędzamy i kupujemy niewielkie, więc tańsze rośliny i pozwalamy, by ogród dorastał na naszych oczach.

Autor: Mariusz Bykowski

Gdzie kupować drzewa i krzewy do ogrodu

Oferta sklepów i szkółek ogrodniczych jest urozmaicona: rośliny różnych gatunków i odmian, różnej wielkości, różnej jakości i w różnych cenach. Czasami małe rośliny są droższe niż gdzie indziej większe tego samego gatunku. Na cenę drzew i krzewów ma wpływ kilka czynników.

Rośliny sprzedawane w pojemniku są droższe od tych kopanych z gruntu, ale lepiej się przyjmują i można je sadzić przez cały rok. Rośliny produkowane w kraju są zazwyczaj tańsze od sprowadzanych z zagranicy. Rośliny wymagające większych nakładów pracy: pielęgnowane przez wiele sezonów i przycinane, aby się rozkrzewiły, są droższe od takich, których pokrój jest nieregularny, lub mają jeden przewodnik. Drzewa i krzewy, które szybko rosną i szybko osiągają znaczne rozmiary, są zazwyczaj tańsze. Na cenę roślin ma również wpływ lokalizacja punktu sprzedaży. W szkółce, zwłaszcza przy większym zamówieniu, zapłacimy mniej niż w sklepie ogrodniczym.

Zanim zdecydujemy się na zakup drzew i krzewów (zwłaszcza, jeśli chcemy kupić większą partię) warto odwiedzić kilka sklepów ogrodniczych i szkółek, aby porównać ich oferty.

WARTO WIEDZIEĆ

Kupując drzewa i krzewy zwróćmy uwagę na:

  • czy drzewa i krzewy są zdrowe - czy nie mają usychających liści i śladów żerowania szkodników,
  • czy rośliny są rozkrzewione,
  • gdzie drzewa i krzewy zostały wyprodukowane - czy na miejscu, czy też są przywożone z zagranicy (te mogą być słabsze i źle się aklimatyzować), 
  • jaka jest ich cena.

Kupić roślinę małą czy roślinę dużą?

Powinniśmy pamiętać, że kupując małą roślinę płacimy wprawdzie niewiele, ale za to musimy czekać długo aż osiągnie pożądany rozmiar (są jednak i tacy, którzy nie traktują tego jako wadę, bo cieszą się możliwością kształtowania ich pokroju).

Natomiast kupując roślinę dużą, kilku- lub kilkunastoletnią, płacimy znacznie więcej, ale za to widzimy, jaki ma pokrój - możemy więc sobie wyobrazić, ile potrzebuje miejsca w ogrodzie, a ponadto nie musimy długo czekać na efekt.

Polecamy film: Projektowanie ogrodu. Jak założyć ogród. Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Co posadzić przy słonecznym tarasie?

Jakie rośliny będą pięknie wyglądać latem, sprawdzą się w pełnym słońcu i na niezbyt urodzajnej glebie? ...

Rośliny do ogrodu. Jakie gatunki roślin posadzić...

Jednym z problematycznych miejsc w ogrodzie jest przestrzeń pod koroną drzew i krzewów. Panują tam...

Choinkowy QUIZ przedświąteczny. Czy znasz się na...

Świerki, jodły, daglezje i sosny to drzewa iglaste najczęściej pojawiające się w naszych ogrodach, ale też w...

Krzewy i drzewa owocowe – uprawa rzadkich gatunków

W Polsce tradycyjnie uprawia się jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Owoce wykorzystuje się...

Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie...

Rośliny odstraszające komary: bazylia,...

Jeżeli przeraża Cię zmasowany atak komarów, które uniemożliwiają wypoczynek w ogrodzie, posadź...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.