Jak i czym nawozić rośliny latem - nawożenie pogłówne roślin w ogrodzie

2021-06-10 11:32

Nie zapominajmy, że bujnie rozwijające się w ogrodzie rośliny powinny być nawożone także latem. Jak nawozić rośliny w ogrodzie w letnie miesiące. Nawożenie pogłówne.

Letnie nawożenie roślin
Autor: GettyImages Aby latem rabata wyglądała tak okzale, konieczne jest prawidłowe nawożenie roślin

Prawie wszystkie niezbędne do życia substancje rośliny pobierają z gleby. W naturalnym środowisku zamierające rośliny opadają na ziemię, gniją i zamieniają się w próchnicę, z której kolejne rośliny czerpią substancje odżywcze. W ogrodzie grabimy opadłe liście, usuwamy suche pędy i zrywamy do wazonów kwiaty, dlatego równowaga ta jest naruszona. Z czasem zawartość związków mineralnych w glebie maleje i rośliny zaczynają gorzej rosnąć – dlatego konieczne jest systematyczne ich nawożenie.

Podstawowe nawożenie roślin wykonujemy wiosną. Niektóre kwiaty i krzewy mają jednak spore potrzeby pokarmowe i powinny być nawożone także w pełni sezonu (nawożenie to nazywamy pogłównym).

Kiedy wykonać nawożenie pogłówne?

Nawożenie pogłówne najlepiej wykonać w czerwcu lub na początku lipca. W drugiej połowie lata rośliny powoli szykują się już do zimy i nie powinno się ich pobudzać do wzrostu. Spóźnione nawożenie może nawet okazać się groźne, zwłaszcza dla krzewów, ponieważ ich pędy zbyt późno pobudzone do wzrostu nie zdążą zdrewnieć przed zimą i przemarzną.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec: 5 najważniejszych prac, które w czerwcu trzeba zrobić w ogrodzie >>>

Kalendarz ogrodnika na lipiec: 5 najważniejszych prac, które w lipcu trzeba zrobić w ogrodzie >>>

Nawożenie pogłówne - nawozy do letniego nawożenia roślin

Do dokarmiania możemy stosować mineralne nawozy wieloskładnikowe. Zawierają one wszystkie potrzebne roślinom makro- i mikroelementy. Są to nawozy uniwersalne dla wszystkich gatunków. Najpopularniejsze to: Azofoska, Fruktus, Mis, Ogród 2001. Preparaty te sprzedawane są w opakowaniach po 5-10 kg.

Przeczytaj też: Nawozy organiczno-mineralne - zastosowanie, przegląd >>>

Jakie rośliny nawozimy latem?

Latem nawozimy:

  • rośliny rabatowe – te w pełni kwitnienia oraz te, które zakwitną jesienią;
  • rośliny przycięte po pierwszym kwitnieniu – pobudzimy je w ten sposób do ponownego tworzenia kwiatów (ostróżki, łubiny trwałe, przymiotna ogrodowe, złocienie różowe, pełniki, chabry górskie, kocimiętki);
  • młode 3-5-letnie krzewy i drzewa liściaste i iglaste (starsze nie muszą być latem dokarmiane, bo ich korzenie sięgają głęboko i stamtąd pobierają potrzebne składniki pokarmowe);
  • zarówno młode, jak i starsze krzewy kwitnące, takie jak: azalie, różaneczniki, hortensje, róże, budleje, krzewuszki i powojniki wielkokwiatowe;
  • żywopłoty, bo intensywnie cięte rośliny tworzą ciągle nowe, liczne pędy i dlatego potrzebują wielu minerałów.

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy, narzędzia >>>

Jak nawozić rośliny latem?

Wokół krzewów rosnących pojedynczo sypiemy 30-50 g nawozu, wokół roślin w żywopłocie i bylin tę samą dawkę nawozu rozsypujemy równomiernie na powierzchni 1 m2.

Wokół roślin rabatowych nawóz rozsypujemy równomiernie na całej powierzchni.

Wokół krzewów lepiej rozsypać go koliście, tak jak sięga rzut korony, gdyż właśnie tam pod ziemią znajduje się strefa najmłodszych, najbardziej aktywnych korzeni.

Uważajmy aby, nie nasypać nawozu na liście, bo mogłoby to spowodować miejscowe uszkodzenie tkanek, tak zwane przypalenie.

Uwaga! Jeżeli wiosną zastosowaliśmy tak zwany nawóz wolno działający (na przykład Osmocote), jesteśmy zwolnieni z nawożenia, aż do przyszłego sezonu.

Polecane dawki nawozów podawane są zwykle w przedziale od-do (na przykład 30-60 g na 1 m2 powierzchni ogrodu).

  • Na zwięzłych i żyznych ziemiach, które mają dużo próchnicy, stosujemy górną dawkę. Ziemie takie są bardzo chłonne i dlatego mogą przyjąć dużą ilość rozpuszczonych w wodzie związków mineralnych. Taki nawóz zostaje związany przez cząsteczki gleby i rośliny pobierają go w miarę potrzeby. Zalecaną dawkę nawozu możemy na żyznych ziemiach zaaplikować jednorazowo.
  • Na ziemiach piaszczystych, o małej zawartości próchnicy stosujemy dolną dawkę. Gleby takie wiążą cząsteczki nawozu w znacznie mniejszym stopniu niż poprzednie. Jeżeli zastosujemy zbyt dużą ilość nawozu, jego koncentracja wokół korzeni wzrośnie, a to jest niebezpieczne zarówno dla korzeni, jak i żyjących wokół mikroorganizmów. Następnie z deszczem lub w czasie podlewania nawóz zostanie wypłukany do głębszych warstw ziemi, niedostępnych dla korzeni, i roślina nie będzie miała z niego żadnego pożytku. Na glebach piaszczystych lepiej więc podzielić nawóz na dwie-trzy porcje i co dwa tygodnie sypnąć pod rośliny. Po rozsypaniu preparatu ziemię wokół rośliny podlewamy delikatnymi strumieniami wody.
Letni ogród. Pielęgnacja roślin ogrodowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.