| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Nawierzchnie z roślinami

Nawierzchnie z roślinami

Rośliny wyrastające między kamieniami lub kostkami betonowymi utwardzającymi nawierzchnię są utrapieniem, bo trzeba je regularnie wyrywać. Jednak właściwie dobrane mogą się stać interesującym uzupełnieniem ogrodowych nawierzchni. 

Autor: Piotr Mastalerz

Między elementami nawierzchni w ogrodzie, można w nich posiać trawę. Najlepsze są mieszanki traw odpornych na deptanie, na przykład mieszanki rekreacyjne. W mniej uczęszczanych miejscach ogrodu zamiast trawy można posiać lub posadzić niskie rośliny ozdobne – oczywiście również wybierając takie gatunki, które dobrze znoszą deptanie. W słonecznych miejscach dobrze rosną między innymi: goździki kropkowane, macierzanki, płomyki szydlaste i rozchodniki. W półcieniu lepiej posadzić aceny, fiołki wonne, karmniki ościste i tojeście rozesłane.

Z czego nawierzchnia

Najładniej wyglądają przerośnięte roślinami nawierzchnie zrobione z dużych kamiennych płyt o nieregularnych kształtach. Zamiast nich można ułożyć płyty betonowe - tańsze ale potrzeba trochę czasu, zanim obrosną one roślinami i “nabiorą patyny”. Spoiny z roślin można także zrobić w nawierzchni z kamiennego bruku albo kostek betonowych o kształcie przystosowanym do sadzenia między nimi roślin czy kostek z wypustkami, dzięki którym przy układaniu nawierzchni łatwo zachować odpowiednie odstępy. Można również kupić ażurowe płyty, których puste przestrzenie wypełnia się urodzajną ziemią i sieje się w nich trawę. Zaletą takich płyt jest to, że po zarośnięciu stają się mało widoczne i nawierzchnia sprawia wrażenie trawnika. Wadą natomiast jest to, że niewygodnie chodzi się po nich na obcasach i boso. Stosuje się je głównie do utwardzania podjazdów do garażu.

Jak ją zrobić?

Najpierw należy wytyczyć kształt nawierzchni i zrobić odpowiedni wykop, nadając mu 1-2% spadek. Jeśli nawierzchnia przeznaczona jest dla samochodów osobowych, wykop powinien mieć głębokość około 30 cm, a na nieprzepuszczalnym, gliniastym gruncie – 10 cm więcej. Ścieżki ogrodowe i place, po których będzie się jedynie chodziło, układa się na warstwie piasku, dlatego wystarczy dół głębokości 12-15 cm, a na podłożu nieprzepuszczalnym dodać 10-15 cm na warstwę drenującą. Jeżeli nawierzchnia wykonana będzie z drobnych elementów, po bokach wykopu trzeba osadzić krawężniki. Jeśli będzie ona wykonana z dużych płyt kamiennych lub betonowych, nie jest to konieczne. Spód wykopu należy bardzo dokładnie ubić zagęszczarką.Jeśli po nawierzchni będą jeździły samochody osobowe, na spód wykopu trzeba nasypać 15-25-cm warstwę tłucznia lub grubego żwiru (grubsza warstwa na glebie gliniastej) i po rozgrabieniu porządnie zagęścić. Następnie należy rozłożyć około 5-centymetrową warstwę piasku rzecznego lub piasku wymieszanego z przesianą żyzną ziemią ogrodową (w proporcji 1:1). Pod nawierzchnie dla ruchu pieszego wystarczy tylko warstwa piasku (lub piasku wymieszanego z ziemią) grubości 5-10 cm. Jedynie na gliniastym, nieprzepuszczalnym gruncie należy pod nią nasypać i zagęścić 10-15-centymetrową warstwę drenującą ze żwiru lub z tłucznia. Elementy nawierzchni należy układać z odstępami 1-2-cm. W trakcie pracy trzeba sprawdzać poziomnicą, czy nawierzchnia ma odpowiedni spadek i czy poszczególne jej elementy leżą równo; w razie konieczności należy je dobić gumowym młotkiem. Na zakończenie ułożoną nawierzchnię ubić zagęszczarką. Szczeliny między elementami nawierzchni należy wypełnić żyzną ziemią, na przykład przesianym kompostem zmieszanym pół na pół z piaskiem, a następnie posiać nasiona traw lub niskich roślin. Na zakończenie nawierzchnię trzeba solidnie podlać.

Jak dbać o rośliny

Cienka warstwa żyznej ziemi ułożona na przepuszczalnej podbudowie nawierzchni szybko przesycha, dlatego trawnik i rośliny rosnące w spoinach między jej elementami muszą być regularnie podlewane. Należy je również, co roku nawozić, a trawnik także systematycznie kosić. W zimie nie wolno takiej nawierzchni posypywać piaskiem, a tym bardziej solą. Śnieg można z niej zgarniać łopatą.

Przeczytaj dodatkowo:
Z czego powstają ogrodzenia murowane? Ogrodzenia...

Murowane ogrodzenie składa się przeważnie ze słupków, podmurówki i przęseł. Przęsła stalowe do...

Sprytny sposób na ścieżki ogrodowe - bruk...

Drewno i żwir to materiały, które znajdziemy właściwie w każdym ogrodzie. Naturalnym jest więc myśl,...

Pomysły na ogrodzenie domu. Nowoczesne systemy...

Ogrodzenie to wizytówka domu i ogrodu, dlatego jego wygląd ma ogromne znaczenie. Wybór...

Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w...

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia domu ma kolosalne znaczenie. Wyznacza ono granicę działki,...

Wszystko o budowie ogrodzenia – formalności...

Mamy dla Ciebie mnóstwo wskazówek i praktycznych rozwiązań, dzięki którym budowa i...

Czyszczenie kostki brukowej: plamy z oleju,...

Początek wiosny to czas na mycie i czyszczenie kostki brukowej, która łatwo chłonie wodę i się brudzi....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.