| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Nawierzchnia połączona z roślinami: trawa lub rośliny ozdobne w nawierzchni

Nawierzchnia połączona z roślinami: trawa lub rośliny ozdobne w nawierzchni

Nawierzchnia połączona z roślinami to doskonały pomysł na ogrodowe ścieżki. Między elementami nawierzchni można wysiać trawę albo posadzić niskie rośliny ozdobne- właściwie dobrane będą interesującym uzupełnieniem ogrodowych nawierzchni.

Autor: Piotr Mastalerz

Między elementami nawierzchni w ogrodzie, można w nich posiać trawę. Najlepsze są mieszanki traw odpornych na deptanie, na przykład mieszanki rekreacyjne. W mniej uczęszczanych miejscach ogrodu zamiast trawy można posiać lub posadzić niskie rośliny ozdobne – oczywiście również wybierając takie gatunki, które dobrze znoszą deptanie. W słonecznych miejscach dobrze rosną między innymi:

 • goździki kropkowane,
 • macierzanki,
 • płomyki szydlaste,
 • rozchodniki.

W półcieniu lepiej posadzić:

Nawierzchnia połączona z roślinami - z czego zrobić nawierzchnię

Najładniej wyglądają przerośnięte roślinami nawierzchnie zrobione z dużych kamiennych płyt o nieregularnych kształtach. Zamiast nich można ułożyć płyty betonowe - tańsze, ale potrzeba trochę czasu, zanim obrosną one roślinami i “nabiorą patyny”. Spoiny z roślin można także zrobić w nawierzchni z kamiennego bruku albo kostek betonowych o kształcie przystosowanym do sadzenia między nimi roślin czy kostek z wypustkami, dzięki którym przy układaniu nawierzchni łatwo zachować odpowiednie odstępy. Można również kupić ażurowe płyty, których puste przestrzenie wypełnia się urodzajną ziemią i sieje się w nich trawę. Zaletą takich płyt jest to, że po zarośnięciu stają się mało widoczne i nawierzchnia sprawia wrażenie trawnika. Wadą natomiast jest to, że niewygodnie chodzi się po nich na obcasach i boso. Stosuje się je głównie do utwardzania podjazdów do garażu.

Jak zrobić nawierzchnię połączoną z roślinami?

 1. Najpierw należy wytyczyć kształt nawierzchni i zrobić odpowiedni wykop, nadając mu 1-2 proc. spadek.
 2. Jeśli nawierzchnia przeznaczona jest dla samochodów osobowych, wykop powinien mieć głębokość około 30 cm, a na nieprzepuszczalnym, gliniastym gruncie – 10 cm więcej.
 3. Ścieżki ogrodowe i place, po których będzie się jedynie chodziło, układa się na warstwie piasku, dlatego wystarczy dół głębokości 12-15 cm, a na podłożu nieprzepuszczalnym dodać 10-15 cm na warstwę drenującą.
 4. Jeżeli nawierzchnia wykonana będzie z drobnych elementów, po bokach wykopu trzeba osadzić krawężniki. Jeśli będzie ona wykonana z dużych płyt kamiennych lub betonowych, nie jest to konieczne.
 5. Spód wykopu należy bardzo dokładnie ubić zagęszczarką.
 6. Jeśli po nawierzchni będą jeździły samochody osobowe, na spód wykopu trzeba nasypać 15-25-cm warstwę tłucznia lub grubego żwiru (grubsza warstwa na glebie gliniastej) i po rozgrabieniu porządnie zagęścić.
 7. Następnie należy rozłożyć około 5-centymetrową warstwę piasku rzecznego lub piasku wymieszanego z przesianą żyzną ziemią ogrodową (w proporcji 1:1). Pod nawierzchnie dla ruchu pieszego wystarczy tylko warstwa piasku (lub piasku wymieszanego z ziemią) grubości 5-10 cm. Jedynie na gliniastym, nieprzepuszczalnym gruncie należy pod nią nasypać i zagęścić 10-15-centymetrową warstwę drenującą ze żwiru lub z tłucznia. Elementy nawierzchni należy układać z odstępami 1-2-cm. W trakcie pracy trzeba sprawdzać poziomnicą, czy nawierzchnia ma odpowiedni spadek i czy poszczególne jej elementy leżą równo; w razie konieczności należy je dobić gumowym młotkiem.
 8. Ułożoną nawierzchnię ubić zagęszczarką. Szczeliny między elementami nawierzchni należy wypełnić żyzną ziemią, na przykład przesianym kompostem zmieszanym pół na pół z piaskiem, a następnie posiać nasiona traw lub niskich roślin.
 9. Na zakończenie nawierzchnię trzeba solidnie podlać.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Jak dbać o rośliny w nawierzchni

Cienka warstwa żyznej ziemi ułożona na przepuszczalnej podbudowie nawierzchni szybko przesycha, dlatego trawnik i rośliny zadarniające rosnące w spoinach między jej elementami muszą być regularnie podlewane. Należy je również, co roku nawozić, a trawnik także systematycznie kosić. W zimie nie wolno takiej nawierzchni posypywać piaskiem, a tym bardziej solą. Śnieg można z niej zgarniać łopatą.

Polecamy film: Koszenie trawnika. Kosiarki i podkaszarki. Więcej filmów na Murator.tv

Nawierzchnia z kostki granitowej. Jak ułożyć chodnik z kostki granitowej - kolejność prac

Nawierzchnia z kostki granitowej jest trwała i estetyczna. Podpowiadamy, jak ułożyc chodnik z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu? 26 zdjęć...

Płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie wokół domu powinny tworzyć zgraną całość,...

Formalności prawne przy budowie ogrodzenia. Czy...

Obecnie formalności związane z budową ogrodzenia zależą jedynie od jego wysokości. Jeżeli ogrodzenie nie...

Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe....

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Czyszczenie nawierzchni ogrodowych. Zamiatarki...

Od wiosny do zimy ścieżki ogrodowe, tarasy i podjazdy uporczywie się brudzą. Gromadzi się na nich piach,...