Ścieżki ogrodowe z kamienia - jak zrobić ścieżkę z kamieni w ogrodzie?

2024-07-01 11:42

Ścieżki ogrodowe z kamienia to interesujący pomysł na aranżację ogrodu. Układanie ścieżki kamieni w ogrodzie może być wyzwaniem dla właściciela ogrodu, ale z powodzeniem można to zrobić. Poznaj zasady układania kamiennej ścieżki ogrodowej. Jak zrobić ścieżkę z kamienia w ogrodzie?

Spis treści

  1. Jak zrobić ścieżkę ogrodową z kamienia?
  2. Jak ułożyć ścieżkę z kamieni w ogrodzie?
  3. Pomysły na ogrodowe ścieżki z kamienia - zdjęcia
  4. Jakie kamienie na ścieżkę ogrodową?

Ścieżki ogrodowe z kamienia doskonale pasują do większości ogrodowych wnętrz. Są eleganckie, szlachetne, praktyczne. Podkreślają urodę roślin i architekturę budynków, są trwałe i eleganckie. Do ich budowy najczęściej używa się płyt kamiennych ciętych lub łamanych, kostki lub brukowców (czyli dużych otoczaków). Najtrwalsze są elementy z granitu, bazaltu, sjenitu i serpentynitu mniej trwałe, podatne na ścieranie i uszkodzenia – z piaskowca, a najmniej trwałe, miękkie i nasiąkliwe – z wapienia.

Jak zrobić ścieżkę ogrodową z kamienia?

Nawierzchnie z kamiennego bruku mają zazwyczaj surową formę ułożonych w rzędach kostek, ale mogą też być falujące, wielobarwne i we wzory. Do brukowania najczęściej używa się granitu oraz bazaltu, a także sjenitu, porfiru i czasami serpentynitu. Są to skały magmowe – bardzo twarde, wytrzymałe, odporne na ścieranie i wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych. Ich zaletą jest również to, że nie chłoną zanieczyszczeń.

W ogrodach przydomowych, w których nawierzchnie nie są narażone na duże obciążenia, można też stosować twarde piaskowce oraz zbite wapienie, pamiętając, że są one mniej trwałe. Łącząc różne kamienie, można układać barwne mozaiki. Albo poprzestając na jednej tylko skale, tworzyć monochromatyczne wzory.

Do utwardzania ścieżek, placów i podjazdów, a zwłaszcza do układania mozaik, używa się zwykle kostek grubości 4/6 cm. Jest ona wystarczająca dla ruchu pieszego i niezbyt intensywnego samochodami osobowymi. Jeśli powinna wytrzymywać większe obciążenia, należy ją wykonać z kostek grubość 8/11 cm.

Niekiedy na nawierzchnie (zwykle niezbyt duże) stosuje się także kamienne płyty – układając je blisko siebie tak, że tworzą sztywną, twardą powierzchnię, lub też pojedynczo, zostawiając między poszczególnymi elementami wolną przestrzeń, którą obsiewa się trawą. To drugie rozwiązanie jest warte polecenia na dodatkowe ścieżki – prowadzące do ogrodowych zakątków, miejsca wypoczynku, rabat.

Kamień polny - ciekawe zastosowanie kamienia w domu i w ogrodzie

Jak ułożyć ścieżkę z kamieni w ogrodzie?

Sposób układania kamiennej nawierzchni zależy od jej przeznaczenia i od przepuszczalności podłoża.

  1. Mało obciążane w trakcie użytkowania ścieżki ogrodowe na gruntach przepuszczalnych można układać na warstwie 5-10 cm równoziarnistego piasku lub podsypki cementowo-piaskowej w proporcjach 1:12.
  2. Na gruntach nieprzepuszczalnych trzeba pod warstwą piasku lub podsypki cementowo-piaskowej ułożyć 10-20 cm żwiru lub tłucznia kamiennego (ale nie gruzu ceglanego). Na tych warstwach, po wyrównaniu i starannym ubiciu, układa się – pobijając młotkiem – elementy nawierzchni.
  3. Pod nawierzchnie, które będą silniej obciążane (będą po nich przejeżdżać lub na nich parkować samochody osobowe), zawsze pod warstwę piasku należy dać warstwę około 20 cm tłucznia lub kamienia łamanego.

Kształtując nawierzchnię, trzeba nadać jej spadki poprzeczne i podłużne – ułatwi to odprowadzanie wody opadowej. Dla nawierzchni gładkich spadek poprzeczny powinien wynosić 1-2 proc., dla brukowców 3-5 proc. Spadek podłużny dla wszystkich rodzajów ścieżek powinien wynosić 1-3 proc.

Nawierzchnię wyrównuje się, uderzając w płyty, kostki lub otoczaki specjalnym ubijakiem lub młotkiem przez deskę. Poziom sprawdza się poziomnicą. Po ułożeniu i wyrównaniu nawierzchni szczeliny zasypuje się piaskiem i polewa wodą (powstanie nawierzchnia przepuszczalna) lub wypełnia zaprawą cementowo-piaskową w proporcjach 1:3 (powstanie nawierzchnia nieprzepuszczalna).

Pomysły na ogrodowe ścieżki z kamienia - zdjęcia

Warto wiedzieć
  • Jeżeli kamienie mają nieregularne boki – należy je układać tak, by największy bok leżał na podsypce.
  • Tylko ścieżki z dużych płyt mogą być układane bez krawężników.
  • Krawężniki układa się w rowki wzdłuż krawędzi koryta wykopanego pod ścieżkę, na podsypce cementowo-piaskowej lub w warstwie chudego betonu.
  • Nawierzchnie powinny być układane równo z poziomem trawnika, co ułatwia koszenie, lub 3-5 cm powyżej gruntu, jeśli sąsiadują z rabatami bylinowymi czy krzewami, co zapobiega zabrudzeniu kamieni ziemią.

Jakie kamienie na ścieżkę ogrodową?

Kamienie do budowy ścieżki można kupić w centrach ogrodniczych, bezpośrednio w kamieniołomach, a nawet w zakładach kamieniarskich. Ceny są różne i zależy to nie tylko od rodzaju kamienia, ale też od jego ilości, rejonu kraju – im bliżej do kamieniołomu tym taniej, oraz od odległości, na jaką z punktu sprzedaży trzeba kamień dowieźć do klienta.

Kamienie do budowy ścieżki:

  • granit – szary, różowy,
  • bazalt - czarny,
  • wapień - biały, szary, brunatny, czerwony,
  • serpentynit - zielonoszary i zielonoczarny,
  • piaskowiec – biały, żółty, brunatny, szary, różowy.

Nie przegap:

#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie