| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Masaż pod natryskiem

Masaż pod natryskiem

Z funkcją zdrowotną paneli prysznicowych nie należy przesadzać. Oczywiście mogą one być traktowane jako element wspomagający leczenie, ale nie należy generalizować – nie dotyczy to ani wszystkich paneli, ani wszystkich schorzeń.

Masaż pod natryskiem jest typowym wodnym, biczowym masażem relaksacyjnym pod niewielkim ciśnieniem. Pozycja pionowa, w jakiej bierze się kąpiel pod prysznicem (nawet jeśli panel wyposażony jest w dodatkowe siedzenie), nie jest zalecana dla osób z chorobami kręgosłupa. Lepszym rozwiązaniem dla nich jest wanna z hydromasażem: ciało ułożone jest w pozycji relaksacyjnej, a ciepła woda działa rozluźniająco, strumienie wody pobudzają krążenie.

W wannach strumienie wody działają w środowisku wodnym, natomiast w panelach prysznicowych ciało poddawane jest bezpośredniemu biczowaniu, skierowanemu na określony odcinek ciała – przeważnie kręgosłup. Ustawiając się odpowiednio przy takim panelu i kierując strumień wody na bolesne miejsce czy zbyt napięte mięśnie, zazwyczaj odczuwamy ulgę, gdyż masaż zadziała rozluźniająco i pobudzająco. Może też działać tonizująco w stanach napięć nerwowych.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Najlepiej stosować prysznice naprzemienne – raz ciepły, raz zimny. Przy takiej kąpieli mówi się o tak zwanej grze naczyniowej – skurczu i rozkurczu naczyń, co nie tylko pobudza krążenie, ale też poprawia koloryt skóry i jej napięcie. Nie zaleca się natomiast stosowania gorących kąpieli ani w wannie, ani pod prysznicem osobom z zaburzeniami krążenia i chorobami serca.

To, czy dysze ułożone będą na panelu centralnie, czy symetrycznie, nie ma właściwie większego znaczenia. I tak osoba stojąca pod natryskiem może się obracać i wystawiać na działanie strumieni dowolną część ciała. W zdrowotnych, ciśnieniowych masażach wodnych nie masuje się brzucha i klatki piersiowej, ale w przypadku paneli prysznicowych, gdzie woda nie wypływa pod dużym ciśnieniem, nie ma takich przeciwwskazań. Trzeba – jak we wszystkim – po prostu zachować umiar.

Niewątpliwie panel prysznicowy gwarantuje dużo atrakcyjniejszą formę kąpieli. Raczej nie można sobie zaszkodzić, stosując takie rozwiązanie w domowej łazience. Jest to dobra forma relaksu zwłaszcza dla osób, które nie są chore i nie wymagają specjalnego ułożenia w trakcie kąpieli.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak wybrać wannę? Wanny akrylowe, wanny stalowe i...

Wybór wanny ogranicza tylko zasobnośc portfela i ilość miejsca w łazience. W sklepach królują...

Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w...

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia....

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Montaż prysznica bez brodzika. Odpływ w podłodze...

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach....