| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Masaż pod natryskiem

Masaż pod natryskiem

Z funkcją zdrowotną paneli prysznicowych nie należy przesadzać. Oczywiście mogą one być traktowane jako element wspomagający leczenie, ale nie należy generalizować – nie dotyczy to ani wszystkich paneli, ani wszystkich schorzeń.

Masaż pod natryskiem jest typowym wodnym, biczowym masażem relaksacyjnym pod niewielkim ciśnieniem. Pozycja pionowa, w jakiej bierze się kąpiel pod prysznicem (nawet jeśli panel wyposażony jest w dodatkowe siedzenie), nie jest zalecana dla osób z chorobami kręgosłupa. Lepszym rozwiązaniem dla nich jest wanna z hydromasażem: ciało ułożone jest w pozycji relaksacyjnej, a ciepła woda działa rozluźniająco, strumienie wody pobudzają krążenie.

W wannach strumienie wody działają w środowisku wodnym, natomiast w panelach prysznicowych ciało poddawane jest bezpośredniemu biczowaniu, skierowanemu na określony odcinek ciała – przeważnie kręgosłup. Ustawiając się odpowiednio przy takim panelu i kierując strumień wody na bolesne miejsce czy zbyt napięte mięśnie, zazwyczaj odczuwamy ulgę, gdyż masaż zadziała rozluźniająco i pobudzająco. Może też działać tonizująco w stanach napięć nerwowych.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Najlepiej stosować prysznice naprzemienne – raz ciepły, raz zimny. Przy takiej kąpieli mówi się o tak zwanej grze naczyniowej – skurczu i rozkurczu naczyń, co nie tylko pobudza krążenie, ale też poprawia koloryt skóry i jej napięcie. Nie zaleca się natomiast stosowania gorących kąpieli ani w wannie, ani pod prysznicem osobom z zaburzeniami krążenia i chorobami serca.

To, czy dysze ułożone będą na panelu centralnie, czy symetrycznie, nie ma właściwie większego znaczenia. I tak osoba stojąca pod natryskiem może się obracać i wystawiać na działanie strumieni dowolną część ciała. W zdrowotnych, ciśnieniowych masażach wodnych nie masuje się brzucha i klatki piersiowej, ale w przypadku paneli prysznicowych, gdzie woda nie wypływa pod dużym ciśnieniem, nie ma takich przeciwwskazań. Trzeba – jak we wszystkim – po prostu zachować umiar.

Niewątpliwie panel prysznicowy gwarantuje dużo atrakcyjniejszą formę kąpieli. Raczej nie można sobie zaszkodzić, stosując takie rozwiązanie w domowej łazience. Jest to dobra forma relaksu zwłaszcza dla osób, które nie są chore i nie wymagają specjalnego ułożenia w trakcie kąpieli.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak przygotować i wykończyć podłogę pod prysznic...

Jeżeli nie chcesz w swojej łazience montować tradycyjnego brodzika możesz wykonać prysznic bez brodzika....

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Wanna w łazience to nie przeżytek! Rodzaje...

Masz mało czasu? Weź szybki prysznic. Wolisz prawdziwy relaks? Zafunduj sobie kąpiel. Wanna to nie przeżytek!...

Jak wybrać wannę? Wanny akrylowe, wanny stalowe i...

Wybór wanny ogranicza tylko zasobnośc portfela i ilość miejsca w łazience. W sklepach królują...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku

Zobacz, jak powinien przebiegać montaż wanny, jej poziomowanie i podłączanie syfonu wannowego.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.