| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Oświetlenie w łazience: poznaj zasady doboru i montażu oświetlenia łazienkowego

Oświetlenie w łazience: poznaj zasady doboru i montażu oświetlenia łazienkowego

W łazience potrzebujemy kilku źródeł światła. Zobacz, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę, zanim wybierzesz oświetlenie.

Autor: Andrzej Szandomirski

W łazience potrzebujemy przede wszystkim światła ogólnego równomiernie oświetlającego wszystkie powierzchnie

Zobacz także:

Dekoracyjne światło w łazience

Ilu i jakich źródeł światła potrzebujemy w łazience?

W łazience potrzebujemy przede wszystkim światła ogólnego równomiernie oświetlającego wszystkie powierzchnie bez zbędnych cieni i kontrastowych obszarów oraz dobrego oświetlenia lustra i umywalki. Do oświetlenia kabiny prysznicowej i wanny wystarczy łagodne światło miejscowe. Nie bez znaczenia będzie również światło spełniające dekoracyjną funkcję – przyjemniej brać relaksującą kąpiel w nastrojowym wnętrzu niż przy mocnym oświetleniu ogólnym. Jako źródło światła możemy zastosować świetlówki bądź halogeny, pamiętając jednak, że te ostatnie nie nadają się do oświetlania lustra, ponieważ powodują powstawanie cieni na twarzy. Wszystkie oprawy zastosowane w łazience powinny mieć wodoszczelną obudowę.

Po co w łazience oświetlenie ogólne?

Najprościej można odpowiedzieć tak: by wszystko było dobrze widać. Wszystko, czyli każdy zakątek i zakamarek. Dobre światło ogólne przydaje się nie tylko przy sprzątaniu, ale także czynnościach higienicznych. Według normy do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6 m2 potrzebujemy żarówki o mocy 75 W. Jako oświetlenie ogólne sprawdza się powieszona w centralnym miejscu sufitu plafoniera z kloszem dobrze przepuszczającym światło. Można też skorzystać z rozwiązań polecanych do kuchni, czyli montażu opraw na żarówki halogenowe lub zwykłe w suficie podwieszanym. W łazience o powierzchni do 10 m2 wystarczą trzy-cztery oprawy z żarówkami 50 W.

Jakie oświetlenie lustra zapewni możliwość zrobienia perfekcyjnego makijażu?

W lustrze powinniśmy się dobrze widzieć, więc światło powinno padać na osobę przeglądająca się w nim i równomiernie oświetlać jej twarz, nie zmieniając koloru. W tym celu najlepiej więc zamontować dwie oprawy symetrycznie po obu stronach lustra. Najlepsze będą kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami ewentualnie z żarówkami o mocy 60 W (pamiętajmy jednak, że będą wycofywane ze sprzedaży do roku 2016). Dobrze oświetlą twarz, pozbawiając ją cieni. Można też zamontować kilka małych opraw nad górną krawędzią i po obu stronach lustra w odległości 5-10 cm od jego ramy albo oprawy halogenowe wpuszczane w sufit podwieszany bądź regulowane reflektorki nad lustrem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Dobre światło ogólne przydaje się nie tylko przy sprzątaniu, ale także czynnościach higienicznych

Autor: Łukasz Zandecki

Najlepiej jest montować oprawy specjalnie oznakowane i przeznaczone do pomieszczeń mokrych

Czy kazdy rodzaj opraw można zamontować w łazience?

Wilgoć zbierająca się w tym pomieszczeniu mogłaby spowodować uszkodzenie oprawy lub porażenie prądem, dlatego najlepiej jest montować oprawy specjalnie oznakowane i przeznaczone do pomieszczeń mokrych. Oprawy montowane w odległości 60 cm od wanny i kabiny muszą mieć stopień ochrony stopień ochrony IPX4 i być przeznaczone do stosowania w łazience, montowane dalej – IPX5, a montowane nad wanną lub kabiną – IPX7. Trudne warunki im nie zaszkodzą, nie będą się też psuły. Więcej na temat montażu osprzętu w łazience w Poradniku Instalacyjnym.

Czy strefa kąpielowa wymaga specjalnego oświetlenia?

Tak, ponieważ powinno tam być widno, ale światło nie może oślepiać osoby kąpiącej się w wannie. Można więc zainstalować źródła światła w suficie podwieszanym, umieszczając je tuż przy ścianie, przy której stoi wanna lub w ściance wokół niej. Można też zastosować kinkiety, kierujące światło na sufit albo tworzyć szczeliny świetlne, w których umieszczone są świetlówki. Oświetlenie strefy kąpielowej jest tym bardziej potrzebne, gdy jest ona wydzielona ściankami (na przykład kabina natryskowa we wnęce lub wydzielona pełnymi ścianami). Bowiem nawet niewysoka ścianka ogranicza dostęp światła z innych stref.

Czego unikać oświetlając łazienkę?

W pomieszczeniu tym nie powinniśmy montować lampy wiszącej, ponieważ mogłaby krępować swobodę ruchów. Niewskazane są również lampy stojące, stołowe, na wysięgnikach zasilane prądem 230 W, ponieważ w zetknięciu z wodą mogą powodować porażenie prądem, a także oświetlenie lustra źródłem światła zainstalowanym na wprost niego, bo będą się odbijały w lustrze i oślepiały zamiast oświetlać. W łazience nie sprawdzają się też kolorowe oprawy, dające przyciemnione światło – szczególnie trzeba na nie uważać, gdy materiał wykończeniowe będą w ciemniejszych kolorach.

Gdzie montować gniazda?

Rozmieszczenie osprzętu oraz urządzeń elektrycznych zależy od wyznaczonych stref ochronnych. Urządzenia elektryczne w zależności od stopnia ich zabezpieczenia przed wilgocią oraz klasy ochronności można montować i używać tylko w określonych strefach. Zatem gniazda mogą być nie bliżej niż 60 cm od wanny, umywalki, brodzika i mieć klasę ochronności przed bryzgami wody co najmniej IPX4.

Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Ściana ze szkła w małej łazience. Szklane...

Małą łazienkę oddziela od sypialni ściana ze szkła mlecznego. Dzięki takiemu przepierzeniu wnętrze jest pełne...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Funkcjonalna łazienka. Jak dobrze i estetycznie...

Urządzanie funkcjonalnej łazienki nie jest łatwym zadaniem. Na małej powierzchni trzeba zaplanować wszystkie...