| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Izolacja przeciwwilgociowa w łazience. Zabezpieczenie ścian i podłogi przed wilgocią
Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią

Izolacja przeciwwilgociowa w łazience. Zabezpieczenie ścian i podłogi przed wilgocią

Łazienka to pomieszczenie najbardziej narażone na działanie wilgoci. Dzięki odpowiedniemu uszczelnieniu i izolacji przeciwwilgociowej chroniącej ściany i podłogi przed szkodliwym działaniem wody, zabezpieczysz łazienkę, a także pomieszczenia z nią sąsiadujące, przed pojawieniem się grzybów i pleśni. Sprawdź, jakie produkty będą odpowiednie do hydroizolacji łazienki i ile będzie to kosztowało.

Pomieszczenie na piętrze przeznaczone na łazienkę do tej pory było suchym składzikiem. Jego całkowita powierzchnia to 12 mkw. Wysokość wynosi 250 cm. Na podłodze znajduje się wylewka cementowa, a na ścianach tynk cementowo-wapienny. Powierzchnia ścian i podłogi wymaga wyrównania.

Produkty do hydroizolacji i uszczelnienia pomieszczenia przeznaczonego na łazienkę

Poniżej przedstawiamy dwa zestawy produktów do przygotowania podłoża, wykonania uszczelnienia podpłytkowego oraz montażu i spoinowania okładziny ceramicznej. Produkty zróżnicowano, biorąc pod uwagę sposób wykończenia natrysku i rodzaj użytych okładzin ceramicznych.

Wariant I - prysznic z brodzikiem, na ścianach i podłodze płytki ceramiczne

Ściany i podłogi oczyszczono, zagruntowano preparatem gruntującym Primer G, a następnie wyrównano zaprawą cementową Nivoplan Plus.

Łazienkę podzielono na strefy mokre i wilgotne. Strefy mokre obejmują kabinę natryskową z brodzikiem akrylowym o wymiarach 80 x 80 cm, wannę, umywalkę, bidet i miskę ustępową (z pasem 50 cm uszczelnienia wokół tych sprzętów) oraz całą podłogę z 15-centymetrowym wywinięciem na ścianę. Powierzchnie te, po uprzednim zagruntowaniu, uszczelniono warstwą jednoskładnikowej masy uszczelniającej Mapegum WPS o grubości 1 mm. We wszystkich narożach wklejono taśmy uszczelniające Mapeband.

Na podłodze i ścianach przewidziano nasiąkliwe płytki ceramiczne o zróżnicowanym formacie. Przyklejono je cienkowarstwowym klejem cementowym Adesilex P9 klasy C2TE, przeznaczonym do klejenia płytek średniego formatu na warstwie uszczelniającej. Do spoinowania użyto fugi cementowej Ultracolor Plus o szerokości 4 mm. Ma ona zmniejszoną nasiąkliwość i jest odporna na działanie grzybów i pleśni.

Spoiny w narożach na łączeniu ściany z podłogą, ściany ze ścianą, spoiny pachwinowe oraz wszystkie elementy przejściowe, takie jak rurki zasilające i odpływowe, wypełniono trwale elastycznym silikonem sanitarnym Mapesil AC. Jego zadaniem jest zmniejszenie naprężeń powstających na styku powierzchni lub materiałów o różnym współczynniku rozszerzalności liniowej.

Wariant II - otwarta kabina natryskowa, na ścianach szkliwiony gres i mozaika szklana

W wariancie drugim w łazience znajdują się otwarta na całą ścianę kabina natryskowa z odwodnieniem liniowym w posadzce i podwójna umywalka. Na ścianach przewidziano ułożenie materiałów o małej nasiąkliwości – gresu szkliwionego i mozaiki szklanej. Ze względu na duże obciążenie wilgocią ściany natrysku zastosowano dwuskładnikową, mineralną zaprawę uszczelniającą Mapelastic. We wszystkich narożach użyto taśm uszczelniających takich samych jak w wariancie pierwszym.

Szkliwiony gres o dużym formacie i mozaikę szklaną, ułożoną na jednej ze ścian w kabinie natryskowej oraz będącą dekoracją, przyklejono białą dwuskładnikową szybkowiążącą zaprawą klejową Elastorapid. Ponieważ zrezygnowano ze skorygowania nierówności powierzchni zaprawą wyrównującą, warstwą niwelującą jest sama zaprawa klejąca. Jej grubość może dochodzić do 10 mm.

Do spoinowania zastosowano spoinę epoksydową nowej generacji Kerapoxy CQ, jest ona bardzo łatwa w aplikacji, nienasiąkliwa, trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i agresywne środki czyszczące. Spoiny na styku powierzchni i materiałów wykończono silikonem – jak w wariancie pierwszym.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wycenę dwóch zestawów produktów chemii budowlanej do przygotowania podłoża, wykonania uszczelnienia podpłytkowego oraz montażu i spoinowania okładziny ceramicznej przygotowała firma Mapei:

Wariant I za 7206 zł

 • Mapegrunt na 94 mkw. podłoża – 141,20 zł
 • Nivoplan Plus do wyrównania 47 mkw. – 278,80 zł
 • Cztery mankiety Mapeband 120 x 120 – 49,20 zł
 • Trzy mankiety Mapeband 300 x 300 – 84,90 zł
 • Cztery narożniki wewnętrzne Mapeband – 49,20 zł
 • 25 m taśmy uszczelniającej Mapeband 120 mm – 262,50 zł
 • Mapegum WPS do hydroizolacji – 896,40 zł
 • Adesilex P9 do przyklejenia ceramiki – 578,25 zł
 • Ultracolor Plus do spoinowania – 322 zł
 • Mapesil AC do silikonowania – 55,70 zł

Łączny koszt materiałów to 2718,15 zł.
Koszt robocizny to 4488 zł. *
Łączny koszt materiałów i robocizny (bez ceramiki) to 7206,15 zł.

Wariant II za 12 256 zł

 • Mapegrunt na 47 mkw. podłoża – 70,60 zł
 • Cztery mankiety Mapeband 120 x 120 – 49,20 zł
 • Trzy mankiety Mapeband 300 x 300 – 84,90 zł
 • Cztery narożniki wewnętrzne Mapeband – 49,20 zł
 • 25 m taśmy uszczelniającej Mapeband 120 mm – 262,50 zł
 • Mapelastic do hydroizolacji – 1626,75 zł
 • Elastorapid do przyklejania ceramiki dużych formatów i mozaiki szklanej – 2974 zł
 • Kerapoxy CQ do spoinowania – 1104,50 zł Mapesil AC do silikonowania – 55,70 zł

Łączny koszt materiałów to 6277,35 zł.
Koszt robocizny to 6379 zł. *
Łączny koszt materiałów i robocizny (bez ceramiki) to 12 656,35 zł.

* orientacyjny koszt robocizny nie uwzględniający wszystkich detali w danym projekcie. Koszt może ulec zmianie i zależy od indywidualnego cennika wybranej firmy wykonawczej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Czym zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience?...

Posadzka w łazience jest szczególnie narażona na zmiany wilgotności i temperatury, a nawet zalania...

Utrzymanie czystości w łazience. Wyposażenie...

Utrzymanie porządku w łazience nie jest łatwe. Odpowiednio dobierając wyposażenie łazienki, możesz jednak...

Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...

Łazienka w drewnie – teak, iroko, a może fornir

Aranżację łazienki warto urozmaicić drewnem – deski podłogowe z iroko czy teaku lub fornir na ścianie...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...