| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Zasady montażu stelażu do powieszenia ceramiki i armatury łazienkowej

Zasady montażu stelażu do powieszenia ceramiki i armatury łazienkowej

Jak solidnie zamocować ceramikę i armaturę łazienkową? Najwygodniej wykorzystać do tego specjalne stelaże podtynkowe albo narożnikowe. Ściankę zabudowuje się płytą gipsowo-kartonową. Ten sposób ukrycia spłuczki i zawieszenia miski ustępowej sprawia, że zajmują mniej miejsca i łatwiej utrzymać czystość.

Stelaże do mocowania ceramiki sanitarnej stały się właściwie standardowym wyposażeniem łazienek. Są niezbędne do zainstalowania takich sprzętów jak wiszące miski ustępowe i podtynkowe systemy spłukujące. To ich podstawowe zastosowanie. Ale na stelażach można zamocować praktycznie każdy element wyposażenia łazienki: umywalki, baterie, bidety, pisuary, uchwyty dla niepełnosprawnych. Po co? Bo pozwala to ciekawie zaaranżować wnętrze, upraszczając przy tym prace, a w nietypowych sytuacjach, np. gdy brakuje miejsca lub łazienka jest nieustawna, pomaga rozwiązać wiele problemów.

Ścianka ze stelażem w łazience

Umywalkę lub baterię ścienną można bez trudu przymocować do ściany. Pod warunkiem, że jest ona solidna. Ale wyobraźmy sobie lekką ściankę działową dzielącą łazienkę na przykład na część kąpielową i toaletową. Pomaga ona w aranżacji łazienki, w której brakuje miejsca na wygodne rozmieszczenie całego wyposażenia. Ścianka zwykle nie dochodzi do sufitu, by umożliwić dotarcie naturalnego światła do całego pomieszczenia. Najłatwiej zrobić ją z płyt gipsowo-kartonowych przykręconych do stalowych profili. Takie wykonanie nie zapewnia jednak wytrzymałości niezbędnej do zawieszenia na niej ciężkich elementów. W dodatku, ponieważ ścianka nie dochodzi do sufitu, nie jest zbyt stabilna.

Podobna sytuacja może się zdarzyć w łazience pod skosami. Miejsce o niepełnej wysokości można wykorzystać, umieszczając tam miskę ustępową. Jeśli ma być wisząca, trzeba przymocować ją do tzw. przedścianki wykonanej pod skośnym sufitem – zwykle także z płyt gipsowo-kartonowych. Również w tym wypadku problemem jest niewielka wytrzymałość takiej konstrukcji. I właśnie tutaj pomocne są specjalne stelaże instalacyjne do suchej zabudowy. Są to ramy z profili stalowych o dużej wytrzymałości i trwałości, które mogą przenosić obciążenia nie tyko przyboru sanitarnego, ale także jego użytkownika. Na obudowę stelaża można stosować pojedynczą płytę o grubości minimum 18 mm lub dwie warstwy płyt grubości 12,5 mm. Zapewnia to ściance sztywność – płyty nie będą się uginać, co mogłoby doprowadzić do pękania położonej na nich glazury.

Gdy ciasno w łazience - stelaż w obudowie

Czasami brakuje miejsca na swobodne rozmieszczenie wyposażenia łazienki. Rozwiązaniem takiego problemu może być usytuowanie na przykład miski ustępowej, ewentualnie umywalki, w narożniku pomieszczenia, albo nawet w narożniku między ścianą a wanną – częściowo w jej świetle – pod kątem 45º. Zwłaszcza w tym drugim przypadku prace ułatwi zastosowanie specjalnego stelaża narożnego. Można też wybrać stelaż uniwersalny i zamocować go za pomocą specjalnych uchwytów narożnych.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy chcemy wymienić urządzenia sanitarne bez gruntownego remontu całej łazienki, jest moduł z gotową obudową stelaża ze spłuczką do miski ustępowej wiszącej lub stojącej. Stosując go, unikamy kucia, tynkowania i uzupełniania glazury i terakoty koniecznych przy wykonywaniu obudowy stelaża z płyt gipsowo-kartonowych. Obudowa ma bardzo prostą, nowoczesną formę, do wyboru są trzy kolory: biały, czarny i miętowy. Dużą zaletą tego systemu jest łatwy dostęp do armatury i bezproblemowy montaż.

Autor: Andrzej Szandomirski

Stelaże nie tylko umożliwiają zastosowanie wiszących misek ustępowych i bidetów. Pomagają też w aranżacji łazienki, zwłaszcza w nietypowych sytuacjach

Remont łazienki - 5 częstych dylematów związanych z remontowaniem

Remont łazienki to nie tylko kwestia wyboru płytek. Musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytania....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaką spłuczkę i deskę do miski ustępowej wybrać?

Jakie cechy powinna mieć dobra miska ustępowa? Dodatkowo do muszli należy także dobrać spłuczkę i deskę. Z...

Niestandardowa zabudowa łazienki - stelaże...

Stelaże podtynkowe to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu możesz zagospodarować nietypowe wnęki,...

Na co zwrócić uwagę wybierając miskę ustępową?

Aby nie mieć problemów z użytkowaniem miski ustępowej, należy wykonać między innymi odpowiednie...

Czym kierować się wybierając miskę ustępową:...

Miska ustępowa może być wykonana z ceramiki, stali czy kamienia. Który z materiałów jest...

Aranżacja nowoczesnej łazienki: czy warto...

Ostatni krzyk mody w łazience to ukryte w ścianie baterie. Jak prezentują się w łazience? Zobacz, czy warto...

Nowoczesny design i folk w aranżacji łazienki

Ludowe wzory z całego świata w połączeniu z nowoczesnym designem to najnowszy trend w aranżacji łazienki....