| muratordom.pl » Łazienka » AGD do łazienki » Pralnia w domu

Pralnia w domu

To wygodne i praktyczne pomieszczenie. Nie potrzeba na nie wiele miejsca, a znakomicie usprawnia codzienne czynności gospodarcze. Kto ma w domu pralnię, bardzo ją sobie chwali.

W mieszkaniu w bloku pranie odbywało się w łazience. Pralkę ustawiano obok umywalki, a bieliznę suszyło się nad wanną. We własnym domu nie powinniśmy powtarzać takich wzorów.

Warunkiem relaksu w łazience jest wyrzucenie z niej pralki. Codzienny widok sortowanej bielizny i środków piorących potrafi skutecznie zepsuć wrażenie które staramy się osiągnąć, wybierając elegancką wannę czy drogie materiały wykończeniowe. Jeśli więc marzy nam się prawdziwy salon kąpielowy, pomyślmy najpierw o... pralce. Gdzie ją postawimy? Gdzie będziemy suszyć upraną odzież?

Wiele zależy od wielkości domu. W małym wybór ogranicza się do decyzji, czy pralkę wstawiamy do pomieszczenia gospodarczego, czy do małej ogólnodostępnej łazienki w strefie dziennej. To pomieszczenie często przejmuje dodatkowe funkcje, na przykład schowka albo pralni. Sprzyja temu usytuowanie – blisko wejścia, kuchni i salonu, a więc w strefie, w której się często przebywa. Minusem tego rozwiązania jest to, że łazienka z pralką nie robi dobrego wrażenia jako toaleta gościnna.

Dobrym pomysłem wydaje się ustawienie pralki w kotłowni. Jednak warto wiedzieć, że nie zaleca się suszyć tam bielizny – producenci kotłów przestrzegają, że wilgoć w pomieszczeniu technicznym może szkodzić urządzeniom elektronicznym. W domu parterowym wygodnie jest korzystać z możliwości suszenia prania na świeżym powietrzu, oczywiście nie na tarasie przy salonie, lecz w innej, nierekreacyjnej części działki. Dlatego warto urządzić pralnię w pomieszczeniu gospodarczym z wyjściem do ogrodu.

W domu z poddaszem musimy przede wszystkim zdecydować, na której kondygnacji wygodniej będzie korzystać z pralki. Na poddaszu najczęściej zmieniamy ubrania i pościel, tu mamy szafy i garderoby, więc jeżeli pranie odbywa się na tym samym poziomie, czeka nas mniej biegania po schodach. Argumentem za tym rozwiązaniem może być też strych albo balkon z pełną balustradą – idealne miejsce do suszenia. Z kolei gdy w domu pierze się głównie tony ubranek dziecięcych, wygodniejsze może być umieszczenie pralki na parterze, gdzie niepracująca mama wraz z małymi dziećmi spędza większość czasu. Łatwiej jej wtedy łączyć pranie z innymi domowymi czynnościami.

Dla domów piętrowych już dawno wymyślono zsyp na brudną bieliznę. Wydaje się to bardzo pomysłowe – rzeczy do prania wrzuca się przez dziurę w łazience. Cóż z tego jednak, że lądują na parterze lub w piwnicy, skoro ktoś potem i tak musi je uprać, rozwiesić, a suche zanieść na poddasze i ułożyć w szafach. Jest to więc wygodne dla domowników tylko wtedy, gdy zajmuje się tym zatrudniona osoba, ale nie wówczas, gdy wszystkie prace gospodarcze wykonują własnymi siłami. Pralnia usytuowana w piwnicy czy w pomieszczeniu za garażem oznacza, że ktoś regularnie spędza w niej czas, odizolowany od pozostałych członków rodziny.

Chowamy pralkę w domu i mieszkaniu

 

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3970

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3970

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3970

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3970

W nowych projektach domów pralnia jest coraz częściej osobnym pomieszczeniem. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne i polecane. Pralnia nie musi być duża, ważne, aby była z oknem i miała skuteczną wentylację. Powinny być w niej duża umywalka lub zlew, miejsce na pralkę, ewentualnie suszarkę automatyczną, pojemniki na ubrania i bieliznę, deska do prasowania. Przydaje się także prosty regał z półkami lub systemem wysuwanych koszy, który ułatwia sortowanie i porządkowanie ubrań.

Ustalając miejsce takiego pomieszczenia w domu, zastanówmy się, kto na co dzień będzie się zajmował praniem. Jeżeli korzystamy z pomocy osoby z zewnątrz, lepiej, jeśli pralnia znajduje się na parterze w oddzielonej części gospodarczej. Jeżeli jednak każdy z domowników zajmuje się swoją garderobą i korzysta z pralni wtedy, gdy ma czas, najlepszym rozwiązaniem będzie pralnia w strefie prywatnej – w pobliżu sypialni, szaf i garderób.

Pralki do małych łazienek

Na rynku sprzętu AGD, oprócz tradycyjnych pralek ładowanych od frontu, jest coraz większy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak oszczędzać wodę? Dobre sposoby na...

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii - rachunki za wodę to poważna pozycja w...

Pralko-suszarki

Jeśli irytują cię porozwieszane na suszarkach i kaloryferach mokre ubrania – zainwestuj w...

Przed kupnem pralki...

... należy wybrać miejsce, w którym ma być ustawiona. 

Pralka w łazience schowana pod blatem. Praktyczne...

Jeśli w twojej łazience nie ma miejsca na kącik do prania ani wnękę lub szafę, dobrym wyjściem jest...

Pralka w łazience

Jeśli w naszym domu nie ma osobnego pomieszczenia do prania, najlepiej jest ustawić pralkę w łazience. Możemy...

Najlepsza pralka - czyli jaka? Podpowiadamy, jak...

Dobra pralka to taka, która idealnie odnajdzie się w Twojej łazience niezależnie od jej wielkości, a...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT