| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Kotłownia na piec centralny - przykłady projektów
Jaka powinna być wielkość kotłowni na paliwa stałe?

Kotłownia na piec centralny - przykłady projektów

Chcemy zainstalować kocioł na paliwo stałe, ale czy zmieści się on w kotłowni, którą zaprojektowano w naszym domu? Ile miejsca zajmuje kocioł na ekogroszek, a ile na pelety i na miał węglowy? W jakiej odległości od ścian powinno się go ustawić, by nie mieć problemów z obsługą? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najistotniejsze pytania.

Piece centralne na paliwa stałe, zwłaszcza z automatycznymi podajnikami i zasobnikami paliwa, niestety, nie są małe. Pod względem gabarytów nawet nie ma co porównywać ich z nowoczesnymi wiszącymi kotłami gazowymi, zwłaszcza tymi dwufunkcyjnymi. W dodatku kocioł na paliwo stałe wymaga obsługi polegającej przede wszystkim na częstym uzupełnianiu paliwa, czyszczeniu i wynoszeniu popiołu. Z tego względu konieczny jest wygodny dostęp do kotła, i to najlepiej ze wszystkich stron.

To oznacza, że pomieszczenie wystarczająco duże, by zamontować w nim kocioł gazowy (kubatura co najmniej 8 m3, a nawet zaledwie 6,5 m3, gdy kocioł ma zamkniętą komorę spalania), niekoniecznie będzie odpowiednie na kotłownię z kotłem na paliwo stałe, zwłaszcza wyposażonym w zasobnik i podajnik paliwa. Sytuację pogarsza jeszcze zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Jest to najczęściej pionowy zbiornik o średnicy około 70 cm, więc jeśli chcemy wstawić go do kotłowni, jeden z jej wymiarów powinien być co najmniej o tyle większy.

Pamiętajmy, że oprócz pieca na paliwo stałe, zasobnika paliwa i zbiornika c.w.u.  muszą się tam jeszcze zmieścić rury i pompy, które także zajmą trochę miejsca, utrudniając poruszanie się w trakcie obsługi. Jeśli zbiornik c.w.u. ma współpracować z coraz chętniej instalowanymi kolektorami słonecznymi, musi mieć dużą pojemność, a więc trzeba zapewnić mu dużo miejsca w kotłowni.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wymiary kotłowni i usytuowanie kotła

Jak wygląda usytuowanie kotła w kotłowni i jakie powinny być jej minimalne wymiary, pokazujemy na rysunkach. Wymiary kotłów są przykładowe, można oczywiście znaleźć nieco mniejsze urządzenia. Ale jeśli na etapie projektu nie wiemy jeszcze, jaki konkretnie model będziemy chcieli kupić, to lepiej zadbajmy o to, by nasza kotłownia nie była mniejsza od przedstawionej na rysunkach.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

W kotłach na ekogroszek króciec dymowy znajduje się z tyłu. Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, powinien być prosty, dopuszczalne są jedynie łagodne łuki (nie można załamać przewodu pod kątem prostym). Jeśli komin znajduje się zbyt blisko rogu pomieszczenia, może być konieczne zastosowanie czopucha z łukami, a to spowoduje, że kocioł trzeba będzie odsunąć od ściany o więcej niż 60 cm

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Kotły miałowe i na pelety mogą mieć króciec dymowy u góry. Wtedy podłączenie do komina jest mniej kłopotliwe – nie musimy odsuwać kotła od ściany, by zrobić miejsce na czopuch.
Z reguły w kotłowni oprócz kotła instaluje się też zasobnik ciepłej wody użytkowej. Jest to najczęściej pionowy zbiornik o średnicy około 70 cm, więc jeśli chcemy wstawić go do kotłowni, jeden z jej wymiarów powinien być co najmniej o tyle większy. Pamiętajmy, że oprócz kotła i zasobnika muszą się tam jeszcze zmieścić rury i pompy, które także zajmą trochę miejsca, utrudniając poruszanie się w trakcie obsługi

Kotły na ekogroszek

Wymiary większości kotłów na węgiel ekogroszek o mocy 15-40 kW to 110-150 cm (szerokość) na 80-100 cm (głębokość) – z uwzględnieniem zasobnika paliwa montowanego z boku (do wyboru z prawej lub z lewej strony).

W kotłach na ekogroszek króciec dymowy na ogół znajduje się z tyłu, przez co kocioł nie może być dosunięty blisko ściany. Odległości, jakie muszą być zachowane, by możliwa była obsługa kotła, są określone w jego instrukcji montażu. Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, powinien być prosty, dopuszczalne są jedynie łagodne łuki (nie można załamać przewodu pod kątem prostym). Jeśli komin znajduje się zbyt blisko rogu pomieszczenia, może być konieczne zastosowanie czopucha z łukami, a to spowoduje, że kocioł trzeba będzie odsunąć od ściany o więcej niż 60 cm.

Zwykle między kotłem a ścianą kotłowni trzeba pozostawić po bokach co najmniej 60 cm – by można się było dostać do przepustnicy na czopuchu (podłączeniu do komina), a z drugiej strony – do napędu automatycznego podajnika. Potrzebny jest też dostęp do wyczystki komina, która znajduje się za kotłem. Z tego względu również między ścianą kotłowni a tylną ścianą kotła producenci zalecają zachowanie odległości minimum 60 cm.

Załadunek paliwa odbywa się od przodu. Tu między ścianą a kotłem należy pozostawić około 1 m wolnego miejsca, by móc w miarę swobodnie operować szuflą lub dźwigać ciężki worek czy wiadro z węglem.

Piece do spalania miału węglowego lub piece na pelety

Kotły do spalania miału węglowego albo piece na pelety mają nieco inną budowę niż kotły na ekogroszek. Ich zasobnik może być z tyłu kotła, a króciec dymowy jest wyprowadzony w górę. Wtedy podłączenie do komina jest mniej kłopotliwe – nie musimy odsuwać kotła od ściany, by zrobić miejsce na czopuch. Wymiary urządzenia to wówczas 50-70 cm (szerokość) na 110-170 cm (głębokość).

Dostęp do kotła tego typu na ogół konieczny jest z każdej strony, więc odstęp od ścian to minimum 60 cm, a od strony, z której ładuje się paliwo – 100 cm. Dostęp do zasobnika zwykle jest przewidziany od strony dłuższego boku, ale od strony krótszego są drzwiczki do załadunku paliwa zastępczego (bezpośrednio do paleniska). Zatem odległość 100 cm powinna być zachowana z dwóch stron.

Szczegóły techniczne kotłowni na piec centralny - skrót rozporządzeń

Kotłownia, w której postawisz piec na paliwo stałe, musi spełniać szereg wymogów...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Systemy kominowe od A do Z. Porady EKSPERTA

Efektywna praca całego systemu grzewczego zależy od odpowiedniej regulacji ciągu kominowego. Zapytaj...

Ciepło w domu - tanie i ekologiczne. Wybieramy...

Kocioł na paliwo stałe powinien być wygodny w obsłudze, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Sprawdź,...

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

Wybierz odpowiedni kocioł do ogrzewania swojego...

Kotły centralnego ogrzewania spalając paliwo typu pellet uzyskały 5 klasę według normy PN EN 303-5:2012....

Przegląd palników do kotłów

Palnik to bardzo ważny element kotła grzewczego. Urządzenie to wytwarza strumień ciepła o wysokiej...