Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Kotłownia na piec centralny - przykłady projektów
Jaka powinna być wielkość kotłowni na paliwa stałe?

Kotłownia na piec centralny - przykłady projektów

Chcemy zainstalować kocioł na paliwo stałe, ale czy zmieści się on w kotłowni, którą zaprojektowano w naszym domu? Ile miejsca zajmuje kocioł na ekogroszek, a ile na pelety i na miał węglowy? W jakiej odległości od ścian powinno się go ustawić, by nie mieć problemów z obsługą? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najistotniejsze pytania.

Piece centralne na paliwa stałe, zwłaszcza z automatycznymi podajnikami i zasobnikami paliwa, niestety, nie są małe. Pod względem gabarytów nawet nie ma co porównywać ich z nowoczesnymi wiszącymi kotłami gazowymi, zwłaszcza tymi dwufunkcyjnymi. W dodatku kocioł na paliwo stałe wymaga obsługi polegającej przede wszystkim na częstym uzupełnianiu paliwa, czyszczeniu i wynoszeniu popiołu. Z tego względu konieczny jest wygodny dostęp do kotła, i to najlepiej ze wszystkich stron.

To oznacza, że pomieszczenie wystarczająco duże, by zamontować w nim kocioł gazowy (kubatura co najmniej 8 m3, a nawet zaledwie 6,5 m3, gdy kocioł ma zamkniętą komorę spalania), niekoniecznie będzie odpowiednie na kotłownię z kotłem na paliwo stałe, zwłaszcza wyposażonym w zasobnik i podajnik paliwa. Sytuację pogarsza jeszcze zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Jest to najczęściej pionowy zbiornik o średnicy około 70 cm, więc jeśli chcemy wstawić go do kotłowni, jeden z jej wymiarów powinien być co najmniej o tyle większy.

Pamiętajmy, że oprócz pieca na paliwo stałe, zasobnika paliwa i zbiornika c.w.u.  muszą się tam jeszcze zmieścić rury i pompy, które także zajmą trochę miejsca, utrudniając poruszanie się w trakcie obsługi. Jeśli zbiornik c.w.u. ma współpracować z coraz chętniej instalowanymi kolektorami słonecznymi, musi mieć dużą pojemność, a więc trzeba zapewnić mu dużo miejsca w kotłowni.

Wymiary kotłowni i usytuowanie kotła

Jak wygląda usytuowanie kotła w kotłowni i jakie powinny być jej minimalne wymiary, pokazujemy na rysunkach. Wymiary kotłów są przykładowe, można oczywiście znaleźć nieco mniejsze urządzenia. Ale jeśli na etapie projektu nie wiemy jeszcze, jaki konkretnie model będziemy chcieli kupić, to lepiej zadbajmy o to, by nasza kotłownia nie była mniejsza od przedstawionej na rysunkach.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

W kotłach na ekogroszek króciec dymowy znajduje się z tyłu. Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, powinien być prosty, dopuszczalne są jedynie łagodne łuki (nie można załamać przewodu pod kątem prostym). Jeśli komin znajduje się zbyt blisko rogu pomieszczenia, może być konieczne zastosowanie czopucha z łukami, a to spowoduje, że kocioł trzeba będzie odsunąć od ściany o więcej niż 60 cm

Przeczytaj dodatkowo:
Czy ogrzewanie biomasą jest tanie? Pelety –...

Biomasa jest rozsądną alternatywą dla najpopularniejszego u nas paliwa – węgla. Najwygodniejsze są...

Koszt ogrzewania domu węglem i drewnem - będzie...

Wciąż najtańszym źródłem energii do ogrzewania domu będą drewno i węgiel, choć ich cena i tak jest wysoka. Na...

Kotły retortowe, czyli kotły z podajnikiem...

Kotły retortowe z automatycznym podajnikiem paliwa osiągają wysoką sprawność dzięki zautomatyzowaniu ich...

Tanie ogrzewanie. Czym tanio ogrzewać dom?

Dla wielu osób ważnym kryterium decydującym o wyborze sposobu ogrzewania domu są koszty jego...

Piec na pellet - jaki kocioł wybrać, co kupić do...

Piec na pellet  to wydatek rzędu kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co zatem wybrać i na...

Modernizacja kotłowni – włączenie do instalacji...

Modernizacja kotłowni nie zawsze wiąże się z koniecznością wymiany źródła ciepła. Często mniejszym nakładem...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.