| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Wybieramy wannę do łazienki. Wanna z hydromasażem i tradycyjna

Wybieramy wannę do łazienki. Wanna z hydromasażem i tradycyjna

Wanna powinna być nie tylko miejscem wygodnej kąpieli, ale także prawdziwą ozdobą łazienki. W sprzedaży są wanny narożne, owalne i prostokątne, więc żaden miłośnik kąpieli nie będzie miał kłopotu ze znalezieniem wanny dla siebie. Kupują jednak wannę z hydromasażem, należy zwrócić uwagę na to by była również duża, ponieważ hydromasaż będzie skuteczny, jeśli odległość dysz od ciała wyniesie co najmniej 10 cm. Sprawdźmy więc, co oferują nam producenci...

Do zakupu wanny powinniśmy się dobrze przygotować. Przede wszystkim zawęzić krąg poszukiwań, czyli określić wymiary i przybliżony kształt wanny oraz ustalić kwotę, jaką jesteśmy skłonni na nią przeznaczyć.

Warto się też zastanowić nad dodatkowym wyposażeniem i zdecydować, czy wanna ma być z hydromasażem, czy tradycyjna, bez hydromasażu. U wielu producentów do zwykłej wanny można dokupić systemy hydromasażu. Jeśli dzisiaj nie stać nas na taką wannę, możemy rozłożyć jej zakup na raty – najpierw kupić samą nieckę, a po jakimś czasie dokupić system...

Sprawdźmy, co w temacie wanien mają do zaoferowania producenci...

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kształt i wygoda wanny mają znaczenie

 • Wanny prostokątne mają wymiary 100-190 x 70-120 cm. Zwykle dany model oferowany jest w kilku rozmiarach, na przykład co 10 cm. Mogą mieć gładkie ścianki lub wyprofilowanie na plecy, łokcie lub pupę, a także siedziska.
 • Wanny narożne symetryczne i asymetryczne. W modelach symetrycznych prostopadłe boki są tej samej długości, a ich wymiary wahają się od 120 do 175 cm. Niektóre mają siedziska i/lub wyprofilowanie na łokcie, mydło itp. W wannach asymetrycznych prostopadłe boki są różnej długość (dostepne modele prawe i lewe). Ich wymiary wahają się od 140 x 75 cm do 160 x 100 cm. Otwór odpływowy zwykle znajduje się naprzeciw krótszego boku.
 • Wanny owalne i okrągłe są oferowane jako wolno stojące i przyścienne. Nadają się do dużych łazienek czy salonów kąpielowych. Ich długość przkracza zazwyczaj 180 cm, a szerokość - 80 cm.
 • Dostępne są również wanny pięcio-, sześcio-, ośmiokątne lub w kształcie łzy. Wszystkie te modele są duże - 180-200 cm długości i 80-100 cm szerokości.

A może wanna z hydromasażem...

Rozpiętość cenowa wanien z hydromasażem jest bardzo duża, najtańsze kosztują niecałe 1,5 tys. zł, czyli tyle co wanny bez hydromasażu renomowanych producentów, najdroższe to równowartość średniej klasy samochodu.

Dlaczego warto zainwestować w taką wannę? Dla zdrowia i relaksu. Podczas hydromasażu strumienie wody lub powietrza pod ciśnieniem masują ciało – relaksują, dają uczucie odprężenia i odświeżenia, poprawiają samopoczucie. Dla osób zdrowych to przede wszystkim sposób na regenerację i odpoczynek po pracowitym, stresującym dniu, dla chorych – wspomaganie leczenia czy rehabilitacji.

 • Wanna z hydromasażem ma wymagania. Instalację wodną i kanalizacyjną do wanny z hydromasażem robi się podobnie jak do zwykłej. Odpływ o średnicy 50 mm ułożony z odpowiednim spadkiem musi być możliwie blisko pionu. Wanna z hydromasażem wymaga natomiast większego pomieszczenia. Specjaliści twierdzą, że powinno mieć nie mniej niż 6-7 m². Konieczna jest też sprawnie działająca wentylacja. Tylko odpowiednio duże, dobrze wentylowane pomieszczenie daje gwarancję, że wilgoć będzie odprowadzana, a para wodna nie skropli się na ścianach i suficie, sprzyjając rozwojowi grzybów i pleśni.
  Większe wymagania dotyczą instalacji elektrycznej. System hydromasażu jest napędzany pompą elektryczną na napięcie 230 V. Podłącza się go do instalacji na stałe. Powinien być zamontowany na osobnym obwodzie elektrycznym, a instalacja zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym oraz nadmiarowoprądowym. W niektórych typach wanien producenci zalecają montaż dodatkowego wyłącznika różnicowoprądowego w skrzynce sterującej pracą hydromasażu. Moc bezpiecznika określa producent.
 • Bąbelkowe atrakcje. Do wyboru jest kilka wariantów hydromasażu z różną liczbą dysz i możliwością ich sterowania. System hydromasażu zapewnia masaż wodny, powietrzny lub ich kombinację, a dodatkowo kąpiel mogą uatrakcyjnić olejki aromatyczne (aromaterapia), muzyka, podwodne oświetlenie czy kaskada wodna imitująca wodospad. Są wanny, w których wodę można ozonować, co sprzyja natlenianiu skóry, lub łączyć masaż wodny z ultradźwiękami w celu poprawy wyglądu i walki z cellulitem.
  • Masaż powietrzny, zwany też kąpielą perełkową, to najłagodniejszy rodzaj masażu. Powietrze z pomieszczenia jest wtłaczane przez dmuchawę do wanny napełnionej wodą. Może być rozprowadzone systemem rurek do dysz powietrznych umieszczonych w dnie wanny albo doprowadzone do komory powietrznej znajdującej się pod dnem (podwójne dno), a dalej wypuszczane przez małe otworki w dnie wanny.
   Resztki wody pozostające w podwójnym dnie mogą sprzyjać rozwojowi grzybów. Trzeba więc dbać o dezynfekcję komory. Aby woda po kąpieli nie zostawała w systemie, potrzebne są rurki drenażowe odprowadzające ją do kanalizacji.
  • Masaż wodny, zwany biczami wodnymi, jest bardziej intensywny od powietrznego. Woda napuszczona do wanny podczas masażu wodnego krąży w obiegu zamkniętym: pompa zasysa ją przez ssak, a dalej systemem rurek tłoczy do dysz wodnych. Dysze mogą być tak skonstruowane, że woda jest też napowietrzana (masaż wodno-powietrzny).
  • Fale ultradźwiękowe wytwarzają dysze ultradźwiękowe, zwykle montowane obok wodnych. Poprawiają ukrwienie tkanek, przyspieszają metabolizm i rozgrzewają. 
 • Sterowanie masażem. W najprostszych i najtańszych modelach wanien sterowanie hydromasażem jest ręczne (zwane pneumatycznym lub mechanicznym). Pompę (do masażu wodnego) lub dmuchawę (do masażu powietrznego) uruchamia się przyciskiem na górnej krawędzi wanny. Zwolnienie przycisku zakończy pracę systemu. Wadą tego rozwiązania jest niebezpieczeństwo pracy pompy na sucho, czyli bez odpowiedniej ilości wody, a to może doprowadzić do zniszczenia pompy. Woda musi zakrywać wszystkie dysze umieszczone na ściankach wanny. Wygodniejsze w obsłudze, ale i droższe są wanny sterowane elektronicznie. Na brzegu wanny znajduje się panel z tak zwanymi mikrokontaktami, których dotknięcie powoduje uruchomienie wybranej funkcji. Obsługa jest intuicyjna. Systemy ze sterowaniem elektronicznym zwykle mają czujnik poziomu wody uniemożliwiający włączenie hydromasażu, jeżeli woda nie zakrywa bocznych dysz. Sterowanie może się też odbywać za pomocą pilota.
 • Konieczna dezynfekcja. Jeśli po każdej kąpieli elementy hydromasażu nie zostaną całkowicie opróżnione z wody i osuszone, będą się w nich rozwijać glony i grzyby. Aby temu zapobiec, zaleca się okresową dezynfekcję instalacji hydromasażu. W tańszych modelach przeprowadza się ją samodzielnie, co kilka tygodni, wlewając płyn dezynfekujący do wanny napełnionej wodą i włączając hydromasaż. Mniej kłopotliwa, bo automatyczna, jest dezynfekcja w droższych wannach. Sprowadza się do uzupełnienia płynu w dozowniku i naciśnięcia przycisku. Reszta „robi się sama”.

Remont natrysku - najważniejsze dobre uszczelnienie (PORADA)

W pomieszczeniu, które znajduje się pod łazienką zauważłeś zacieki na suficie. Prawdopodobną...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż prysznica bez brodzika. Odpływ w podłodze...

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach....

Jak kupować i montować kabiny prysznicowe?

Kabina prysznicowa powinna pasować do miejsca, w którym ma być ustawiona w łazience, i... do...

Zestaw natryskowy a system natryskowy – czym są,...

Kiedy kończymy budowę domu lub planujemy remont łazienki, powinniśmy się zastanowić m.in. zestawem do...

Wanna wolnostojąca czy zabudowana? Zobacz galerię...

Wanna wolno stojąca staje się coraz bardziej popularna w polskich domach i mieszkaniach. Sprawdzi się nie...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...