Jak prawidłowo podłączyć pralkę i zmywarkę?

2010-12-01 14:36

Podłączenie pralki i zmywarki: instrukcja. Niezawodne działanie pralki lub zmywarki uzależnione jest od odpowiedniego montażu. O czym należy wiedzieć przed przystąpieniem do prac instalacyjnych i jak je prawidłowo wykonać?

Podłączanie pralki
Autor: Kalbar

Czy podłączenie pralki lub zmywarki jest trudne? Jeżeli ma stanąć w miejscu, do którego mamy doprowadzoną rurę z wodą i odpływ do kanalizacji, a w pobliżu jest gniazdo elektryczne 230 V – to żaden problem. Jeśli jednak któregoś z tych elementów brakuje, raczej będzie nam potrzebna pomoc fachowca. Chyba że mamy szczęście być wszechstronnie uzdolnioną „złotą rączką”. Aby ustrzec się przed ewentualną awarią sprzętu wynikającą z nieprawidłowego podłączenia pralki czy zmywarki, lepiej zlećmy tę pracę doświadczonej osobie.

Najlepiej zaplanować podłączenie pralki lub zmywarki na etapie budowy domu. Wtedy podczas wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej bez problemu można rozprowadzić rury i przewody potrzebne do podłączenia pralki czy zmywarki. Umieszcza się je zwykle w bruzdach wykonanych w ścianach, które następnie się tynkuje lub od razu zakleja glazurą. W kuchni podłączenia najczęściej znajdują się za szafkami. Wówczas nie ma potrzeby chowania rur w bruzdach, bo i tak zasłonią je meble kuchenne.

Czytaj też:

Podłączenie pralki lub zmywarki do instalacji elektrycznej

Pralki i zmywarki sprzedawane w Polsce są zasilane prądem o napięciu 230 V, więc do ich podłączenia potrzebne jest zwykłe gniazdo wtykowe z uziemieniem. Producenci zalecają, by nie stosować przedłużaczy i rozgałęziaczy. Trzeba pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa gniazdo, do którego podłączana będzie pralka i zmywarka, nie powinno się znaleźć bliżej niż 60 cm od punktu poboru wody (baterii). Montaż gniazda elektrycznego lepiej powierzyć fachowcom.

Podłączenie zmywarki i pralki do instalacji wodnej

Zimna lub ciepła. Pralka i zmywarka muszą być zasilane wodą, zwykle zimną. W instrukcji obsługi możemy sprawdzić, czy producent dopuszcza podłączenie ich do instalacji z ciepłą wodą. Najczęściej jest możliwe doprowadzenie wody o temperaturze do 60°C, ale z zastrzeżeniem, że skuteczność mycia lub prania przy zasilaniu ciepłą wodą jest nieco mniejsza niż zimną. W takim wypadku o kilkanaście minut ulega skróceniu czas prania lub mycia oraz zmniejsza się zużycie energii, bo pralka lub zmywarka nie muszą uruchamiać swoich elektrycznych grzałek. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest także podłączenie zimnej wody, tak aby pralka czy zmywarka mogły ją mieszać z ciepłą. Jeśli korzystamy z ciepłej wody dostarczanej przez kocioł lub podgrzewacz gazowy, możemy też trochę zaoszczędzić, bo energia ze spalania gazu jest tańsza niż prąd elektryczny. Jeszcze większe oszczędności uzyskamy, jeśli mamy wodę podgrzewaną przez kolektory słoneczne, pompę ciepła lub kocioł na węgiel czy kominek z płaszczem wodnym.

Jakim wężem? Do połączenia pralki lub zmywarki z instalacją rozprowadzenia wody służy elastyczny wąż, zwykle dostarczany z nimi w komplecie. Na ogół nie jest zbyt długi (około 1,5 m), więc instalację wodną trzeba doprowadzić blisko miejsca, w którym ma stanąć urządzenie. W ostateczności możliwe jest zastosowanie węża przedłużającego lub wymiana standardowego na dłuższy.

W przypadku zmywarki należy sprawdzić, czy jej standardowy wąż jest wyposażony w elektrozawór mający zapobiegać zalaniu kuchni w przypadku wystąpienia nieszczelności w zmywarce lub w samym wężu. Aby elektrozawór działał skutecznie, musi być podłączony do instalacji wodnej w sposób określony w instrukcji obsługi. Zwykle wyklucza więc to zastosowanie węża przedłużającego, a wymiana na dłuższy jest możliwa tylko w serwisie.

Standardowe węże doprowadzające wodę są zakończone nakrętką z gwintem 3/4 cala. Dlatego instalacja wodna powinna być zakończona gwintem zewnętrznym o tym właśnie wymiarze. Na podłączeniu potrzebny jest też zawór odcinający, który umożliwia odłączenie pralki lub zmywarki od instalacji bez potrzeby zakręcenia wody w łazience lub kuchni.

Podłączenie pralki i zmywarki do gotowej instalacji

Jeśli chcemy podłączyć pralkę lub zmywarkę do już gotowej instalacji, w której nie ma specjalnego podejścia wodnego do tych urządzeń, możemy się zaopatrzyć w baterię zlewozmywakową ze zintegrowanym przyłączem do zmywarki, z zaworem odcinającym. Jeżeli nie chcemy wymieniać baterii, możemy dokupić specjalny zawór przelotowy z bocznym odejściem do podłączenia węża, który montuje się między podejściem wody a baterią ścienną. Wadą obu tych rozwiązań jest to, że widoczny pozostanie niezbyt estetyczny wąż doprowadzający wodę do pralki lub zmywarki. Łatwiej go ukryć, gdy mamy baterię sztorcową. Wówczas zawór z bocznym odejściem do węża montuje się między podejściem wody a wężykiem podłączeniowym baterii znajdującym się pod umywalką lub zlewem, czyli w miejscu mało widocznym.

Podłączenie pralki lub zmywarki do kanalizacji

Oprócz gniazda elektrycznego i podłączenia do instalacji wodnej pralka i zmywarka potrzebują jeszcze odpływu do kanalizacji. Jeśli instalacja kanalizacyjna jest wykonywana od nowa, trzeba pamiętać, by w pobliżu miejsca, w którym mają stanąć te urządzenia, znalazło się podejście kanalizacyjne o średnicy co najmniej 4 cm, najlepiej z wlotem skierowanym w górę, ewentualnie wychodzące poziomo ze ściany. Zagięty w łuk koniec elastycznego węża odpływowego, w który standardowo wyposażone są pralka i zmywarka, należy umieścić w rurze odpływowej i zamocować do ściany za pomocą specjalnego uchwytu (zwykle znajduje się on w komplecie), tak by nie wypadał. Aby z rury kanalizacyjnej nie wydobywał się nieprzyjemny zapach, miejsce połączenia z nią węża trzeba uszczelnić. Można do tego zastosować specjalny gumowy korek z otworem na wąż lub plastikowe przyłącze kanalizacyjne z króćcem 1 1/2 cala do podłączenia węża odpływowego na wcisk. Jeśli mamy gotową instalację i nie możemy zrobić dodatkowego podejścia kanalizacyjnego, warto odpowiednio zmodyfikować syfon pod umywalką lub zlewem. Pionową rurę typowego syfonu zwykle da się wymienić na taką z króćcem do podłączenia węża. Ze względów estetycznych takie rozwiązanie stosuje się raczej tylko w przypadku, gdy syfon jest zabudowany. Oczywiście nie będzie z tym problemu w kuchni, bo zlew na ogół jest zamontowany w szafce. W łazience wąż, niestety, pozostaje widoczny. W ostateczności, gdy nie mamy innej możliwości, trzeba po prostu na czas prania lub zmywania wkładać wąż odpływowy z odpowiednio wygiętą końcówką do wanny lub miski ustępowej. Jest to jednak rozwiązanie prowizoryczne, niosące ze sobą duże ryzyko zalania mieszkania.

Sonda
Drobne prace remontowe w domu wykonuję:
Warto wiedzieć

Odpływ wody - na jakiej wysokości powinien się znaleźć?

Producenci pralek i zmywarek w instrukcji obsługi informują, na jakiej wysokości powinien się znaleźć odpływ wody. Zwykle wynosi ona 40-100 cm. Warto przestrzegać tego zalecenia, bo wynika ono z troski o optymalne warunki pracy dla pompy wypompowującej wodę z urządzenia. Z tego względu wąż odpływowy nie powinien być też zbyt długi – nie należy go nadmiernie wydłużać uniwersalnymi wężami przedłużającymi. Bardzo ważne jest, by wylot rury odpływowej nie znalazł się zbyt nisko, bo wtedy woda będzie się wylewać z pralki lub zmywarki od razu w trakcie napełniania, co uniemożliwi jej prawidłową pracę.

Jak podłączyć pralkę: wideo instrukcja

Gdy pralka zostanie już dowieziona ze sklepu trzeba ją podłączyć do instalacji wodnej. Możesz wezwać hydraulika, poprosić montera lub zrobić to samemu. Zobacz jak podłączyć pralkę: wideo krok po kroku.

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja
Pozostałe podkategorie