| muratordom.pl » Łazienka » Zrób to sam » Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja

Gdy pralka zostanie już dowieziona ze sklepu trzeba ją podłączyć do instalacji wodnej. Możesz wezwać hydraulika, poprosić montera lub zrobić to samemu. Zobacz jak.

Podłączanie do nowego mocowanego podejścia kanalizacyjnego

Jeśli instalacja kanalizacyjna jest wykonywana od nowa, trzeba pamiętać, by w pobliżu miejsca, w którym mają stanąć te urządzenia, znalazło się podejście kanalizacyjne o średnicy co najmniej 4 cm, najlepiej z wlotem skierowanym w górę, ewentualnie wychodzące poziomo ze ściany. Zagięty w łuk koniec elastycznego węża odpływowego, w który standardowo wyposażona jest pralka, należy umieścić w rurze odpływowej i zamocować do ściany za pomocą specjalnego uchwytu (zwykle znajduje się on w komplecie), tak by nie wypadał.

Montaż w domu z gotową instalacją kanalizacyjną

Jeśli masz gotową instalację i nie możesz zrobić dodatkowego podejścia kanalizacyjnego, warto odpowiednio zmodyfikować syfon pod umywalką lub zlewem. Pionową rurę typowego syfonu zwykle da się wymienić na taką z króćcem do podłączenia węża. Ze względów estetycznych takie rozwiązanie stosuje się raczej tylko w przypadku, gdy syfon jest zabudowany. Oczywiście nie będzie z tym problemu w kuchni, bo zlew na ogół jest zamontowany w szafce. W łazience wąż, niestety, pozostaje widoczny. W ostateczności, gdy nie ma innej możliwości, trzeba po prostu na czas prania lub zmywania wkładać wąż odpływowy z odpowiednio wygiętą końcówką do wanny lub miski ustępowej. Jest to jednak rozwiązanie prowizoryczne, niosące ze sobą duże ryzyko zalania mieszkania.

Na właściwej wysokości

Producenci pralek w instrukcji obsługi informują, na jakiej wysokości powinien się znaleźć odpływ wody. Zwykle wynosi ona 40-100 cm. Warto przestrzegać tego zalecenia, bo wynika ono z troski o optymalne warunki pracy dla pompy wypompowującej wodę z urządzenia. Z tego względu wąż odpływowy nie powinien być też zbyt długi – nie należy go nadmiernie wydłużać uniwersalnymi wężami przedłużającymi. Bardzo ważne jest, by wylot rury odpływowej nie znalazł się zbyt nisko, bo wtedy woda będzie się wylewać od razu w trakcie napełniania, co uniemożliwi prawidłową pracę urządzenia.

Przeczytaj dodatkowo:
Woda niegroźna dla ścian i podłogi w łazience

Wszędzie woda! Jak zabezpieczyć łazienkę przed rozlewającą się, rozpryskującą wodą? Trzeba przy budowie...

Montaż baterii wannowej. Najważniejsze zasady.

Gdy zakończysz montaż wanny, czeka cie jeszcze podłączenie do niej baterii wannowej. To dosyć prosta...

Łazienka z przeponą

Przepona z zaprawy cementowej z wypełniaczami mineralnymi wzbogaconej żywicą syntetyczną zabezpieczy podłoże...

WC kompakt. Poznaj zasady jego montażu

Gdy połączysz już miskę sedesową z dolnopłukiem, czeka cię podłączanie wc kompaktu. Musisz między innymi...

Jak prawidłowo ułożyć płytki w łazience? Jak...

Łazienka nie jest już tylko pomieszczeniem służącym celom praktycznym. Teraz to także wizytówka domu....

Wnęka z natryskiem zamiast kabiny – jak ją...

W łazience nie zawsze trzeba mieć standardową kabinę prysznicową lub wannę. Można również zdecydować się na...