| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Urządzanie kuchni. Co zrobić, żeby kuchnia była funkcjonalna i ergonomiczna?

Urządzanie kuchni. Co zrobić, żeby kuchnia była funkcjonalna i ergonomiczna?

W kuchni gotujesz, pieczesz, robisz kanapki i zmywasz naczynia. Jako miejsce twojej pracy, kuchnia musi być więc ergonomiczna i funkcjonalna. Dlatego, tak ważny jest dobry projekt kuchni. Jedną z zasad, której warto się trzymać jest zasada trójkąta. Sprawdź, na czym ona polega.

Tradycyjny układ kuchni: trzy wierzchołki trójkąta

Przygotowywanie potraw wymaga pewnych działań wykonanych w określonej kolejności. Zazwyczaj najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, potem myjemy je, a następnie wrzucamy do garnka, na patelnię lub do piekarnika.

Taka kolejność czynności stała się dla projektantów podstawą do stworzenia zasady, która pozwala urządzić funkcjonalną kuchnię. Głosi ona, że wszystkie kuchenne prace powinny ułożyć się w tak zwany trójkąt roboczy. Wierzchołkami tego trójkąta są lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Urządzanie kuchni w myśl tej zasady, pozwala na wygodne z niej korzystanie kilku osobom w tym samym czasie.

Między urządzeniami i blatami kuchennymi poruszamy się wielokrotnie podczas gotowania. Abyśmy nie przemierzali niepotrzebnych kilometrów, nie powinny być one zbyt oddalone od siebie. Zachowanie zasady trójkąta najlepiej sprawdza się w niewielkiej kuchni tradycyjnie urządzonej.

Zobacz film, jak zaprojektować wygodną i funkcjonalną kuchnię

Blaty kuchenne między wierzchołkami trójkąta

Krojenie, siekanie, zagniatanie ciasta, ucieranie, obieranie - to podstawowe czynności wykonywane na blatach kuchennych. Tradycyjnie uznawało się, że główny blat kuchenny o długości nie mniejszej niż 80 cm powinien znajdować się między kuchenką a zlewozmywakiem. We współczesnej kuchni często jednak zmienia on swoje miejsce.

Do robienia kanapek, sałatek i innych potraw przygotowywanych bez gotowania i pieczenia znacznie bardziej przydatny jest blat położony między zlewozmywakiem a lodówką. Ale blaty robocze służą również do innych celów: wypakowywania produktów, odstawiania gotowych potraw, odkładania naczyń, dlatego powinny znaleźć się obok każdego z urządzeń kuchennych.

W wielu kuchniach jako blaty kuchenne wykorzystuje się nieobecne do niedawna stoły, a także pomocnicze stoliki, często na kółkach.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja salonu z kuchnią. Zobacz, jak...

Zobacz ciekawą aranżację salonu połączonego z kuchnią. Jest tu nie tylko modnie, ale i bardzo przytulnie. To...

Kuchnia otwarta na salon. Plusy i minusy...

Nowoczesna kuchnia otwarta na salon to coraz częściej spotykane rozwiązanie we współczesnym...

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim....

Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak urządzić kuchnię zgodnie z założeniami stylu...

Jaka kuchnia w domu? Otwarta czy zamknięta?

Pierwsza nawiązuje do tradycji, druga jest nowoczesna. Inaczej wyglądają i sprzyjają innym upodobaniom oraz...

Biała kuchnia z wyspą. Mimo zimnych kolorów,...

Prosta, a zarazem nowoczesna. Biała, a mimo to przytulna. Tak pokrótce można opisać wnętrze...

Jak z pomysłem urządzić kuchnię? 10 aranżacji...

Oto 10 pomysłów na aranżację kuchni. Jeśli szukasz inspiracji i ciekawych rozwiązań, obejrzyj zdjęcia...