| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Oświetlenie w kuchni. Wybieramy lampy nad blaty kuchenne, zlewozmywak i stół

Oświetlenie w kuchni. Wybieramy lampy nad blaty kuchenne, zlewozmywak i stół

Dobre oświetlenie kuchni, wbrew pozorom, nie jest łatwe. Najważniejsze są odpowiednio dobrane lampy nad blat kuchenny, zlewozmywak i płytę kuchenną. Tutaj bowiem przygotowuje się wszystkie potrawy. Kolejnym ważnym elementem, o które należy zadbać jest dobre oświetlenie kuchennego stołu. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę wybierając oświetlenie kuchni.

Dobre oświetlenie blatu kuchennego, zlewozmywaka i płyty kuchennej

W strefach roboczych, takich jak blat kuchenny, zlewozmywak czy płyta, należy zadbać o dobór odpowiednich lamp i ich właściwą lokalizację. Światło nie może razić w oczy osoby pracującej w kuchni. Nie powinno też powodować wyraźnych cieni w miejscach pracy.

Najlepszym rozwiązaniem jest zawieszenie bezpośrednio nad nimi rampy świetlnej, czyli półki, w którą wmontowane są punkty świetlne. Półka powinna mieć osłonę, aby światło nie rozpraszało się poza powierzchnię blatu. Jeśli nad blatem wiszą szafki, to oświetlenie należy umieścić tuż pod nimi (najlepiej wzdłuż przedniej krawędzi spodu szafek) i osłonić listwą, by się nie rozpraszało. 

Punktami świetlnymi nad strefami roboczymi mogą być klasyczne świetlówki, świetlówki kompaktowe lub żarówki halogenowe, o ciepłej barwie i wysokim wskaźniku oddawania barw, dzięki któremu potrawy zachowają naturalny i smaczny wygląd. 

Autor: Piotr Mastalerz

Nad szafkami kuchennymi zamontowano lampy, które oświetlają cały blat kuchenny. Dzięki temu, że są wysunięte poza obrys mebli, pozostała część kuchni nie pozostaje w cieniu

Autor: Krzysztof Zasuwik

Lampy zamontowane pod szafkami kuchennymi oświetlają tylko blat kuchenny. W związku z tym, aby oświetlić całą kuchnię, należy zadbać o oświetlenie ogólne - najlepiej o odpowiednią lampę sufitową - wiszącą lub jakiś rodzaj plafonu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Oświetlenie kuchni jako dekoracja

Poprzez właściwe oświetlenie kuchni możemy podkreślić charakter całego mieszkania, szczególnie, gdy pomieszczenie to otwarte jest na pokój. Z tego też względu powinno się bardzo starannie dobierać oprawy oświetleniowe.

Podobnie jak w pokoju, tak i w kuchni światło jest elementem dekoracji. Przyjemne oświetlenie ogólne kuchni możemy uzyskać poprzez zamontowanie na suficie specjalnej szyny z umieszczonymi na niej lampami lub zamontowanie ekranu z wmontowanymi punktami świetlnymi (tzw. stropu świetlnego).

Równie efektownie wygląda rząd identycznych lamp do kuchni zawieszonych nisko nad blatem kuchennym, które oświetlają całą kuchnię. W niskich pomieszczeniach zaleca się zainstalowanie na ścianach oświetlenia bocznego (kinkiety, reflektorki) skierowanego na sufit.

Światło odbite od sufitu przyjemnie oświetla całe wnętrze, a przy tym miękkim cieniem podkreśla walory przedmiotów i wyposażenia. Ten nastrój można podkreślić poprzez zastosowanie podświetlanych od wewnątrz szuflad o transparentnych frontach i podświetlanych witryn.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
WZORY UMÓW na prace budowlano-remontowe + rady...

Pobierz gotowe wzory umów do wypełnienia – mamy dla Ciebie 6 różnych umów,...

Jak z pomysłem urządzić kuchnię? 10 aranżacji...

Oto 10 pomysłów na aranżację kuchni. Jeśli szukasz inspiracji i ciekawych rozwiązań, obejrzyj zdjęcia...

Z jakich materiałów może być wykonany...

Obok tradycyjnych zlewozmywaków stalowych najlepsi producenci mają w ofercie także te wykonane z...

Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...